Yazarlar

Diyetteyim şekerim

Diyetteyim şekerim

Felsefeyi bir kenara bırakırsak, insanoğlunun yeryüzünde bulunma sebebini "doğmak, yaşamak ve ölmek" olarak tanımlayabiliriz. Aslında tüm dünya bir yana Türk kadınıları bir yana, çünkü bizim sürecimiz "Doğmak, diyet yapmak ve ölmek." adımlarından oluşuyor.

Diyetteyim şekerim
Dünyaya gelme sebebi sanki sadece diyet yapmak olan o kadar çok kadın var ki etrafımda. Kabul ediyorum, tüm kadınların dönem dönem girdiği bir "diyet krizi" mutlaka oluyor. Bedenimizin memnun olmadığımız kısımlarını estetize etme çabasına giriyoruz, fakat benim asıl bahsettiğim; "diyetçi kadın" tipi. Bizlerden çok farklılar, bu tip kadının genel özelliklerini şöyle bir sıralayalım:

- Ne yerse yesin yanında mutlaka diet kola içer. İster bir buçuk iskender, ister yoğurtlu roka salatası. Hiç farketmez, diet kola içerek ruhunu rahatlatır diyetçi kadın. Yemişsin pastayı böreği, arka taraflar dönmüş Konya ovasına, diet kola ne yapsın sana?

- Dışarıda tercih ettiği yemek türü salatadır. Mcdonald's, Burger King'e gitse bile salata sevdasından vazgeçmez. Madem diyettesin ne işin var fast food restorantında diye sormaya teşebbüs ederseniz Seda Sayan'ın Erol Köse'ye davrandığından daha haşin davranır size. Soruyu sorduğunuza soracağınıza pişman olursunuz.

- Buzdolabının üzerinden diyet listesi eksik olmaz. Dukan diyetinden, Karatay diyetine, İsveç diyetinden Mehmet Öz diyetine bütün diyetleri mutlaka birer kez denemiş ve -nedense- memnun kalmamıştır. Yeni çıkan her diyeti dener. Yeni çıkan her diyet aslında eski yaptığı diyetlerin bir işe yaramadığını da ispatlar.

- Sadece "üç kilo fazlası" vardır. Ne fazla, ne eksik. O fazla hep üç kilodur. Vücudu aynalı disko topu gibi olsa bile, vermesi gereken sadece üç kilo kalmıştır ve bir türlü veremez o üç kiloyu. Vücudunun şişkinliği ya ödemdendir ya da kemikleri iridir.

- Dosta güven, düşmana korku salar! Kan şekeri düşmüş, günlerdir istediği şeyleri yememiş bir kadına terslik yapmaya kim cesaret edebilir?

Bir de incecik olduğu halde, sırf "Yok yok iyisin sen." diyelim diye sürekli "Yok şekerim yok, bu iki kiloyu mutlaka vermem lazım." diye gezinen sıskaları da yukarıda anlattığım disko topundan öfke topuna dönmüş diyetteki kadına havale ediyorum. O ne yapacağını iyi bilir bu ilgi bağımlılarıyla.

Siz bakmayın karikatürize ettiğim kişilere; Aslında önemli olan ne şişman ne de zayıf olmak. Toplumun dayattığı ölçüler yerine kendini sağlıklı ve mutlu hissettiğin kiloda olmak en güzeli. Bedenlerimiz ruhumuzun ambalajıdır, ancak ruhun güzelse, bedenin de bir işe yarar. Diğer türlü dünya güzeli de olsan, içindeki karanlık seni hiçbir zaman mutlu etmez. Mutlu hissetmek bize bağlı, vücudumuzdaki yağların miktarına değil.
Yayın tarihi: 19.12.2011
« tüm yazıları
2158
dahafazlası
YORUMLAR

aslında haklısın ama hem şişman olup hem de buna takmamak bu toplumda kolay değil. etrafımızda hödük ve odun insanlar oldukça biz hep diyetteyiz

hazal 25.12.2011 19:23:51

Harika yazmisdiniz hele diet cola ....hayatimda oyle biri var..:)

mobil kullanici 22.12.2011 03:08:05

Harika,kesinlikle katılıyorum.

Şule Kara 21.12.2011 11:41:09

süpersin valla.cok ğüel söylemişsin.

ayten koc 20.12.2011 18:27:38

Bir erkek olarak yazılarınızı zevkle okuyorum. Gerçekleri mizahi bir üslupla kimseyi incitmeden yazmanıza hayranım.

Emre Biçer 20.12.2011 16:57:42

Pinky harikasınnnnnnnnnnn. Son dönemlerin en komik kadın yazarısın bence. İnternetn gülse birseli diyorum senin için ben :))

begüm 20.12.2011 16:29:45

harika ya!! ahaha bende gicik olmuyorum degil su disko topuna benzeyen,yedi yirmidort korku filmi izlemis, hayatlarindan bezmis tiplerden ama ne yalan soylim simdi bende herseyin yanina su veya diet coke iciyorum :)) "okadarda sagliksiz takilmiyim bari' diye herseyin yanina su iciyorum :)) ve senede 1 ay boyunca deliler gibi spor yapip diette 7 kilo verip kendimi dunyanin en guzel kizi hissetikten hemen sonra 2 gunde kendimi hayatinda yemek gormemis gibi depoyu doldurdanlardanim. sonrasinda7 kiloyu fazlasiya geri aliyorum tabi:)) yani bu post beni anlatti:)) cok tsk ederim cok guld

Canan 20.12.2011 15:24:02

Hahahaha bir tombul olarak zevkle okudum.

Sümeyye 20.12.2011 13:44:09
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.