Yazarlar

Bazı çocuklar acıkmıyor!

Bazı çocuklar acıkmıyor!

Geçenlerde sitemizin çocuk parkında bir anne, 7 yaşındaki kızının peşinden elinde çatalla koşturuyor, bir yandan meyvesini yediriyor, bir yandan da söyleniyordu: "Bana bunu yaptırdığına inanamıyorum! Bebek gibisin! Şu haline bak!.."

Bazı çocuklar acıkmıyor!
Kızıysa annesinin haline gülerken meyveleri götürüyordu. Arkadaşlarının onunla alay etmesi bile onu rahatsız etmiyordu. Annesinin elinden yemekten oldukça memnun görünüyordu.

Sonrasında anne yanıma oturdu. Dertleştik. Ben ona yardımcımızın izinde, kocamın iş gezisinde olduğunu anlattım. Birkaç gündür çocuklarla yalnız ne kadar zorlandığımı söyledim. O da bana kızının yeme sorunundan bahsetti. "Hiç acıktım demez. Ben peşinden koşmasam bütün gün bir şey yemez, içmez. Sağlıksız değil aslında, ama ona kalsa hiçbir şey yemeyecek" diye dert yandı.

Bana tanıdık geldi bu anlattıkları. Ben çocuğunun peşinden fiziksel olarak koşan bir anne olmasam da, yemek boyunca defalarca "hatırlatmak" zorunda kalan bir anneyim. Bu "hatırlatmalar" yemeğin sonuna doğru "tehditler"e dönüşebiliyor. Ve en nihayetinde tatsız bir şekilde sonlanabiliyor aile yemeğimiz. Neden? Çünkü biz "Hadi" demesek, "Ye" demesek yemiyor kendisi. Bıraksak herhalde saatlerce oturacak sofrada.

İştah konusunda birbirinden çok farklı iki çocuk sahibi bir anne olarak, artık bazı çocukların yemeğe daha düşkün olduklarını anlamış bulunuyorum. Biri beş, biri bir buçuk yaşındaki çocuklarımın damak zevkleri, tercihleri, yeniliğe açıklıkları birbirinden o kadar farklı ki...

Önümüzdeki Kasım ayında anneliğimin beşinci senesini dolduracağım. Deniz oğlumun bana gelip de "Anne, benim karnım acıktı" dediği herhalde beş kere ya vardır, ya yoktur.

Derin oğlum ise henüz kelime haznesi oldukça kısıtlı olmasına rağmen yemek istediğini çok güzel anlatıyor. Karnı acıkınca sandalyesine çıkmaya çalışıyor, yetmiyor, odasının çekmecesinden önlüğünü alıp getiriyor. Bağırıyor, çağırıyor. Karnını doyurana kadar rahat durmuyor.

Bazen şunu soruyorum kendime: Acaba bazı çocuklar gerçekten acıkmıyor olabilirler mi? Ne bileyim, içlerinde bir çip, bir şey mi var sürekli tok hissetmelerini sağlayan? Ya da oyun oynarken bir yandan doyuyorlar mı? Nedir???

Şu bir gerçek ki, bazı çocuklar sadece belirli yemekleri değil, genel olarak yemek yemeyi sevmiyor. Evet, biz anneler bu konuyu bir çekişmeye dönüştürüyoruz belki, ama gerçekten mi acıkmıyor bu çocuklar? Yoksa biz fırsat versek, üzerlerine düşmesek, ısrar etmesek, hiçbir şey demesek, "Anne, ben acıktım" diye gelecekler mi bize?

Ne dersiniz?
Yayın tarihi: 15.09.2011
« tüm yazıları
3411
dahafazlası
YORUMLAR

@Tülay Sarı - tamamen katılıyorum.

Blogcu Anne 22.09.2011 21:17:06

Evet bazı çocuklar gerçekten yemek yemeyi, yeni lezzetler tatmayı seviyor, bazıları da yaşayacak kadar yiyor, yemekten o kadar keyif almıyor. Belki de yemek için yaşamak ve yaşamak için yemek durumlarının temelleri burada yatıyor. Şunu da söylemeden edemeyeceğim; gözlemlediğim kadarıyla ikinci çocuklar biraz daha rahat yetişiyor, ilk çocuk üzerinde tüm gayret ve baskılar varken, ikinci çocukların üzerinde daha az baskı olduğu için yemek yemenin keyfini keşfetme fırsatı buluyorlar. Öyle olabilir mi sizce de?

Tülay Sarı 17.09.2011 02:31:36

kesinlikle gelmiyor lar bende cok çektim bu durumdan hiç sormadım ,ısrar etmedim akşama kadar aç gezdiler.Ama anne yüreğim dayanmadı tehtitle ,ödülle yedirdim ..bu arada 4cocugum var..:)

cokzarifisler.com 17.09.2011 00:06:43

@Rasim - Evet, çocukların midesi küçük. Ve evet, çocuğuna ısrarla yemek yedirmeye çalışan anneler de var. Ancak bunu ifade ediş şekliniz buraya yakışmıyor. Keşke kelimelerinizi daha dikkatli seçseydiniz.

Blogcu Anne 16.09.2011 22:24:43

Rasim beyin isminde yanlış anlamadıysam bir erkek ! salak anneler diye bir kelime hanği hakla kullanıyorsunuz allah aşkına? kaç kez bir çocuğa yemek yedirdiniz? kaç kez 24 saat geçsede üzerinden, bir kaşık yemek yemediği için ağladınız uykularınız kaçtı kabusunuz oldu ? fikrinizini , düşüncenizi söyleyin. ama bana (salak) kelimesini size geri iyade etmeme enğel omayın!!!

rumeysa 15.09.2011 23:31:46

Ben kendim de cok az acikan bir birey olarak soyleyebilirim ki kesinlikle evet. Herkesin bunyesi farkli, ihtiyaci olani mutlaka ki yiyecektir birakilsa. Ama cocuklarda onemli olan dengeli beslenebiliyor mu ona dikkat etmek bence. Yoksa sadece ekmek ve tatliyla mi bastiriyor acligini? Mahmure koseni tebrik ederim bu arada! Cagla

Cagla erdogan 15.09.2011 22:17:58

bebek ve çocukların midesi ufaktır ancak bazı salak anneler bunu anlamıyor ve ısrarla çocuğuna yemek yedirmeye çalışıyor. aç olan zaten yerinde durmaz yer

rasim 15.09.2011 12:10:28
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.