Yazarlar

Anneler yorulmaz (Ya da babalar öyle zanneder)

Anneler yorulmaz (Ya da babalar öyle zanneder)

Sanırım babaların kafasında "Anneler yorulmaz" gibi bir algı var. Sanıyorlar ki sabah evden çıkıp işe gitmeyen biz anneler bütün gün çocuklarımızla mutlu mesut oyun oynuyoruz.

Anneler yorulmaz (Ya da babalar öyle zanneder)
Büyük oğlum Deniz'in okulunun tatile girdiği Haziran'ın son haftasından beri acayip bir maraton içindeyim. Hafta içi akşam altı dedin mi pilim bitmeye başlıyor, saat 8 dedin mi de tamamen tükeniyor. Çocukların da yataklarına yollandıkları o saatten sonra koltuğa uzanıp, ayaklarımı da koltuğun sırt kısmına dikip, kitabımı elime alıp, mümkünse kimse tarafından bulaşılmamak istiyorum.

Genel olarak anlayışlı ve yardımsever bir eşim var. Kocam diye söylemiyorum, kendisi gerçekten ortalamanın üstünde yardımcıdır evde. Uzun saatler çalışıyor olsa da eve geldiğinde çocuklarla -yatmadılarsa- ilgilenir. Evi toplamama yardımcı olur, yemek yapmayı sever, dağınıklıktan hoşlanmadığı için evin düzenine uyum sağlamaya çalışır. Kısacası üzerimden büyük ölçüde yük alır.

Yine de erkek oluşunun getirdiği bazı genetiksel özelliklerini geride bırakamıyor sanırım. Nitekim geçtiğimiz akşam işten döndüğünde ben çocukları yediriyordum. Bütün günü market alışverişi yaparak, yemek hazırlayarak, çocukları eyleyerek geçirmiş, enerjimin son damlasını da tüketme noktasına gelmiştim. Hep birlikte masaya yerleştiğimizde bir anda ağzımdan "Of, çok yoruldum" sözleri çıktı.
Karşılığında ne duysam beğenirsiniz? "A-aa, neden ki? Dün öğleden sonra uyumuştun halbuki... Gece de erken yattın."

Güleyim mi, ağlayayım mı, şaşırdım. Söylediğinin komikliğinin kendi de farkında mı, emin olamadım. DÜN öğleden sonra uyumuşum. AKŞAM da erken yatmışım. Daha ne isterim, değil mi? Bu uykunun bana nereden baksan bir üç ay falan yetmesi lazım aslında!

Annem hep "ev işi nankördür kızım" der durur. Hakikaten de öyle, yaptığınız hiçbir şey kendini göstermiyor. Yatakları topluyorsunuz, ertesi sabaha yine dağılıyor. Saatlerce sebzeleri soyarak, etleri doğrayarak yaptığınız yemekler bir, bilemediniz iki öğün sonra yok oluyor, arkasında toplanması gereken bulaşıkları bırakarak. Çamaşır yıkıyorsunuz, hele de bu yaz günlerinde zaten bir giydiğiniz hemen kirli sepetine yollanıyor. Dışarıdan baktığınızda derli toplu görünen evin o hale nasıl geldiği hiç düşünülmüyor.

Bu, işin evi işi kısmı. Bir de çocuklar kısmı var ki o başlı başına bir mesai zaten. Kahvaltı ettir, parka/havuza indir -ama öncesinde yemeği koy ki gelince hemen yesinler-, o sırada uyanınca yemeleri için kek-börek bir şeyler yap, uyumadan önce oynat, kitap oku, büyük olan tek başına yatınca aklı oyuna kalıyor diye onunla uyuyormuş gibi yap, bu arada hakikaten için geçsin ve o yarım saat boyunca iş yapamadığına hayıflan, uyandıklarında tekrar bir şeyler yedir, akşam yemeğini koy, yine parktı-havuzdu neyse yaptır, eve getir, yemeklerini yedir... derken baba gelsin, banyolarını yaptırsın ve yatırsın. Ve burada saymadığım alışveriş, koşturmaca, çıkan kardeş kavgasını ayırmaca gibi bir sürü irili ufaklı işin raporunu vermediğin için "Ne yaptın da yoruldun ki?" gibi bir soru sorsun sana.

Sanırım babaların kafasında "Anneler yorulmaz" gibi bir algı var. Sanıyorlar ki sabah evden çıkıp işe gitmeyen biz anneler bütün gün çocuklarımızla mutlu mesut oyun oynuyoruz. Ev alışverişi, yemek, çamaşır ve geri kalan tüm ev işleri de bir sihirli değnek darbesiyle kendi kendine halloluyor. Böylece biz de hiç mi hiç yorulmuyor, tüm günü eğlenerek geçiriyoruz.
Birilerinin onlara işin iç yüzünü anlatması lazım, ama nasıl?
Yayın tarihi: 03.08.2011
« tüm yazıları
2417
dahafazlası
YORUMLAR

yazıda bahsedilen şeyleri biz çalışan bayanlar da yaşıyoruz. babalar bir tek kendileri çalışıp yoruluyor sanıyorlar işten yorgun gelip tüm işleri yapmak, çocuğa bakmak hep annelere katılıyor. bence birçok erkeğin yapısında ataerkil toplumun getirdiği bencillik var...

Tülin 05.08.2011 14:49:27

kesinlikle katılıyorum. sağolsun kocam evde bana yardım etmeye çalışıyor ama gelin görün ki arada bu tip yorumlarla karşılaşabiliyorum. geçenlerde kayınvalidemlerde internetten maillerime bakmak istedim, eşimin abisi bütün gün evde internettesin zaten şimdi bari bırak bilgisayarı dedi ? evet ben sabah kalkar kalkmaz bilgisayarı açıyorum, nette geziniyorum, oyunlar oynuyorum :) bebeğin kahvaltısı, bulaşık, ortalığın toplanması, yemek yapma, uyutma, tekrar yemek vs. gibi işleri bebek kendi başına yapıyor !!!

ezgi-esra 04.08.2011 11:56:10

kocamla iki bilemedin üç ay öncesinde yaşadığımız bir diyalog; ben : çok yorgunum biraz arabaya binip gezelim mi? koca : ????? (iki çocukla evin içinde pestilim çıktı, arabaya binince en azından mutfağın dağınıklığını, salondaki oyuncakları, çamaşır sepetinde yıkanacakları düşünmeyeceğim. üstelik çocuklar arabada kendi koltuklarında oturacakları için dinleneceğim demek istemiştim.) :)) Tabii kocayada söylendi bu sözler.

Sevgi S 04.08.2011 10:28:19

çok haklısınız.Bütün annelere kolay gelsin

sinem şamlı 04.08.2011 01:27:39

katılıyorum ..hem her gün yardımcı hem de ayrı temizlikçisi olan annelerin de yoruldugunu düşünüyorum ister çalışıyor ister çalışmıyor olsun.insan sorumluluklardan da yorulmaz mı?cocuk -ların sorumlulugu iş sorumlulugun çok ötesine gecebiliyor..

Anne 03.08.2011 22:42:37

Evet, anlatması lazım!

Kiymet 03.08.2011 21:16:18

aaaa bırde cocukları eylemek ıcın gıttıgın havuz denız park gıbı yerler eglence ve gezmeden sayılsın....yorgunlugundan bahseden yok 3 aydır denız sezonu yasayan antalya da yasıyorum ve şezlonga uzanıp 5 dk keyıf yapmışlıgım yok???????

seyda 03.08.2011 19:59:33
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.