Yemek

Bitki Çayları

Bitki Çayları

Doğadan gelen şifa, artık dünyanın her yerinde kabul edilen, alternatif bir tedavi şekli. Bitkiler, bilinçli kullanıldıkları sürece, hem sağlığımız, hem de günlük yaşantımız için inanılmaz birer enerji kaynağı.

Hemen her bitkinin bir yararı olduğu kesin. Ancak bunların arasında bazıları var ki, neredeyse her derde deva. Biz de "yeşil şifa" yı geniş bir şekilde araştırdık. Ardından sizin için Mısır Çarşısı'nı da dolaştık. Hem rahatlıkla bulabileceğiniz bitkileri ve çayları araştırdık, hem de bu bitkilerle yapabileceğiniz birkaç reçetenin tarifini aldık.

Adaçayı
Menekşeye benzeyen çiçekleri vardır. Mayıs veya haziran aylarında, çiçek açtığı zaman toplanıp, kurutulur. Mide, bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik, dişeti iltihaplarını giderir. Mükemmel bir sinir ilacıdır. Göğsü yumuşatır. Adaçayı suyu ile masaj yapılan saçlar simsiyah ve pırıl pırıl olur. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Günde 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

Gelincik
Kırlarda yetişen, çoğu kırmızı renkte bir bitkidir. Yaz aylarında toplanıp, gölgede bir kağıt üzerinde kurutulur. Nefes darlığı, astım, bronşit ve göğüs nezlesinde rahatlık sağlar, boğmacayı keser. Yanık ve yılancıkta faydalıdır. Uykusuzluğu giderir.

Hercai Menekşe
Boyu 20 cm olan sarı, mavi, mor çiçekli bir çeşit menekşedir. İdrar söktürür, nefes darlığını giderir. Öksürüğü keser, damar sertliği ve sarılıkta kullanılır.

Hindiba
Çiçekleri sarı, yaprakları az, kökü uzun, sütü acı, sapı olmayan bir bitkidir. Hekimlikte yaprakları ve kökü kullanılır. İdrar söktürür, egzama, güneş yanığı, akrep ve arı sokmasına faydalıdır. Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur.
Yayın tarihi: 25.04.2001
2601
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.