Yazarlar

Öğrete(meye)n Anne

Öğrete(meye)n Anne

Çocuklarımızın ilk öğretmenleri anne-babaları oluyor. Her şeyi bizi örnek alarak yapıyorlar. (En azından ilk çocuklar için bu böyle. İkinci çocuklar daha çok kendilerinden önce geleni örnek alıyorlar)

öğreten anne

Anne-baba olmak bu yüzden çok zor zaten. Her zaman her şeyin en doğrusunu yapmıyoruz nitekim. Sonra bir bakıyoruz, istemeden söylediğimiz sözler çocuğumuzun ağzından çıkıyor. Pişman olduğumuz hareketleri o da tekrarlıyor.

Uzman görüşü bildirirmiş gibi yapmadan, bir tespitimi paylaşmaya çalışacağım: Çocukların öğrenme davranışlarını parçalara ayıracak olursak, ne bileyim, bir kısmı anne-babayı gözlemleyerek oluyorsa, daha büyük bir kısmı da kendi kendine keşfederek oluyor. Ve bu keşfetme, özellikle de küçük yaşlarda eline geçirdiği her şeyi koklama, ona dokunma, onu ağzına sokma şeklinde, genellikle 5 duyuyu birden devreye sokarak gerçekleşiyor.

İki çocuğumdan gözlemlediğim kadarıyla bu “kendi kendine öğrenme” ne kadar serbest bırakılır ve çocuk buna teşvik edilirse çocuk o kadar öğrenmeye meraklı, o kadar özgüvenli oluyor.

Ben de bunu elimden geldiğince teşvik etmeye çalışıyorum. Bence de çocuklar bir şeyi kendi kendilerine öğrendiklerinde daha çok keyif alıyorlar, bir. O öğrenme kalıcı oluyor, iki.

Ancak bunu her zaman uygulamak kolay olmuyor.

Montessori Vakfı Başkanı Tim Seldin’in yazdığı, Kaknüs Yayınları’ndan çıkan “Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?” kitabında diyor ki:

“Birçoğumuz çocuğumuzu yönetme ihtiyacı hissederiz. Oysa Montessori’ye göre onu yönetmek yerine onu gözlemlemeliyiz.”

Bu söylediğinin pratiğe dökülmüş hali geçenlerde bizim evde yaşandı. İki yaşındaki Derin’le dışarıda gezerken bir an için arkamı döndüm. Geri döndüğümde komşunun saksısından aldığı kocaman bir toprak parçasını ağzına atmak üzereydi. Gayriihtiyarî “Hayır!” diye bağırdım. O da telaşla elinden bıraktı o toprağı.

Daha “Hayır” derken hata yaptığımı fark ettim. Derin o anda kendi kendine öğreniyordu. Toprak yemesi onun için tehlike arz eden bir durum değildi. Evet, oldukça tatsız bir tecrübe olacaktı. (Hem de o toprakta solucan falan varsa biraz da protein almış olacaktı!) Ama bunu kendi kendine öğrenecekti. Ben verdiğim tepkiyle bu tecrübeyi ondan çaldım.

O an için öğreten anne değil, öğretemeyen anne oldum. Pişmanım.

Yayın tarihi: 09.04.2012
« tüm yazıları
4579
YORUMLAR

Cocugun tecrübesi olsun Diye kurtlu toprak yedirmiycektin heralde. Beeeh

mobil kullanici 10.04.2012 11:15:21
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.