Yemek

Acıkmadan sofraya oturmayın

Acıkmadan sofraya oturmayın

Sıkıntı, stres ve öfke gibi hisler sizi doğruca buzdolabına mı yönlendiriyor? Hislerinizi kontrol altına almayı öğrenin ve kilolara veda edin.

Dışarıda alışverişle, banka ödemeleriyle geçen yorucu ve zor bir günün sonunda eve geldiğinizde can sıkıntısından kurtulmak için kendinizi buzdolabının önüne attığınız oluyor mu? Çoğu kadın üzüntüsünü unutmak, yorgunluğunu atmak, mutsuzluktan ve sıkıntıdan kurtulmak ve kendini daha iyi hissetmek için öyle yapıyor. Özellikle kadınlarda yaygın olan bu alışkanlığın 'beslenme bozukluğu' başlangıcı olduğunu bilmelisiniz.

Endişeli kişilik

Kendinizi mutsuz hissettiğiniz anda ağzınıza hemen bir parça çikolata ya da bir iki bisküvi atıyorsanız, bilmeniz gereken önemli noktalar var. Aslında çok da bilinçlice yapmadığınız bu hareket, beyinden gelen sinyaller doğrultusunda gerçekleşir. Karbonhidratlar, mutluluk hormonu diye de bilinen serotonin hormonunu harekete geçirirler. Dolayısıyla bir parça çikolata ya da bisküvi aldığınızda vücudunuzdaki serotonin hormonu etkisini gösterir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ancak doğru olanı, stresle savaşmak ve endişelerinizden arınmak için farklı bir yol bulmaktır. Gerekirse bir uzman yardımı almaktan çekinmeyin ve öncelikle sizi endişelendiren sebepleri ortadan kaldırmaya çalışın.

Adet dönemi

Adet dönemindeki kadınlarda progesteron hormonlarındaki artış ve östrojen hormonlarındaki düşüşün etkisiyle halsizlik, şişkinlik ve yorgunluk gibi çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu dönemde vücutta karbonhidratlı ve şekerli besinleri tüketme ihtiyacı artar. Fiziksel açıdan oldukça normal olan bu durumu sorunsuz atlatabilmek için tüketilen besinlerin çeşidine ve miktarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, fazla kilolara davetiye çıkarmış olursunuz.

Sinirli yapı

Kadınlar arasında hayli yaygın bir davranış da sinirli olduklarında aşırı yemek yeme eğilimi göstermeleridir. Hemen yemeğe saldırmaktansa öfkeyi bastırmanın en iyi yolu, öfkeyle açığa çıkan enerjiyi spora yöneltmektir. Spor yapmak cazip gelmiyorsa, derdinizi anlatıp rahatlamak için en yakın arkadaşınızı arayın ya da kendinize bir bardak bitki çayı hazırlayın. Küveti bitki özleriyle ve çeşitli esanslarla doldurup ılık bir banyo yapmak da sinirlerinize iyi gelecektir.

Dengesiz beslenme

Kısa sürede çok kilo kaybetmeyi vaad eden rejimleri uyguluyorsanız, sağlığınızın tehlikede olduğunu bilmelisiniz. Kilo kaybederken vücuda gereken vitamin ve minerallerin yeterince alınamaması halinde, vücut dayanıklılığını kaybeder ve güçsüz düşer. Ayrıca bu tür rejimlerde, sürekli yediklerinizi düşünmeniz sizi mutsuz eder. Sonra da farkında olmadan Tekrar yemeklere yönelir, yine fazla kilo sorunuyla karşılaşırsınız.

Evde tek başına

Çocuklar okulda, eşiniz işte, siz de evde yalnızsınız. Evi temizlediniz, akşam yemeğinizi de yaptınız. Yorgunluğunuzu ve can sıkıntısını gidermek için televizyonun karşısına oturup biraz atıştırmayı düşünüyorsanız, aman dikkat! Önce biraz ekmek peynirle başlarsınız, salam ve mayonez de eklenir, biraz bisküvi ve tabii çikolata! Sonra da kilolarınızdan şikayet etmeye başlarsınız. Dengesiz beslenmenin getirdiği kiloları önlemek için can sıkıntınızı giderecek bir uğraş edinmelisiniz. Bir havuç ya da bir salatalık gibi düşük kalorili besinler sizi biraz oyalayabilir.

Aşırı aktivite

Bütün gün spor salonundan çıkmıyorsunuz. Ardından da gelsin kekler, gitsin çikolatalar... Unutmayın, harcadığınız enerjiyi bu şekilde kazanamazsınız. Uzmanlar, bunun bir savunma mekanizması olduğunu belirtiyorlar. "Bütün gün spor yapıyorum, enerji harcıyorum bu yüzden yiyorum" diye düşünüyorsanız, bundan vazgeçin. Çünkü bu, sadece kendinizi kandırmaktan başka bir işe yaramaz. Spor yaparken kaybettiğiniz enerjinizi bir meyve, biraz yoğurt ya da salata ile dengeleyebilirsiniz. Bu arada bol bol su içmeyi de unutmayın!

Yayın tarihi: 11.11.2003
835
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.