Yemek

Çayı Süt veya Limonla İçin

Çayı Süt veya Limonla İçin

Çay içinde bulunan ve mide ile yemek borusunda kansere neden olabilecek tanen maddesinin zararlı etkisi de, çaya karıştırılacak süt ve limonla önlenebiliyor. Konya Sağlık Müdürü Eşref Okunakol, yaptığı açıklamada, ölümcül bir hastalık olarak bilinen kanserin riskini azaltmada, alınan gıdaların önemli rolü olduğunu söyledi.

Buğday kepeği gibi lifli besinler, C, E, A vitaminleri içeren yeşil ve kırmızı sebzeler ve turunçgillerin, vücuttaki zararlı maddeleri azaltıcı etkisi bulunduğunu belirten Konya Sağlık Müdürü Eşref Okunakol, "Yüksek oranda kalsiyum bulunan süt ve süt ürünleri, sağlıklı besin gruplarındandır. Bunlara ek olarak zeytinyağı ve balık, kansere karşı koruyucu asit içerirler" diye konuştu.

Türk toplumunda yaygın olarak bolca tüketilen çayın da kanser yapıcı özelliğe sahip bir madde içerdiğini vurgulayan Okunakol, "Çay içinde bulunan ve mide ile yemek borusunda kansere neden olabilecek tanen maddesinin zararlı etkisi de, çaya karıştırılacak süt ve limonla önlenebilir" dedi.

Okunakol, bütün bunların yanı sıra sigara ve alkol kullanımı ile genetik faktörlerin, kanser hastalığının nedenleri arasında bulunduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 01.04.2002
1201
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.