Yemek

Küçük tatlı günahlar

Küçük tatlı günahlar

Yemek alışkanlığında ya da rejim dönemlerinde, kontrollü olmaya çalışmak bazen çok can sıkıcı olur. Bu durum da ufak tatlı kaçamaklara kapı açar. Bir dilim pizza ya da bir kase dondurma. Günlük beslenme alışkanlığınız içindeki küçük tatlı günahların, vücut sağlığınız açısından yararı çok fazla.

Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda, aklınıza hemen bir çikolata kaçamağı yapmak ya da çilekli bir pasta ymek fikri gelip yerleşir. Kadınlar böyledir. Farklı bir tatla, bir anda daha iyi hissetmeye başlayabilirler. Fakat bu tarz cezbedici yiyecekleri yer yemez, aslında rejimleri adına küçük birer günah işlediklerinin bilincine varırlar. Sonuç olarak, bu tatlı günahlarından vazgeçip, yemeyi hemen bırakmalarına neden olan dürtü suçluluk duygusudur. Kendilerine eskisinden daha da kötü hissetmelerine neden olan bu durum, her rejimin değişmez gerçeğidir. Peki böyle fedakarlıklar gerekli midir sizce? Kadın, kendisine artı bir moral yükleyen bu tatlı günahlarından vazgeçmeli midir? Aslında, kimi zaman isyan etmenin zararı dokunmaz. Tartıda farkettiğiniz bazı tatlı günahlar, aksine ruh sağlığınız açısından çok önemlidir. Sadece daha iyi hissetmek adına değil; ertelediğiniz günahır ertesi gün daha büyük bir hataya dönüşmemesi için. Bu konu sadece sofrada deği, hayattan zevk almanın yollarını daha kolay bulmak için yaşamın tüm alanlarında geçerlidir.

İşte kimi küçük yiyecek günahları ve gerçekler.

Pizza: Diyetisyenler, haftada bir pizza kaçamağı yapmanın vücut için zararlı olmayacağını belirtiyorlar. Tersine ölçülü yenildiğinde vücudun gereksinimlerini karşıladığını söyleyen uzmanlar, unun içerdiği karbonhidratın ve peynir tarafından karşılanan proteinin sağlık için çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Kalori açısından düşünüldüğünde ise üç, dört farklı tabak olarak yenilen bir akşam yemeği yerine yenilecek bir tabak pizzanın daha iyi olacağı görüşündeler.

Makarna: Rejime girildiğinde yenilmemesi gerekenler listesinde ilk iki sıra makarna ve pilavdır. Ama karbonhidrat açısından zengin olan bu yemekler ölçülü yenildiğinde insana enerji verir ve yorgunluğun giderilmesinde yardımcı olur.

Dondurma: Sıcakların bastırmasıyla herkes için geçerli olan tek karşı konulamaz arzı dondurmadır. Sakın bu isteğinizin geçmesini beklemeyin çünkü boşun vakit kaybetmiş olursunuz. Aslında rejim yaparken onu listeden çıkarmanın hiçbir geçerli sebebi yoktur. Dondurma, her yaşta huzurla yenilebilecek ender tatlılardan biridir. Sıcakta yenilen diğer ağır tatlılar yerine ufak bir kap dondurma yemekle günaha girmezsiniz. Tersine vitamin takviyesi yaparsınız.

Şekerler: Günde bir paket sakız veya şekeri mideye indirenlerden misiniz? Miktarı abartmadan limitli bir şekilde yapacağınız küçük kaçamaklar günlük stresinizi gidermede ilaçtan daha yararlı olacaktır. Sakız çiğnemek ya da şeker yemek konstantrasyonu dağıtarak kötü düşünceleri beyninizden uzaklaştırır. Bu da vücudun salgılarının düzenli çalışması anlamına gelir. Eğer eliniz her 15 dakikada bir şeker paketine uzanıyorsa en azından düşük kalorili olanları tercih edin.

Kaynak: Elele
Yayın tarihi: 01.09.2003
1203
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.