Yemek

Nasıl Saklamalı?

Nasıl Saklamalı?

Şarabınızı saklamak için geniş bir mahsene ya da kilere ihtiyacınız yok. Eğer iyi bir şarap tüketicisiyseniz, bunları eve getirdikten kısa bir süre sonra tüketerek de tadını çıkarabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tek şey serin, kuru ve karanlık bir yer. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Küçük bir şarap rafı hatta karton bir kutu bile olabilir.

Temel koşullar güneş ışığından ve titreşimden uzak serin bir köşe. Bir süre için tüketilmeyecek şişeler rafta ya da karton kutuda yatık olarak saklanabilir. Yatık saklanmasının sebebi mantarın kurumasını önlemektir.

Gelecekte kullanmak için belli miktarda şarap almayı planlıyorsanız biraz daha fazla yere ihtiyacınız olacak. Bu bir dolap, merdiven altı, mutfak evyesinin altı gibi fazla kullanılmayan ve yere yakın (serinlik için) yerler olabilir. Bunların ısıtma sisteminden olabildiğince uzak olmasına dikkat edin.

Eğer ciddi bir şarap koleksiyoncusu olmaya niyetliyseniz -ki uzun zaman saklanması gereken şaraplar bunun başında geliyor- bir şarap mahseni için biraz para harcamanız gerekebilir. Bunun için evin kullanmadığınız bir odasına soğutucu, nem önleyici taktırmanız ve raflar yaptırmanız gerekir.
Yayın tarihi: 09.04.2001
1021
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.