Yemek

Sebze Konservelerine Dikkat!

Sebze Konservelerine Dikkat!

Sebze konservelerinin, bakteri sporlarına karşı mutlaka pişirildikten sonra tüketilmesi gerektiği bildirildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ünal Yurdagel, yaptığı yazılı açıklamada, konserve mevsiminin geldiğini hatırlatarak şu bilgiyi verdi:

``Ancak bu zevkli ve bazen de ekonomik olan uğraşın, çeşitli riskler içerdiği de unutulmamalı. Bunlar içinde en önemlisi, Clostridium Botulinum bakterisinin neden olduğu zehirlenme olayıdır. Bu bakterinin sporları, yüksek sıcaklığa dayanıklı olduğundan, konservelerin sterilizasyonu amacıyla uygulanan ısı işleminde canlı kalır ve daha sonra koşulların uygun olması durumunda çimlenerek gelişir.``

Özellikle sebze konservelerinin, yapım aşamasında mutlaka iyi pişirilmesi gerektiğini belirten Ünal Yurdagel, şöyle devam etti:

``Konserveye işlenecek ürün, mümkünse o gün satın alınıp bekletilmeden işlenmeli ve fazla miktarda konserve yapımından kaçınılmalıdır. Ayıklama, kabuk soyma, haşlama gibi işlemler süratle yapılmalı, uzun molalar verilmemeli, mümkünse serin bir yerde çalışılmalıdır. Ev tipi düdüklü tencerelerde sıcaklığın en fazla 102-105 dereceye çıktığı unutulmamalı, bu yüzden sterilizasyonda düdüklü tencere kullanılıyorsa, mutlaka uzun süre tutulmalıdır.``

Konserve yapılmasında en önemli işlemin, ısıtarak mikropları öldürmek olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Yurdagel, konserve yapılacak gıdanın, özel bir kutu veya kavanoza doldurulup, ağzı sızdırmaz bir kapakla kapatıldıktan sonra, kaynar su içinde tutularak, içindeki bütün mikropların öldürülmesi gerektiğini belirtti. Yurdagel, içine daha sonra hiçbir mikrop giremeyeceği için, gıdanın artık hiç bozulmayacağını ve konserve haline gelmiş olacağını kaydetti.
Yayın tarihi: 27.09.2002
1107
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.