Yazarlar

Hayat devam ediyor, peki ya biz?

Hayat devam ediyor, peki ya biz?

Geçen akşam annemi bir arayayım dedim, kadıncağız telefonda konuşamıyor salya sümük ağlamaktan. Kesin birisine bir şey oldu, evi korsanlar basıp babamı Somali'ye götürdüler, başka türlü bu kadar içli ağlaması imkansız. Kokusu çıktı; meğer dizi izliyormuş. "E ağlıyorsun madem izleme o zaman." diyemeden "Sen ne anlarsın odun, güzel dizi işte." diye lafı ağzıma tıktı.

Hayat devam ediyor, peki ya biz?
Kolaylıkla tahmin edebileceğiniz gibi, annem Mahsun Kırmızıgül'ün yeni dizisi "Hayat Devam Ediyor"u izliyormuş. Annem bu kadar ağlayıp, diziyi de öve öve bitiremeyince merak edip izleyeyim dedim. Aman demez olaydım, ilk bölüm tam iki saat yirmi dakika sürdü! Ortalama bir sinema filminin bile üzerinde!

Belki dev ekranda, hd izleyince çekilen uzun manzara görüntüleri güzel görünüyordur da, düdük kadar netbook ekranında hiçbir şey ifade etmedi bana dağ bayır izlemek.

Zaten dizinin diğer yarısı da otuz kırk kişinin sürekli ağlamasından ibaret. Kadro inanılmaz kalabalık ve herkes mutsuz. Kimisi fakirlikten, kimisi sevdiğine kavuşamamaktan... Konu değişse de değişmeyen tek şey herkesin mutsuz olması ve sürekli kavga edip ağlamaları.

Mahsun Kırmızıgül'ün "mesaj verme" saplantısı malumunuz. On binlik bedava sms paketini on beş günde bitiren mesaj manyağı ergenlerden bile daha fazla mesaj veriyor. Tamam, toplumsal sorunlara, izleyiciyi ekran başına çeken belki de tek yapım olan dizilerle parmak basmak güzel. Bu sorunlar duymazdan gelinsin demiyorum, ama günün yorgunluğunu, stresini atmak için iki saatliğine ekran başına oturmuş insanlara bu yapılan biraz fazla değil mi? Eziyet gibi adeta. Annem ağlamaktan elden ayaktan kesildi, hiçbir ev işini yapamaz oldu. Evde bir haftadır yemek yok, açlıktan telef olduk kardeşimle. Bak ailecek mağdur olduk biz de işte. Bize kim ağlasın Mahsun? Bize de mi dizi çekeceksin?

Hepimiz zaten yeterince mutsuzuz, gazetelerin üçüncü sayfalarını açmaya korkuyoruz, manşetlerde sırtına bıçak saplanmış kadınları görüyoruz, dertler derya olmuş, bir de akşam iki kuruş keyif almak için televizyonu açtığımızda bu mutsuzluk bombasıyla karşılaşmak biraz fazla geliyor bana.

Zaten bu memlekette ne Cemile'nin yüzü güldü, ne Aliye'nin, ne de Bihter'in. Kadınların mutsuzluğu üzerinden daha ne kadar prim yapılacak merak ediyorum.

Evet hepimizin sorunları var, ama bunları ekranlarda bu kadar kör göze parmak görmesek de olur. Toplumsal yaraların, acıların üzerinden rant sağlamak çok acımasızca değil mi? Hala mutlu sonlara, peri masallarına inanmayı istemek çok mu?

Siz masallardan para kazanın, inanın kimse itiraz etmez. Her bireyi mutsuz olan ülke insanının sizce ağlamaya mı, yoksa mutlu olmaya mı ihtiyacı var, en azından bunu bir düşünün.
Yayın tarihi: 13.12.2011
« tüm yazıları
1590
YORUMLAR

Bakış açısı güzel. Tvler izlenicek halden çıktı çoktan ama.

dikyol 15.12.2011 14:12:04

helal olsun sana ;)

zeyzey 15.12.2011 00:36:02

Herkesin istediğini izleme özgürlüğü var. Toplumsal sorunlara duyarsız kalmak ve televizyonu eğlence amaçlı kullanmak istiyorsan, bunu yapabileceğin bir sürü eğlence programı var zaten. Bu yazı bana "yazmak zorunda olduğu için yazılmış bir yazı" izlenimi verdi. Daha önce bu kadar altyapısız, boş ve amaçsız yazı yazmazdın çünkü. Yine de bir yerlere yazman gerekiyorsa bunu yine eski sevgiliydi, etekti, gömlekti vb. konularla yapsan daha güzel olur sanki. Herkes bilgisi dahilinde konuşsa, dünya daha güzel bir yer olurdu.

Neslihan z. 14.12.2011 16:38:07

Yanlış ifade ettiğini düşünüyorum. ''Bu konuyu ekranlara taşımayın, biz gülmek istiyor tv açınca'' mesajı var yazında. Evet, tv ekranı için oldukça fazla bir yoğunluğu var dizinin ama dile getirişin yanlış. Şu dizi yerine daha iyi hukuksal önlemler alabilir ama sanırırm herkes kesesini düşünüyor.

aslı. 14.12.2011 00:21:13

türk dizileri benim gözümde uzun bir süre önce izlenebilirliğini yitirdi. 2 saat sürmesi ve kör gözüme parmak misali zorla mesaj kaygıları beni iyice soğuttu. bu sezon bi tek muhteşem yüzyılı izliyordum onu da internetten takip ediyorum artık onda da reklamlar bıktırdı. güzel noktalara parmak basmışsın. bizim milletimiz bunlara prim verdikçe böyle yapımları daha çooook görürüz ekranlarda.

Zeynep Iri 13.12.2011 23:38:56

ohhh yaa biri düşündüklerimi sonunda dillendirmiş.büyüksün pinky:))annem,babamla akşam eve gelince iki çift kelam edemez oldum bu diziler yüzünden,her gün kendimi odama kapatmak zorunda kalıyorum,oyyy her akşam bi hüzün fırtınası evlerde!!!

yeliz kaya 13.12.2011 22:54:51

ağalı paşalı dizileri zaten sevmem ama hayat devam ediyor gerçekten de çok fazla drama. gerçek değil yani uzak realityden.

ebru d. 13.12.2011 16:54:05

her hafta daha da bi güzelleşiyo yazılar

ismimi söylemem 13.12.2011 09:47:26
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.