Yazarlar

Yeni annelerin bilmesi gereken 7 şey

Yeni annelerin bilmesi gereken 7 şey

Baby Center'ın blog uzantısı olan "Momformation"da "7 things brand new moms need to know" adlı bir yazı yer aldı.

yeni doğan

"Yeni annelerin bilmesi gereken 7 şey" başlıklı bu yazının önce Türkçe özetini yazalım, sonra Blogcu Anne eklemeleri yapalım:

1- "Mükemmel doğum" diye bir şey yok - Her şey istediğiniz gibi gitmediğinde, karşılanmayan beklentilerinizin mutluluğunuzu gölgelemesine izin vermeyin. Bebeğinize odaklanın!

2- Kendinizi hormonal tuhaflıklara hazırlayın - Sürekli ağlamak, bebeğinize bakamayacağınızı düşünmek bunlardan birkaçı. Bunların normal olduğunu unutmayın.

3- Yardım istemek çok normal - Ve bunu yapmak için çaresiz kalmayı beklemeyin. Baktınız altından kalkamıyorsunuz, yardım isteyin.

4- "İlk görüşte aşk" olmayabilir - Anne-bebek kavuşma anı fazlasıyla büyütülen bir şey. Elbette harika bir an, ve fakat bazı anne-bebek ikilileri için aşk sonradan da ortaya çıkabiliyor. Eğer size de böyle olursa sakın korkmayın. Çocuğunuzu elbet seveceksiniz.

5- Rahatlayın ve oynayın! - Kendini emzirme düzenine, uyku saatlerine, banyo programlarına kaptırmak çok kolay. Bunları yapacağım derken bebeğinizi sevmeyi atlamayın. Minik parmaklarını öpün, ce-e oynayın.

6-Bebeğinize kitap okuyun - Bebekler annelerinin seslerini duymaya bayılırlar. Ne okuduğunuz önemli değil, sesinizi duysun yeter.

7- Değerini bilin - Bir de bakacaksınız ki bebeğiniz kocaman olmuş, herkesin içinde elini tutmanızı istemiyor. Anı yaşayın. Gün gelecek, en zor geceler bile tatlı hatıralar olarak kalacak.

demiş bu yazının yazarı. Ağzına sağlık.

Benim de ekleyeceklerim var:

- Bebeği annenize, ya da kayınvalidenize, o da olmadı güvenebileceğiniz birine bırakın, dışarı çıkın, ve mümkünse yarım, tercihen bir saat boyunca aramayın.

- Kırmızı oje sürün - Kendinize bakamıyor olsanız da, banyo yapamıyor olsanız da, bir fırsatını bulun ve kırmızı oje sürün. Vallahi insan kendine geliyor.

- Aynaya günün belirli saatlerde bakın. Tercihen sabah kalkar kalmaz değil.

- Haftada bir gün pamuklu iç çamaşır girmeyin. Şöyle en süslüsünden bir çamaşır tercih edin. O da kırmızı ojenin yarattığı etkiyi yaratıyor.

- Haftada yarım saat, mümküne daha fazla, bebek-koca-ev/iş üçgeninin tamamen dışında bir şeyle ilgilenin. Bu, kendinize vakit ayırmak olabilir, kitap okumak olabilir (tercihen bebek bakımı ile ilgili değil), hatta market alışverişine gitmek bile olabilir. Yeter ki tek başınıza yapın.

Anne olduktan sonra insanın en çok ihmal ettiği şey kendisi oluyor. Bu tuzağa düşmeyin.

Blogcu Anne

Yayın tarihi: 12.03.2012
« tüm yazıları
5227
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.