Yazarlar

Blogcu Anne yazıyor

Blogcu Anne yazıyor

Çocukla uçak yolculuğu

Güncellenme tarihi:
çocukla uçak yolculuğu hakkında

Öncelikle, yola çıkarken nasıl hazırlanmanız gerektiğinin de, yolculuk sırasında neler yapmanız gerekeceğinin de belirleyicisi çocuğunuzun yaşı olacaktır. Özellikle emzirme dönemindeki bebeklerin uçağın kalkışı ve inişi sırasındaki basınç değişikliğinden ciddi anlamda rahatsız olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla uçağın yükselmesi ve alçalması sırasında -ki bu aslında sizin fark ettiğinizden daha uzun sürer- bebeği emzirmeniz onu büyük ölçüde rahatlatır. Meme almayan bir çocuğun emzik emmesi de aynı işlevi görür. Daha büyük çocuklar ise sakız çiğneyebilir.

Çocuklara yola çıkmadan önce sakinleştirici ilaç verilmesinin hem çocuğun, hem ebeveynin, hem de diğer yolcuların selameti açısından iyi olacağı yönünde bir görüş var. Şahsen ben bu görüşü bir anne olarak tasvip etmiyorum. Çocuk, çocuk olacaktır. Elbette hareketlidir, yeri gelince ağlayacak, yeri gelince bağıracaktır. Uçak denilen kapalı kutunun içinde biz yetişkinlere bile fenalık gelirken çocukların put gibi oturmasını beklemek naiflik olur. Ve fakat yolculuk sırasında onları oyalamak, başkalarını rahatsız etmemelerini sağlamak anne-baba olarak bizlerin sorumluluğudur. Burada "başkalarını rahatsız etme"nin doğru tanımının yapılması da önemlidir. 3-4 yaşlarındaki çocuğun önündeki koltuğu tekmeleyip durması, durmadan bağırıp çağırması, başkalarını rahatsız etmektir. Birkaç aylık ya da birkaç yaşında bir bebeğin, basınçtan rahatsız olduğu için ağlaması, anne-babanın onu sakinleştirmeye çalışmasına rağmen susmaması, değildir.

Çocuk kısmının her nedense uçak yolculuklarında anne-babayı sabote etmek gibi bir alışkanlıkları var. 5 senelik ve bol uçuşlu annelik hayatımda gözlemlediğim kadarıyla çocuklarım yapmadıkları kadar kakayı, kusmadıkları kadar kusmuğu her nedense uçak yolculuğuna saklamayı tercih ediyorlar. İşte bu yüzden de -hele de uzun süreli uçuşlarda- yanına normalden en az bir, hatta bence iki, e madem çok ısrar ettiniz bir de sizin için olsun, toplamda üç set yedek kıyafet alınmalıdır. Böylece boynundan çıkan kakayı, üzerine yapışan kusmuğu temizledikten sonra bile bir tane yedek kıyafet yanınıza kar kalır.
Aynı şey bebek bezi için de geçerlidir. Hayatımdaki en büyük fobilerimden biri uçakta bezsiz kalmaktır. Hiçbir şekilde telafisi olmayan bu durumun önüne geçmek için çözümü yine yanıma normalin iki katı miktarda bez almakta buldum. Aynısı ıslak bez için de geçerli. En az iki paket derim, daha azı kurtarmaz.

Yayın tarihi: 27.02.2012
« tüm yazıları
8977
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.