Yemek

Sofralarınızı Şık Peçetelerle Süsleyin

Sofralarınızı Şık Peçetelerle Süsleyin

Sofralarınıza zarif bir hava katacak ve içinizi açacak çiçek desenli peçeteleri kumaş boyama tekniğini kullanarak kendiniz de yapabilirsiniz. Hem davet sofralarınız da hem de beş çaylarınızda kullanabileceğiniz bu peçeteleri hazırlamak da son derece kolay.

Malzemeler:

Beyaz renkte istediğiniz bir kumaş, boyaması yapılacak modelin fotokopisi, karbon kağıdı (mavi ve siyah gibi renkte olanlar tercih edilmeli), 4 HB resim kalemi, istenilen renkte kumaş boyaları, 000, 0 ve 1 numaralı fırçalar, su kabı, palet, strafor, toplu iğne ve raptiye.

Hazırlanışı:

Fotokopisi çekilmiş desenin yerini kumaş üzerinde belirleyip kumaşla fotokopi arasına karbon akğıdını yerleştirin. Sert bir zemin üzerinde küt uçlu resim kalemiyle desen üzerinden geçerek çizim yapın. Böylece boyanacak desen kumaş üzerine geçirilmiş olur.

Çizim tamamlandıktan sonra, gergin ve sabit bir yüzey elde etmek için kumaşı kenarlarından toplu iğne yardımıyla strafora sabitleyin. Çiçek gibi küçük ve desenlerde 000 numaralı fırça, daha geniş çalışma alanına sahip yapraklarda ise 0 veya 1 numaralı fırça kullanarak boyama işlemine dilediğiniz yerden başlayın.

Desenin etrafına 000 numaralı fırça yardımıyla kontur çizerek bahar dalınızın daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu arada renk değişimlerinde fırçanızı su kabına batırıp temizlemeyi unutmayın.

Bütün işlemler tamamlandıktan sonra boyanın kuruması için 24 saat bekleyin. Ardından boyanın fikse edilmesi için kumaşı tersinden yaklaşık 5-6 dakika boyunca her motifin üzerinden geçmeye özen göstererek düşük ayarda, ütünün buhar fonksiyonunu kullanmadan ütüleyin. Bahar esintilerini taşıyan peçetinizi artık keyifle yemeklerde ya da beş çaylarında kullanabilirsiniz.
Yayın tarihi: 28.05.2002
1065
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.