Yemek

Düdüklü tencerede hangi besin ne kadar sürede pişer?

Düdüklü tencerede hangi besin ne kadar sürede pişer?

Hayatımızı kolaylaştıran ürünler kategorisinde ilk sıralarda yer alan düdüklü tencerede, hangi yiyeceği ne kadar sürede pişirmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Güncellenme tarihi:
düdüklü tencere

Ben önceden bu konuda çok acemilik çekerdim mesela. Ben bunu kaç dakikada pişirmeliyim? Fasulyeler eridi mi, nohutlar hala takır takır kalır mı diye merak ede ede öğrendim sonunda. Tabii geniş araştırmalar da yaptım bu konuda.

Üşenmedim, araştırdım ve öğrendim. Artık kendimi zamanın kollarına bırakarak istediğimi tam zamanında pişiriyorum. Bence şimdi siz de bu söyleyeceğim pişirme sürelerini bir kenara not edin. Mutlaka lazım olacak.

Et

Tavuk pişirecekseniz, bütün mü yoksa parçalı mı olduğu çok önemli. Çünkü bütün tavuk 15 dakikada pişerken, parçalı tavuk 10 dakikada pişiyor. Yani ikisinin süreleri farklı, bunu unutmayın! Eğer balık (beyaz et) pişirecekseniz de süreniz 3 dakika. Ve gelelim kırmızı ete. Dana etinden haşlama yapacaksanız 30 dakika pişirmeniz gerekiyor. Dana biftek ise 10 dakika, dana dil ise 45-60 dakika arası sürelerde pişiyor. Lezzetine doyum olmayan tas kebabı yapma niyetindeyseniz, 10 dakika pişirmeniz yeterli.

Bakliyat

Pişme konusunda bana kabus yaşatan pek sevgili bakliyatlarıma gelelim. Çok sevdiğim halde, pişmesi zor olduğu için kaçardım pişirmekten. Ama düdüklü tencerem sağolsun, beni bu dertten kurtardı. Bakliyatları genelde 1 gece önceden ıslatırız ki ertesi gün pişirmesi kolay olsun. Ama bir gün durup dururken canınız çekti. O zaman napıyorsunuz, hemen düdüklü tencereye başvuruyorsunuz. O zaman önemli süreleri hemen sizinle de paylaşayım. Islatılmamış kuru fasulye 30-45 dakika, ıslatılmamış nohut 45-60 dakika, ıslatılmamış yeşil mercimek 20 dakika, ıslatılmamış kırmızı mercimek 3 dakika, çorba için buğday 20 dakikada pişiyor. Pirinç için ise 6-8 dakika arası pişirme yeterli.

Sebze

Son olarak da geldik sebzelere. Aynı tavukta olduğu gibi patatesin de kabuklu ve kabuksuz olmak üzere iki süresi var. Eğer kabukluysa 10 dakika, soyulmuşsa 5 dakika pişirmeniz yeterli. Kereviz pişirecekseniz bütün halde olanı 10-15 dakika arasında, doğranmış olanı ise 6 dakika pişirmeniz gerekiyor. Bezelyeler için 6-8 dakika, havuç için 8-10 dakika, pancar için de 10 dakika pişirmek gerekiyor. En sevdiğim ama pişirmekten en çok kaçtığım sebze "enginar" ise 8 dakikada pişiyor. Yaprak sarması için de 10 dakika yeterli.

Kaynak: evimizinherseyi.com


Yayın tarihi: 13.10.2010
262193
dahafazlası
YORUMLAR

niye kimse barbunyanın pişme süresini yazmamış yaaa

emel cüce 27.10.2010 14:14:31
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.