Yazarlar

Mutlu ilişkilerin formülü

Mutlu ilişkilerin formülü

Bu hafta sizlerle mutlu ilişkilerin formüllerini paylaşmak istedim.

mutlu ilişkinin formülü

Bir ilişki bulmak kadar zor olan, ilişkiyi sürdürmektir. İlişkiler zaman içinde doğal olarak yıpranmaya ve eskimeye yüz tutar. Değişen tavırlar ve beklentiler, yaşanan hayal kırıklıkları, ulaşılamayan hedefler, ertelenen duygular gün gelir patlamaya hazır bombalar gibi ilişkilerin ortasına düşüverir. Oysaki ilişkilerinizi her iki taraf için de keyif verecek bir şekilde devam ettirmek mümkündür.

İlk günkü tutkunun yerini; derin bir sevgi, birlikteliğin verdiği keyif ve güven dolu bir ilişkinin alması için aşağıdaki önerilere göz atın.

Birey olarak mutlu ve bağımsız olmak

Mutlu bir ilişkinin ilk şartı mutlu bir birey olmaktır. Birey olarak mutlu ve kendine yeten biri değilseniz bir ilişkide de mutlu olamazsınız. İlişkilerin ilerleyememesindeki en önemli etken, taraflardan birinin kendini kayıtsız şartsız ilişkiye adamasıdır.

Seni hayatımın tam merkezine yerleştirdim..bu söz bir iltifat gibi gelir kulağa oysaki bağımlı bir ilişkinin ilk sinyalleridir. Bir ilişkiyi, ya da herhangi bir şeyi hayatın tam merkezine yerleştirmek yanlıştır. Sadece ilişkiler değil hayatta her şey son bulabilir, bitebilir, şekil değiştirebilir. Kişi hayatının merkezine “sadece kendisini” yerleştirmelidir ki etrafındakilerle sağılık mutlu ilişkiler kurabilsin.

Özellikle erkekler aksini iddia etseler de; aslında kendisine yeten, tek başına da mutlu kişilerle olmak isterler. Biriyle gelecek planlamak için, o kişinin içinizde saygınlık uyandırması gerekmektedir. Birinin sizi uyarmasına fırsat vermeden sadece kendiniz için mutluluk alanları oluşturmalısınız, yaşadığınız ilişki dışında da tutku duyduğunuz şeyler olmalıdır. Hiç kimse kendi memnuniyeti hakkında özen göstermeyen birini memnun etmeye çalışmaz.

Gururlu ve erdemli olmak

İlişkilerde kibirli değil ama gururlu ve erdemli olmak çok önemlidir. İlişkiler bazen kopma noktasına gelir, zamana ve uzaklığa ihtiyaç duyabilir. Bu dönemlerde ısrarcı olmak, yalnız kalmayı engellemek, çözümler önererek yapmacık bir yardım etme haline bürünmek; karşı tarafın duygularını sorgulamak, kaygılı ve endişeli davranarak durumun üstüne gitmek bir ilişkideki tutku ve bağlılığı sonlandırmanın en emin yoludur. İlişkilerde kibirli değil ama gururlu ve erdemli olmak çok önemlidir.

Partnerinizin İlgi ve enerji dengesizliğini görmezden gelmek ve İlişkiyi bitirmeyi reddetmek gurursuzluğun belirtilerindendir. Size kötü davranan yada size yeteri kadar değer vermeyen bir ilişkiyi kabul ederek; evrene “eterince değerli biri değilim, bu nedenle kötü muameleyi hak ediyorum” mesajı yollayarak, tüm ilişkilerinizi bu sona mahkum edersiniz.

Her birey gururlu ve erdemli gerektiğinde ayrılmayı itirazsız kabul edecek kişilere saygı duyar. İlişkiyi sürdürmek için kendini acındıran, felaket senaryoları çizen ve gitmemekte direnen hatta saldırganlaşan kişiler hem gururlarını hem ilişkilerini kaybederler.

Olaylar karşısında kendi erdemlerini düşünerek davrananlar kısa süreli haksızlığa uğrasalar bile saygınlıkları ile üstün olurlar.

Yayın tarihi: 24.08.2012
« tüm yazıları
61987
YORUMLAR

ilişkide cifler birbirine zaman ayırmalımı ayrı şehirde olsalarda

zeynep özcan 01.02.2015 12:53:33
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.