Yemek

En Sağlıklı Kırmızı; Domates

En Sağlıklı Kırmızı; Domates

Kuşkusuz domates dünyanın en çok tüketilen sebzesi. Her yemeğin vazgeçilmez lezzetçisi. Domates artık her mevsim manav tezgahlarını süslüyor. Ancak, içinde bulunduğumuz şu günlerde özlediğimiz o mis kokulu ve hormonsuz domatesleri yiyebiliyoruz. Çünkü domatesin en olgun ve bol olduğu mevsimdeyiz.

Domatesin zengin içeriğinden en iyi şekilde yararlanmak için;

· Likopen maddesi domtes piştikçe artıyor ve zeytinyağıyla birlikte yenildiği zaman vücut tarafından daha kolay özümseniyor.

· Domatesin içeriği C vitamininden yararlanmak için çiğ olarak tüketin.

· Likopen ve diğer besinsel değerlerinden yararlanmak için güneşte olgunlaşan domatesleri tercih edin.

· Yüzünüz akneli ve yağlı ise yarım domatesi yüzünüze masaj yaparak sürün.

Domates satın alırken.

En lezzetli domatesler güneşte olgunlaşan ve yaz aylarında toplanan domateslerdir. Olgun domatesin tepe kısmının çevresinde hafif yeşil çizgiler olur. İnce kabuklu olanları tercih edin. Hormonsuz olduğunu anlamak içn sap kısmını parmak ucunuzla hafifçe ovalayın ve domatesin aromatik kokusunu hissedin. Veya domatesi ortadan ikiye kesip çekirdekli kısmını koklayın.

Domatesi satın aldıktan sonra kağıt torbalara sarıp buzdolabında 3-4 gün bekletebilirsiniz. Ağzını sıkıca kapatın ki buzdolabındaki nem domatesin küflenmesine yol açmasın.

Domates deyince akla gelenler

· Salça: Domatesle hazırlanıp kavanozlarda saklanan ve tüm mevsim boyunca yemeklere lezzet ve renk katması için kullanılan bir lezzetçi.

· Ketçap: Domates, sirke ve tozşekerle hazırlanan özellikle gençlerin ve çocukların vazgeçemediği acılı ve tatlı bir sos.

· Worchester sos: Domates suyu ile hazırlanan özel bir sos.

· Likopen: Özellikle son yıllarda kanser araştırmalarında adı sıkça geçen ve domatese kırmızı rengini veren bir karoten maddesi. Vücutta gerektiğinde A vitaminine dönüşüyor.
Yayın tarihi: 13.08.2002
828
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.