Yemek

Bayramda Çikolata ve Tatlıya Dikkat!

Bayramda Çikolata ve Tatlıya Dikkat!

Uzmanlar, bayram boyunca bilinçsizce tüketilecek çikolata ve şekerlerin, mide yanması ve bağırsak bozuklukları şikayetlerini artıracağını belirtiyorlar.

Yapılan açıklamada, akrabaların biraraya gelmesi açısından güzel bir olay olan dini bayramların, sağlıklı beslenme açısından riskli bir dönem olduğu, bayramda yaşanan yanlış beslenmede Türk milletinin misafirperverliği ve yemek konusundaki aşırı ısrarlarının rolünün büyük olduğunu belirtiliyor.

Bayram ziyaretlerinde çikolatanın ardından baklava, şekerpare gibi hamur tatlılarının ısrarla ikram edilmesi mide ve bağırsak rahatsızlılarını artırıyor. Yine uzmanlara göre bu tip yiyecekler sadece kalori sağlayarak, vücutta fazla şekere toplanmasına sebep oluyor ve bu depolanan şekerde yağa dönüşüp şişmanlığa sebep oluyor.

Çikolatada şekerin yanı sıra yağ da bulunduğunu, bu nedenle özellikle kolesterol ve diğer kan yağları yüksek kişiler için oldukça zararlı olduğunu bildiren uzmanlar, hamur tatlılarının da içeriğindeki un,şeker, yağlar nedeniyle birer ``kalori bombası`` olduklarının altını çiziyorlar.

Kendinizi tutun!

Bayramlarda hastanelerin dahiliye ve gastroloji polikliniklerine başvuranların sayısında artış yaşandığını hatırlatan uzmanlar şu önerilerde bulunuyorlar;

* Bayramda kendinizi tutmayı bilin. Vücuda boş enerji veren çikolata ve tatlılardan fazla yemeyin.
* Yağlı olan çikolatanın ve sindirimi zor olan hamur tatlılarının fazla tüketmemeye çalışın. Zira bu gıdalar özellikle çocuklarda mide bozulmasına, kusmaya ve ishale neden olabilir. Yetişkinlerde de mide yanması ve bağırsak bozuklukları yaşanabilir.
* Eğer şeker hastasıysanız fazla çikolata ve hamur tatlısı yemekten kaçının. Aksi takdirde vücudunuz tehlikeli boyutlarda zarara uğrayabilir.
* Dişteki mine tabakasına yapışan şekerlerin, burada bakteriyel salgıları artırarak asit oluşturup dişlerinizin çürümesine neden olmaması için şeker tüketimini abartmamaya çalışın.
* Bayram ziyaretlerinde, çikolata ya da hamur tatlısı tüketiminin kişi başına günde en fazla 2-3 parçada kalmasına dikkat edin.

Yayın tarihi: 19.02.2002
1084
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.