Yazarlar

İlişkilerde iletişim tuzakları

İlişkilerde iletişim tuzakları

Bir ilişkiniz var ve çözülmeyen iletişim problemleri yaşıyorsanız hemen aşağıdaki tuzaklara göz atın...

ilişki tuzakları

Eleştirel olmak: İlişki kurmamızın temel nedeni iyi hissetmektir. Genelde de ilişkilerin başında taraflar birbirlerinin olumlu taraflarını görmeye meyillilerdir, hatta en bariz rahatsız edici özellikleri bile görmezden gelirler. Fakat ilişkiler ilerledikçe partnerler karşı tarafın olumsuz özelliklerine odaklanmaya ve aşık olma nedenlerini unutmaya başlarlar. İletişimin ilk büyük günahı eleştirel olmakla başlar. Taraflar birbirlerini incitecek şekilde eleştirirler.

Yanlış: ‘insanlara davranış şeklin çok rahatsız edici!’, ‘Ayşe’ye çok sert davrandın!’, ‘Senden utanıyorum’ vb. gibi söylemler.
Doğrusu: ‘Bugün Ayşe’ye sert davranmanın bir nedeni mi vardı?’, ‘Sana uygun bir tavır değildi.’

Genellemek: Bir hata da, kişilerin birbirlerinin kişilik özelliklerini içeren negatif ve suçlayıcı genellemeler yapmalarıdır. Bir hatayı hep oluyormuş gibi göstererek karşı tarafı yetersiz hissettirmeleridir.

Yanlış: ‘Sen beni incitmekten zevk alıyorsun.’

Doğrusu: ‘Senden bunları duymak beni çok incitti.’

Karşıt görüş olmak: Şeytanın avukatlığını yapmak, sorulmadığında bile her konuda karşıt görüş dile getirmek. Her konuda karşıt görüş belirterek kendi düşüncenizi ortaya koyma gayreti, karşınızdakini hatalı, aptal ve bilgisiz hissettir ve dolayısı ile sizden uzaklaştırır.

Yanlış: ‘Bence bu işin sonu başarısız olur, bir daha düşün.’
Doğrusu: ‘Bu önemli bir karar, istersen biraz daha düşün, öyle karar ver.’

Akıl okumak: Kişilerin birbirlerinin söylediklerinden çok, söylemediklerini anlamaya ya da söylenenlerin arkasındaki niyete negatif anlam yüklemeye çalışmasıdır.

Yanlış: ‘Bunu benim iyiliğim için yaptığını söylüyorsun ama senin asıl niyetin beni aşağılamak.’
Doğrusu: ‘Geçen gün başkalarının yanında beni uyarış şeklin, beni çok üzdü. Böyle konuları yalnızken ve daha yumuşak bir şekilde konuşmalıyız.’

Kendini bütünüyle haklı görmek: Kendini bütünüyle haklı, karşısındakini ise bütünüyle haksız konuma düşürmek, iletişimi kökten kesmektir. Hiçbir ilişkide bir taraf tamamen haklı ya da haksız olamaz.

Yanlış: ‘İlişkimiz boyunca hiçbir tartışma benim yüzümden başlamadı.’

Doğrusu: ‘Ben tartışmayı genelde sevmeyen biriyim. Biraz sakinleşince konuşalım istersen.’

Yayın tarihi: 02.08.2012
« tüm yazıları
16690
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.