Yazarlar

Modern Kadının Maslow Piramidi İle Savaşı!

Modern Kadının Maslow Piramidi İle Savaşı!

Modern kadının maslow piramidi ile savaşı!

Güncellenme tarihi:
pramit

Herkese merhaba,

Bir türlü gelemeyen bahar geliverdi sonunda ve ben de aşkı anlatacağım diye oturdum neşeyle bilgisayarın başına... Acaba hayatında hangi ihtiyaçları gideren aşık olmaya hazırdır diye düşünürken, diplomalı bir psikolog olarak Maslow Piramidi’ne bakarken buldum kendimi.O da nesi! Maslow’un öngörüsüne göre, aşağıdan yukarı inşa edilen piramit 30’larına gelmiş, hala bekar Türk kadını için konu sadece aşk olduğunda değil, her konuda engellerle dolu!

Çatlaklar İlk Basamakta Başlıyor:

Anneannem, 16 yaşında evlenip, 17 yaşında teyzemi doğurmuş. Büyükbabamla kendisini bir arada düşünmek pek hoşuma gitmese de, kolaylıkla 16 yaşında seks yapmış diyebilirim. Peki üniversiteye giden, maddi kaygıları olmadığı için evlenmek için doğru erkeği bulmayı bekleyen modern Türk kadını ilk seksini ne zaman yapıyor?

Evet, küçük deney grubumun %100’ü ilk seks için evlenmeyi bekleyemeyeceğim diyor. Ancak sadece %80’i gerçekten beklemiyor. İlk seksinden önce mastürbasyon yapan kadınların oranı %30’u geçmiyor ve ilk seks ortalama 23 yaşında yapılıyor! Yani 1950’lerde 16 olan –ve belki de normal olan- ilk seks yaşını 2015’te 23’e çıkartmış bulunmaktayız. O seks de sevgili varken yapılıyor. Zira vibratörü olan kadın oranı sadece %10. (Kendini modern, açık görüşlü olarak tabir eden, üniversite mezunu kadınlardan bahsediyorum yanlış anlamayın.)

2. Basamak: Güvenlik mi?

Maslow’un piramidinin 2. adımı güvenlik! Modern Türk kadınları olarak hepimiz kendimizi güvene almak için çok çalışıyoruz. Ama maddi olarak kendi güvenliğimizi sağlamamız (kaynaklar) bir hayli geç oluyor. Üniversiteden mezun olmamız zaten kafadan 24. İlk maaşlar o kadar az oluyor ki... İlk işime girdiğimde bizim evimize gelen yardımcının ayda kazandığı para benden fazlaydı. Aynı işte sebat edip, iyi maaş iyileştirmeleri ile hızlı ilerleyenlerin, ailelerinden para almayı bıraktığı en erken yaş 26-27... Güvenlik konusunda da maddi kısım uzun süre eksik kalıyor.

3. Basamak: Arkadaşlık Tamam, Aile Tamam, Peki Ya Sevgili?

Aile aidiyeti modern Türk kadınında başka hiç bir ülkede olamayacak kadar şahane. Hangi memlekette görülmüş bu? Aile okutuyor, üniversiteye sokuyor ve çalışan, 26-27 yaşına gelen bir birey olarak hala usanmadan masraflarınızı karşılıyor. Modern Türk kadını kaç yaşında olursa olsun ailesinin küçük kızı.

Konu partnere gelince iş değişiyor! Modern ve bekar Türk kadının %30-40’ı yalnız. Yalnızlar çiftleşiyor, çiftleşenler ayrılıyor, piyasada daimi bir hareket var ama bu oran kolay kolay değişmiyor. E kadın bu kadar özenle büyütülmüş, yemiş, yedirilmiş, okumuş, şımartılmış... Bir adamın işi, öbür adamın gözü – kaşı derken hiç birini beğenmiyor ve kendine yakıştıramıyor bir türlü.

4. Basamak: Saygı

Bayanlar, siyasi meselelere girmemek adına özsaygı, başkalarına saygı, başkalarından saygı işlerini tümden teğet geçiyor, yoluma devam ediyorum. Ama piramidin o noktasında da bir takım sıkıntılar olduğu aşikar.

5. Basamak: Kendini Gerçekleştirme:

Modern Türk kadını kendini gerçekleştirmek, hayat amacını bulmak için gerçekten kayda değer bir mesai harcıyor. Hem zaman, hem para olarak. “Outlook” seminerleri, nefes terapileri, bio-enerji, reiki, secret, evren, yoga ile kendini bulmayı hedefleyen Türk kadını, maalesef kendini nerede bulacağını şaşırıyor.
***
Piramidine bir aşağıdan bir yukarıdan, gelişi güzel tuğla koymaya çalışan kadının temeli de bir türlü sağlam olamıyor, en ufak krizde çöküyor! Tüm basamaklarda eksikleri olan, atlaya atlaya ilerleyen modern Türk kadını, küçücük sıkıntılarda bile (belki de her regl öncesi), tüm hayatını baştan sona gözden geçiriyor ve hayatıyla ilgili kocaman bir memnuniyetsizlikle karşılaşıyor.
E Maslow’un da yattığı yerde kemikleri sızlıyordur haliyle... Ya arkadaşım, daha 1. basamaktasın, adam gibi seks yapmıyorsun. Ayıptır sorması ne yogası?

Basamakları yavaş ama emin adımlarla tırmanan Sandru

Yayın tarihi: 20.04.2015
« tüm yazıları
11471
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.