Yazarlar

Ne var, ne çok?..

Ne var, ne çok?..

Şöyle bir baktım da, en son buradan sesleneli ne çok zaman geçmiş. Yaz tatiliydi, iki çocuktu, şimdi ilkokuldu derken son aylarda kendimi kaybettim. Daha yeni buluyorum.

anne bebek

Dile kolay, beş koca ay geçmiş ben en son “Bebelere Balon, Annelere Ayrıcalık” diyeli… Neler olmadı ki bu beş ayda… Düğünler, dernekler, hastalıklar, tatiller, ama en çok akılda kalan belki de en yakın olduğu için okul telaşımız.

Evet, sevgili Mahmure okuru, bugün itibarıyla ben artık bir “veliyim.” Çocuğu ilkokulda olan bir anneyim. Çok değil, henüz birkaç ay öncesine kadar planlarımızda ilkokullu olmak yokken apar topar değiştirilen eğitim sistemiyle birlikte piyango bizi de vurunca kendimizi ilkokul sıralarında bulduk. Nasılını, niyesini, iyisini, kötüsünü çok yazdım son aylarda. Zaten çok da keyifli bir konu değil, burada senin de canını sıkmayayım. Çok merak ediyorsan blogumdaki Okul/Eğitim kategorisinden okuyabilirsin son aylarda yaşadıklarımızı.

Dediğim gibi, iyi kötü veli olduk işte. Son bir aydır, senelerdir unutmuş olduğum kavramlar geldi oturdu gündemimizin başköşesine: Ödev, teneffüs, zil, Andımız, kırmızı kalem, tören… Sadece bu kavramları değil, bunların hatırlattığı hisleri de yeniden yaşar oldum, ne ilginç… Deniz oğlumun ödevi olduğu zaman –bir zamanlar ödev yapmaktan hiç haz etmeyen çocukluğuma geri dönüp- stres oluyorum ben de… O zamanki hislerimle, şimdiki bildiklerimi birleştirerek onun için en olumlu şekilde anlatmaya çalışıyorum bu süreci…

Derin oğlum ise anaokuluna başladı bu süreçte. Evimizin çok yakınında, küçük, butik bir oyun grubuna gidiyor haftada üç yarım gün. Onun uyum süreci beklediğimizden zor başladı, beklediğimizden daha kısa sürdü. Şimdi hayatından pek memnun; gidiyor, şarkı söylüyor, resim yapıyor, oynuyor, eve dönüyor.

Kısacası, en son burada yazdığım zamankinden çok farklı bir hayat döngüsü var bu aralar evimizde. Son yazıştığımızda bir anasınıfında olan iki çocuk annesiydim. Şimdi ise biri ilkokula, diğeri yuvaya giden, veli toplantısı, okul perdesi, öğle teneffüsü, yüzme dersi gibi kavramlarla uğraşan bir veliyim. Zor ama tatmin edici bir süreç. Bakalım zaman ne gösterecek.

Yaz tatilinin nasıl geçtiğini bir ben bilirim, bir çocuklar. Neyse ki okullar açıldı, her ne kadar zorlu bir süreç olsa da “en iyi çocuk okula giden çocuktur” kavramını bir kez daha hatırlamış olduk böylece.

Şimdi kaldığımız yerden devam edebiliriz…

Yayın tarihi: 02.10.2012
« tüm yazıları
2454
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.