Yazarlar

Hayat babalara güzel

Hayat babalara güzel

Geçenlerde büyük oğlum Deniz ve küçük oğlum Derin uykudan önce konuşuyorlardı. Daha doğrusu Deniz Derin’le konuşuyor, Derin kendisi için çok karmaşık olan soruları aynı soruyu tekrarlayarak onayladığını gösteren bir şekilde yanıtlıyordu.

baba

Şöyle:

Deniz: Derin, baba çok eğlenceli di mi?

Derin: Eğlendeli miiii?

Deniz: Evet. Hep bizimle oyunlar oynuyo.

Derin: Oyunlaaa mı oynoor?

Deniz: Evet. Peki, sen babayı seviyo musun?

Derin: Deviyodum.

Deniz: Ben de…

Çocuklarımın altlı üstlü yataklarından birbirleriyle konuşmaları beni mest etmişken, konunun devamını merak ettiğim için iyice kulak kabarttım. Aynen şöyle devam ettiler:

Deniz: Ama anne hiç eğlenceli değil. Anne sıkıcı.

Derin: …

Deniz: Çünkü anne bizimle hiç oynamıyo! Ya iş yapıyo, ya yemek yapıyo. O yüzden anne çok sıkıcı.

Kırıldım! Sinirlendim! Üzüldüm! Ama sesimi çıkaramadım. Onları dinlediğimi bilsinler istemedim.

Neyse ki konuşma burada bitmedi.

Deniz: Peki, anneyi seviyor musun?

Derin: Deviyodum.

Deniz: Ben de.

Derin bir nefes aldım. Sıkıcıydım falan ama en azından çocuklarım beni seviyorlardı. Eksik olmasınlar!

Ancak bir noktada düzeltme yapmak isterim ki ben sıkıcı değilim. Sıkıcı bir insan değilim yani. Süper eğlenceli olmayabilirim ama bir araya geldiğim insanlar hiç benimle sıkılıyorlarmış gibi görünmezler. Ya da bugüne kadar bana görünmediler diyeyim. O yüzden bu SIKICI kelimesinin kullanımından ötürü teessüf ettiğimi belirtmek isterim.

Öte yandan sevgili Deniz ve Derin Efendiler, baba neden EĞLENCELİ hiç düşündünüz mü? Ya da babanın EĞLENCELİ olması, annenin SIKICI olmasından kaynaklanıyor olabilir mi? Hm?! Baba bütüüüüün gün evden uzakta –işte- iken, anne bütün gün evde –evet, kah bilgisayar başında, ama kah ocak başında- olduğundan baba akşam eve geldiğinde herhangi bir yemek yapma, evi toplama gibi bir işle uğraşmadığı için olabilir mi, zibidiler?! Anne bıraksın işi gücü, yapmasın yemekleri, bakın bakalım baba o zaman o kadar eğlenceli olacak mı? İnsanları etiketlemek kolay. Sıkıcıymış, eğlenceliymiş… Peh!

Dün gece babamız birkaç günlük bir iş seyahatinden döndü. Döndüğünde çocuklar uyuyordu. Sabah uyandıklarında koşa koşa bizim odaya geldiler, yatakta uyuyan babalarına sarıldılar, bize ne getirdin diye sordular, baba tabii ki eli boş gelmemişti, derken baktım: Oh valla! Hayat babalara güzel! Sen sabahın köründe çık. Akşamın gecinde gel. Geldiğinde çocuklarla iki oyna, bir kitap oku, en sevilen kişi ol. Seyahate git, döndüğünde oyuncaklar neyler getir. Oradan da puan kazan. En büyük baba, başka büyük yok!

Vallahi hayat babalara güzel!

(Ama laf aramızda, aslında annelere daha güzel.)

Yayın tarihi: 08.05.2012
« tüm yazıları
4220
dahafazlası
YORUMLAR

Nasılda doğru Blogcu anneyi kadınların annelerin sesi kulağı dili olarak görüyorum. Bazen insan sadece kendi evinde ailesinde oluyor gibi geliyor. Sonra bakıyorsunn herkes bunu yaşıyor :) Teşekkürler...

Sevoka 08.05.2012 16:50:20

Ne kadar eğlenceli bir yazı olmuş yine :) Yanlış anlamayın ama çok güldüm. O kadar haklısınızki bir baba olarak söyleyecek bir şey bulamadım. Bu arada yazılarınızın doğallığına bayılıyorum, takibe devam :)

Deniz Dinçer 08.05.2012 16:35:35
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.