Yemek

Cibali'de balık keyfi için...

Cibali'de balık keyfi için...

Cibalikapı Balıkçısı ve e-kolay/kadın işbirliği her ay bir çifte Boğaz'ın eşsiz manzarası ile balık mutfağının en güzel lezzetlerini tatma şansına sahip olacak.

Güncellenme tarihi:
Ayın Sorusu: "Altın Buda" adlı kitabın yazarı kimdir?

Eski Türk filmlerinde Nubar Terziyan'ın meyhaneleri vardı ya işte öyle bir yer. Ahşap bir bina, ahşap bir zemin, tahta sandalyeler ve masalar... Tertemiz bir salaş.

Cibali'de, tarihi Cibalikapı'nın hemen yanıbaşında Hasköy'den Galata Kulesi'ne, Topkapı Sarayı'na uzanan nefis bir panorama...
Fonda, taş plakların derinden gelen keyifli sesi, rebetikalar, Yorgo Bacanoslar, Münir Nurettinler, Udi Hrantlar ve diğerleri...

Burası eski meyhane kültürüyle günümüz arasında bir köprü, müdavim mekanı.

Cibali'de, geniş pencereleri Haliç'e bakan üç katlı bir ev. Daha doğrusu, giriş katı mutfak, üst katları salon olarak kullanılan bir İstanbul meyhanesi. Adı, Cibalikapı Balıkçısı ve adından da anlaşılabileceği gibi burada başrolü "balıklar" oynuyor.

Cibalikapı'da, tava, ızgara, buğulama; her şekilde hazırlanıyor. Ama meyhane demişken, mezeleri de unutmamak gerek. Cibalikapı Balıkçısı'nda çirozdan lakerdaya, Ermeni pilakisinden taramaya kadar birçok meze var. Ama bana kalırsa en önemlisi, kendi yöntemleriyle hazırladıkları Girit Ezmesi. Ara sıcaklarda ise, bütün olarak pişirilen kalamar ve ahtapot ızgara.

Uzun sözün kısası, eğer bu uzun yaz gecelerinde balığı gerçek lezzetinde yemek, rakıyı Galata Kulesi'ne bakarak yudumlamak istiyorsanız, şimdi yeni ve zarif bir seçeneğiniz var. Tabii bir de taşplakta eski dostlarınız: Udi Hırant, Yorgo Bacanos, Münir Nurettin üstad... Eh, bir meyhaneden daha ne beklenir ki?

Siz de bu mekanda özel zamanlar geçirmek istiyorsanız, sorumuzu yanıtlayarak işe başlayabilirsiniz. Hadi ne duruyorsunuz?

Cibalikapıbalıkçısı'nda bir gün için tıklayın...

(Cibalikapı Balıkçısı: 0212 533 28 46)
Yayın tarihi: 21.06.2003
1784
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.