Yazarlar

Blogcu Anne: Gamze ve diğerleri...

Blogcu Anne: Gamze ve diğerleri...

Biz yardımsever bir toplumuz. Birbirimize yardım etmeyi, dayanmayı, dayanışmayı seviyoruz. Fakat kan bağışı, organ bağışı, şimdi ilik bağışı gibi konular maalesef pek bilinmiyor toplumumuzda.

Güncellenme tarihi:
gamze ve diğerleri

Bundan yaklaşık üç sene önce, tam da Deniz'in doğum gününde bir araba kazası yapmıştım. Kemerburgaz'ı TEM'e bağlayan, kamyonların kol gezdiği Hasdal yolunda, arabanın neredeyse pert çıktığı kazada o an tesadüfen arkamdan kamyon gelmediği için ve tabii ki emniyet kemerim bağlı olduğu için sıyrıksız kurtulmuştum. Kazadan sonra eve gittiğimde, Deniz'i görünce hıçkırıklarımı tutamamıştım. Kaza olurken ve olduktan sonra dönüp düşünürken, o an bana bir şey olsaydı Deniz'i bir daha hiç göremeyeceğimi fark etmiş, inanılmaz bir çaresizlik içinde hissetmiştim kendimi. Şimdi bile bunu düşünmek, aklıma dahi getirmek nefesimin kesilmesine sebep oluyor... 

Gamze'nin oğlu Atakan'a yazdığı mektubu okurken de aynı şeyleri hissettim. O ana döndüm ve çocuğumu bir daha göremeyecek olmanın çaresizliğini tekrar yaşadım.

Gamze Akbaş'ın adını günlerdir birçok ünlü ve dolayısıyla takipçisi olan- isim Twitter'da gündemine aldı; gazeteler genişçe yer verdi; Okan Bayülgen, Cumartesi gecesi Uykusuz Anneler'in de katıldığı programında hem Gamze'yi hem babasını telefonla ağırladı. Artık herkes tanıyor Gamze'yi, belki de onun istemediği kadar.

Gamze'nin haberini alan herkes bir şeyler yapmak ve yardım etmek istiyor, ancak bu karmaşada bilgi kirliliği de olabiliyor. Gamze'yle ilgili en güncel bilgileri onun adına açılan blogdan (gamzeakbas.blogspot.com) ve Facebook sayfasından (facebook. groups) takip etmek en doğrusu. Aynı zamanda Aylin Anne'nin bu konudaki yazıları da oldukça yönlendirici.

Ancak iş Gamze'yle bitmiyor. Daha nice Gamze'ler, Ayşe'ler, Serdar'lar, Murat'lar ilik bekliyor. Onlar da Gamze gibi çocuklarının büyüdüğünü, ya da annelerinin onların düğününü gördüğünü, ya da babalarının torunlarını kucağına aldığını, ya da kardeşlerinin büyüyüp üniversiteye gittiğini... kısacası sen, ben etrafımızdaki herkes için, tüm sevdiklerimiz için neler hayal ediyorsak onu görmek istiyorlar.

Biz yardımsever bir toplumuz aslında. Birbirimize yardım etmeyi, dayanmayı, dayanışmayı seviyoruz. Ve fakat kan bağışı, organ bağışı, şimdi ilik bağışı gibi konular maalesef pek bilinmiyor toplumumuzda. Gamze'nin çığlığı birçoğumuzu kendine getirdi bu anlamda. Böyle çığlıklar yükselmeden çok önce gidip kan vermeliyiz, kendimizi kan ve ilik bankalarına kaydettirmeliyiz ki ihtiyacı olanlar, ihtiyacı olduklarında ulaşabilsinler. Bunu nasıl yapacağımızı da Gamze'nin blogundaki şu yazı anlatıyor: İlik donörü nasıl olacağız?

ilik donörü nasıl olunur?

Gamze'nin ve tüm şifaya ihtiyacı olanların daha nice seneler sevdiklerine sarılabilmeleri ümidiyle...

Yayın tarihi: 13.02.2012
« tüm yazıları
4151
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.