Yemek

Şarap ve Yemek

Şarap ve Yemek

Şarap ve yemeği eşleştirirken kullanılan doğru kural eskiden kırmızı et ile kırmızı şarap, beyaz et ile beyaz şarap idi. Fakat şimdi durum daha gevşek. Bir çok şarap uzmanı ve ahçı renklerine bakmadan sevdiğiniz yemek ile sevdiğiniz şarabı içmenizi tavsiye ediyorlar.

Tabii ki bir arada iyi giden kombinasyonlar var; buğulanmış somon ile Chardonnay ya da doyurucu bir makarna ile Zindafel.

Şarap ile Yemek Eşleştirme Rehberi
Eski kural yani kırmızı et kırmızı şarap, beyaz et beyaz şarap tek ya da ik,i çeşit yemek servisi yapılan yemeklerde kullanılabilir.

Ancak yemek tariflerinin zenginleşmesi, yemeklerin içinde bir çok ayrı tat olması şarap seçmeyi de daha eğlenceli hale getiriyor. Şarap seçerken yemek ile şarap arasındaki tat benzerliklerinden yola çıkabilirsiniz.

Daha hafif şaraplar salata, iştah açıcı gibi hafif yemekler ile iyi giderken, ağır yemekler kuvvetli şaraplarla daha da lezzet kazanıyor. Aslında işin en kolayı şu üç ipucunu unutmamak;
- Ne seviyorsanız onu için
- Yemeğin yanında HERHANGİ bir şarap olması , HİÇ olmamasından iyidir.
- Eğer kararsız kalırsanız kırmızı et ile kırmızı, beyaz et ile beyaz şarap
Yayın tarihi: 09.04.2001
2335
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.