Yemek

Balık zeka geliştiriyor!!!

Balık zeka geliştiriyor!!!

Balıkla beslenen toplumlar elektronikte ve sporda daha başarılı oluyorlar. Yapılan araştırmalar, beslenmesinde proteine ağırlık veren toplumların daha uzlaşmacı, daha zeki olduğunu ortaya koyuyor.

2001'li yıllarda daha da hızla gelişecek teknolojiye ayak uydurup, her yönden hazırlıklı olabilmemiz için özellikle gençlerin beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bunun yolunun balık tüketimini artırmaktan geçtiğinin altını çiziyorlar.

Danimarka başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede bir devlet politikası haline gelen balık tüketiminin, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde de devlet politikası haline gelmesinin önemini belirten uzmanlar, bu sayede artacak olan balık tüketiminin gelecek nesiller için büyük önem taşıdığı belirtiyorlar.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başına balık tüketimi yılda 24 kilogram, Japonya´da ise 50 kilograma ulaşırken, bir yarımada olan Türkiye´de bu oran sadece 5,5 kilogram olduğunun altını çizen uzmanlar, bu durumun eksiğimizi ortaya koyduğunu belirtiyorlar.
Yayın tarihi: 27.08.2003
1263
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.