Yemek

Susuzluğu gidermenin hoş yolları

Susuzluğu gidermenin hoş yolları

Susadın mı? O zaman bu dört harika içecekten birini seç...

Susuzluğu gidermenin hoş yolları
İçecekler her zaman değersiz kalori ve zararlı kimyasal deposu olarak görülür ama bu aslında sadece şekerli ve gazlı meşrubatlar için geçerlidir. Doğru içeceği seçerek hastalıklarla mücadele eden besin maddelerini sistemine ekleyebilirsin.

Women's Health'ın Beslenme Danışmanı Lisa Drayer, bu dört içeceği tüketmeni tavsiye ediyor.

Yabanmersini - Üzüm suyu

İster marketten alıp karıştır, ister kendin hazırla, bu içeceğin faydaları çok fazla. Araştırmalar üzüm suyundaki antioksidanların kalp hastalığı riskini ve kolesterol seviyesini azalttığını gösteriyor. Fazla kolesterol kan damarlarının tıkanmasına sebep olur. Bir araştırmada gıdaların içerdiği antioksidan miktarı belirlenmiş ve üzüm suyu 11'inci sırayı almış, kahve ise altıncı gelmiş. Yabanmersini de oldukça faydalı. Boşaltma sistemindeki enfeksiyonlar ve diş çürümesine engel oluyor. Ayrıca iyi kolesterol miktarını yükseltiyor.

Buzlu yeşil çay

Bu sihirli yapraklar metabolizmanı hızlandıracak daha uzun yaşamanı sağlar. Journal of the American Medical Association, her gün yeşil çay tüketen kadınların tüketmeyenlere göre 30 kat daha az kardiyovasküler hastalık geliştirme riskli olduğunu söylüyor. Bilim adamları yeşil çayda yüksek oranda antioksidan bulunduğunu belirtiyor. Dört poşet yeşil çayı kaynar suda demleyip soğutarak kendi buzlu yeşil çayını hazırlayabilirsin. İçine limon dilimleri ekleyerek daha taze bir lezzet elde edebilirsin.

Meyve aromalı su

Suyun insan sağlığına iyi geldiği tartışılmaz. Kansere de iyi geldiğini biliyor muydun? Bir çalışmada, günde altı bardaktan fazla su tüketen kadınların kolon kanseri olma riskinin diğerlerine göre yüzde 45 daha az olduğu gözlemlenmiş. Cildin nemlenmesini sağlayan su, onu pürüzsüzleştiriyor. Günde sekiz bardak su tüketmek angarya gelebilir. Özellikle de canın tatlı bir şeyler çekiyorsa. Elma, limon, kavun, çilek ve vişne çeşitleriyle piyasaya çıkan Sırma Light Meyveli Su, düşük kalori içeriyor ve diyabet hastaları için de oldukça uygun.

Yağsız soya sütü

Yağsız soya sütü, aynen yağsız inek sütü gibi protein ve D vitamini içeriyor. Üstelik doymuş yağ da bulundurmuyor. 250 mililitrelik yağsız soya sütünde yaklaşık 70 kalori bulunurken aynı miktarda yağsız inek sütünde 80 - 90 kalori bulunuyor. Böylece günde alman gereken B vitamininin yarısını almış oluyorsun. Soya sütündeki izoflavonlar doktordan uzak durmanı sağlar. 65.000 kadınla yapılan bir çalışmaya göre, günde 16 gr soya proteini alarak kalp krizi riskini de yüzde 86 azaltabilirsin. Aromasız ve yağsız çeşidinin acımsı ceviz lezzetinde bir tadı var.

Kaynak: Women's Health
Yayın tarihi: 04.08.2010
1997
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.