Yazarlar

Kardeş şart mı?

Kardeş şart mı?

Birinci çocuğunu belirli bir yaşa getiren ve ikincisiyle ilgili etraftan mahalle baskısı yaşamaya başlayan, ancak her şeyi sil baştan yapmak konusunca çekinceleri olan annelerin dönüp dolaşıp kendilerine sordukları bir soru var: Kardeş şart mı?

Kardeş şart mı?
Bu soru bana yöneltildiği zaman, ben iki çocuğum olduğu gerçeğinin altını çizmekle yetiniyorum sadece. "Kardeş şart mı?" sorusunu başkaları adına cevaplamayı doğru bulmuyorum. Herkesin koşulları, beklentileri, çocuğunu yetiştirirkenki tecrübeleri birbirinden farklı. Herkes için doğru çocuk sayısı başka.

Kız kardeşiyle çok güzel bir ilişkisi olan ve aynı ilişkiyi şimdi de oğullarına vermeye çalışan bir anne olarak benim aile anlayışımda kardeşe hep yer vardı. Ama kardeş ŞART demeyi çok keskin ve empati yoksunu bir ifade olarak görüyorum. Bunu "Kardeş gerekli" şeklinde yumuşatabiliriz, ama doğrusu şu ki, o bile sorgulanıyor şu günlerde. Geçtiğimiz aylarda TIME dergisine kapak bile oldu bu konu.

The Only Child Myth (Tek Çocuk Efsanesi) başlıklı bu makalede, tek çocuk olmanın eskiden adeta bir hastalık gibi görüldüğü, 1'in çok "yalnız bir rakam" olduğu, kardeşi olmayan çocukların asosyal, içe dönük bireyler olarak yetiştiği, ancak bu anlayışın son yıllarda değiştiği anlatılıyor. Son araştırmaların bu algının yanlış olduğunu gösterdiği gibi, tek çocukların -ailenin maddi ve manevi kaynakları sadece onlara sunulduğundan- okulda daha başarılı oldukları gibi sonuçları da ortaya koyduğu söyleniyor. "Geleneksel aile anlayışının" son yıllarda değiştiği, eskiden "anne-baba-çocuklar"dan oluşan aile kavramının şimdi "anne-baba-çocuk" şekline indirgendiği anlatılıyor. (Bu yazı Amerikan ailesini göz önüne alarak hazırlanmış)

Türkiye'de de benim gözlemlediğim ailedeki çocuk sayısını ilk olarak maddi imkânlar belirliyor. Buna anlayış göstermemek mümkün değil, nitekim İstanbul'da yaşayan iki çocuk annesi bir kadın olarak özel okul fiyatlarını dehşetle takip ediyor, ve çocuğumu -en azından ilk beş sene- bir devlet okuluna göndermeyi düşünüyorum. Ama bu başlı başına bir yazı konusu, şimdi girmeyeceğim.

"Kardeş şart mı?" sorusunun altında genellikle "ikinci çocuk kolay mı?" sorusu yatıyor aslında. Birçok anne, ikinci çocuğun daha kolay olduğunu duymak istiyor haklı olarak. Bu soruya benim yanıtım "ikinci çocuk kolay, iki çocuk zor" oluyor.
Yayın tarihi: 27.07.2011
« tüm yazıları
6404
dahafazlası
YORUMLAR

Benim kizim 3 yaşında ve bana gelen baskilar cok. Nasilsin diyen yok sadece 2 . Cocuk nezaman rahatina erersen yapmassin diyorlar. Yok pisman olursun felan falan. Kizima ben tek bakiyorum 2. Ciye nasil bakicam. Benin annem tek cocuk yeter baska yapma diyor. Esimede öyle soylemis cok ayip soylemeseydi iyi olurdu. Annem benide istememis ben 2. Yim. Tuaf kadin.

cankiz 11.11.2014 01:52:53

deniz deniz'in de dediği gibi. Kardeşim dediğim insanlardan aynı karşılığı göremezsin hiçbir zaman. Sen kardeşinin eksikliğini doldurmak için onu kardeşin yerine koyarsın. Ama onun bir kardeşi var zaten. O seni sadece arkadaşı olarak görür, bazen arkadaş bile değil, sadece menfaat uğruna yanındadır. Çünkü ailen her türlü maddi imkanı sana sunarken sen de bu imkanları kardeş eksikliğini o insanla doldurmak için karşılıksız olarak paylaşırsın. Bir tek çocuk olarak en iyi bildiğim şey en çok dost kazıklarını yiyen insanlar tek çocuklardır. Sebebi de yukarıda yazdıklarımdır...

Türker 07.08.2011 16:40:25

"Bunların bir kısmı bir kardeşin eksikliğini hep hissetmiş, kendi çocuğuna mutlaka kardeş yapacağını söylüyor. Diğer bir kısmı ise hayatından çok memnun, "Ailem tüm kaynaklarını benim için kullandı, kardeşim olsaydı bu imkânları bana sunamazlardı" diyor. " Bir kısım bunun duygusal açıdan nasıl bir boşluk yarattığının farkında bu boşluğun kardeşlikten öte arkadaşlıklarla veya sunulan en iyi maddi imkanlarla bile kapanmayacağını biliyor. Diğer kısım ise ana babasının yaptığı bencilliğe sahip, herşeyi maddiyat olarak gören kısım. Bu boşluğu maddiyatla doldurduklarını zannediyorlar...

Türker 07.08.2011 16:36:07

İkinci cocugumu bekliyorum su an. İlk cocugum bana cok duskun. Cok korkuyorum onu uzmekten. İnsallah sakin bir bebek olur ikkncisi...

Nalan Cebeci 02.08.2011 12:40:56

çok güzel bi yazı tebrık ederım ama 2. cocuk cook zor gelıyor

nili 31.07.2011 21:44:11

deniz deniz'le aynı fikirdeyim. bende hep aynı duyguları yaşadım. kardeşim dedim onlar kardeşlerine hissettiklerini bana hissetmediler. bende şimdi bu sebeble kızımı yalnız bırakmak istemiyorum.

elifo 31.07.2011 19:56:32

Bir kardesim dahasi agbim vardi ,kaybettik maalesef. 11 yasimdan bu yana tek cocuk olarak devam ettim. Kardes sahibi olup artik bir kardesin olmayisinin ne demek oldugunu bilen biri olarak soyluyorum,yapabiliyorlarsa aileler versinler bir kardes ilk cocuklarina. Cok guzel arkadasliklarim/dostluklarim var ama inan Elif, her zaman onlarin kardeslerinin yaninda ikinci planda oldugumu,benim onlari sevdigim kadar onlarin beni sevmediklerini dahasi bu sevgiyi kendi kardeslerine karsi hissettiklerini hissettim. Kardes,bence hayatta bir insanin anne-babasindan sonra siginabilecegi ikinci bir liman.

deniz deniz 29.07.2011 12:14:26

tabikide kardeş şart....size bişi olsa allah korusun çocuk yalnız mı kalcak ama bi kardeşi olsa tutuncak bi dalı olur....

feriha dikmen 27.07.2011 19:42:17

kardeş iyidir ya,ama yapamıycam galiba ben oğluma kardeş zor büyüyor çocuk:)

ozgesizolmaz 27.07.2011 15:26:21

bu konuda size katılıyorum.İkinci çocuk için yapılan baskılar bu konuda emin olmadığım için beni gaza getirmiyor aslında daha da ötelere ertelettiriyor bu niyeti.Maddi imkanlar ve ileriye yönelik düşünceler de bunun cabası.

gülçin yıldırım 27.07.2011 13:01:31
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.