Yemek

Amerikan Viskileri

Amerikan Viskileri

Amerikan Viskileri, her yönüyle İrlanda ve İskoç viskilerinden çok farklı viskiler. Üretimlerinde arpa maltı yerine ağırlıklı olarak mısır, çavdar, buğday ve maltlanmamış arpa kullanılıyor. "Post still" denilen armut biçimli bakır imbiklerde değil, "Coffey Still" denilen ve devamlı damıtım sağlayan dev kolonlu imbiklerde damıtılıyor. Yıllandırılma ise içleri yakılmış beyaz meşe fıçılarda yapılıyor

Yasalara göre, bu fıçılar yalnızca bir kere kullanılabiliyorlar. Tüm bu farklılıkların sonucunda ortaya çıkan viski de çok değişik oluyor haliyle... Amerikan viskilerinin en önemli kategorisi ise, bourbon'lar.

Bourbon viskiler
Amerikan viskisi deyince ilk akla gelen bourbon viskiler, adlarını işte bu eyaletin Bourbon bölgesinden aldılar. Mısırı ve çok yumuşak kaynak sularıyla ünlü bu bölge, viski üretimi için de gerçek bir cennet.

Viskiyi Amerika'da ilk kimin damıttığına gelince, birçok kaynak, 1789'da Elijah Craig adında bir papazın ilk kez viski ürettiğini yazıyor. Bazı tarihçiler ise, viski üretimini daha eski yıllara dayandırıyorlar.

Amerika'da bourbon'un üretimi yasalarla belirleniyor. Bu yaslara göre bourbon'lar içleri yakılmış beyaz meşe fıçılarda en az iki yıl kaldıktan sonra şişelenebiliyorlar. İyi firmalar ise viskilerini genellikle dört yıl eskitiyor. Kendine özgü vanilya kokusu ve tadını, bu içi yakılmış fıçılar veriyor bourbon'a. Yine bundan dolayı bourbon'ların rengi İskoç ve İrlanda viskilerinden daha koyu, kırmızımtrak oluyor. Ancak boubon'lar, İskoç viskileri kadar nüanslı tadları olan "zengin" viskiler değiller.
Hammaddeye gelince... Bir viskiye "bourbon" denebilmesi için, damıtıma giren biranın en az yüzde 51 oranında mısırdan yapılmış olması şart. Kentuck'li üreticiler, mısırın yanında buğday, çavdar ve maltlanmamış arpa da kullanıyor ve bunlarla viskiye çeşni veriyorlar. Buğdayın bol katıldığı bir viski tatlımsı oluyor, çavdarın fazla kullanılması ise viskiye baharlılık veriyor.
Yayın tarihi: 09.04.2001
4489
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.