Yazarlar

Anne olunca anlamadım...

Anne olunca anlamadım...

"Anne olunca anlarsın" derler. Bana da dediler. Anne oldum, hem de iki kez. Ama anlamadığım bir sürü şey var.

Anne olunca anlamadım...
Örneğin, çocukların neden geç yatınca daha erken kalktıklarını anlamadım. Sizinkileri bilemem, ama benim çocuklarım ne zaman geç yatsa normal saatlerinden daha erken kalkarlar. Hani "Bu gece de geç yatırayım, sabah azıcık uyuyalım" gibi bir şey söz konusu değildir bizim evimizde. Kaza eseri yatıramadık mı, ertesi gün hepten çekeriz ceremesini, ağlamalar ve sinir krizleri eşliğinde.

Çocuk kısmının alengirli oyuncaklar yerine neden tencere-tavayı, ipliği-makarayı tercih ettiğini anlamadım. Birisi benim önüme bir şirin bir ayıcık, bir de tahta kaşık koysa ben ayıcığa sarılmak isterim. Ama ı-ıh, bunlar kandırmacaya hiç gelmiyorlar. Evde sağlam tencere tava kalmadı diye şu küçük oyuncak tencere setlerinden aldım, bana mısın demediler, hala benimkilerin peşindeler.

Çocukların yorgunluklarını neden ve nasıl hiperaktif bir şekilde dışa vurduğunu anlamadım. Ben yorulduğum zaman dinlenmek isterim, uyumak isterim. Koltuğa şöyle bir yayılmak isterim, kimse bana dokunmasın derim. Hâlbuki bu çocuk kısmı tam tersi, uykuları gelince cozutuyorlar. Susmuyor, durmuyor, zıp zıp zıplıyorlar. Ve hatta bu uyku öncesi hiperaktif halleri dışarıdan görenlerde "Uykusu yok bunun, sen bunu uyutamazsın" şeklinde talihsiz yorumlara sebep oluyor. Oysa bilmiyorlar ki çocuk uykusu olduğundan öyle azıtıyor.

Çocukların, anne-babalarının yalnız zaman geçirme isteklerini nasıl olup da sezinlediklerini ve hiç ıskalamadan baltaladıklarını anlamadım. Bütün günümüzü onlara ayırdığımız yetmezmiş gibi, onlar yattıktan sonra bile onlardan başka şey düşünmemizi istemiyorlar mıdır, nedir?

Birilerinin onları giydirmesinden neden hoşlanmadıklarını anlamadım. Birisi benim için kıyafet alacak, seçecek, sonra da yattığım yerden beni giydirecek. Daha ne isterim ki, oh mis!

Evde maruz kalmadıkları davranışları, duymadıkları sözleri nasıl olup da alışkanlık edinebildiklerini anlamadım. Bizim evde hiçbir yetişkin bir diğerini ısırmaz mesela. Ama Derin oğlum (16 ay) derdini ısırarak anlatıyor. Ya da ben kocama "Oha!" demem (en azından çocuklarımın önünde!) Fakat her nedense bu nida 5 yaşındaki Deniz oğlumun ağzından düşmüyor.

Aylarca oturtmaya çalıştığınız bir düzeni çaktırmadan, hani neredeyse sinsice nasıl olup da değiştirebildiklerini anlamadım. Uyku konusunda güya o kadar tutarlı, istikrarlıyız; Derin oğlum bir haftadır, durduk yerde yeni alışkanlıklar çıkardı. Hiç fark etmedik ama bir de baktık ki uyumadan önce kucağımızda takılmalar, yatağa koyduktan sonra ağlamalar, gidip yanında oturmalar rutinimiz olmuş.

Ama en çok da aynı anne-babadan çıkan, aynı koşullarda yetişen çocukların nasıl olup da birbirinden bu kadar farklı olabildiklerini anlamadım. İlk çocukta edindiğimiz tecrübelerin bize uyku, düzen ve sükûnet olarak geri döneceğini umuyordum hâlbuki. İlkinde yaşamadığımız kolik ikincisinde gelip de yakamıza yapışınca bütün planlarımız suya düştü.

Bunlar benim çocuklarımdan yola çıkarak benim anlamadıklarım. Ya siz? Anne olunca anladınız mı? Yoksa sizin de anlamadıklarınız var mı?
Yayın tarihi: 10.08.2011
« tüm yazıları
2367
dahafazlası
YORUMLAR

Ben de, 8 aylık kızımın banyodan sonra neden gevşeyip uyumadığını anlamıyorum.

Yaşam Notlarım 10.08.2011 16:42:00

Cok guzel bir yazi olmus Elif'cigim. Hepsinin altina da imzami atarim.

Pratik Anne 10.08.2011 16:32:08

Benim bebeğim de uykusu gelince iyice azıtıp cozutanlardan. Bir ay öncesinde 8,30 'da uyuyor, bütün gece yüzünü göremiyorum diye üzülürken, son bir haftadır gec e 23,00'ten önce uyumamasını ve buna rağmen sabah 1 ay öncesindekin de erken kalkabilmesini ben de ANLAMADIM .. Sizdenim...

Ceylin'in Annesi 10.08.2011 14:53:21

Geç yatma meselesi bizimki daha küçükken onun için de geçerliydi. Şimdi on yaşında ve geç yatarsa (mesela tatilde) fırsat bulursa sabah 10-11lere kadar uyur. Umudunuz var gibime geliyor... :)

Anke Tamer 10.08.2011 14:50:26

"Örneğin, çocukların neden geç yatınca daha erken kalktıklarını anlamadım" demişsiniz ya...Bizim evde durum bu açıkcası.Ne kadar geç yatırırsak o kadar geç kalkıyor oğlum.Sanırım benim paşa istisna :)

özge 10.08.2011 13:50:00

"bebekler gibi uyumak" tabirini hiç bebek sahibi olmayan birileri söylemiş ...bunu biliyormuydunuz :)

burcu 10.08.2011 13:36:50

bende biri 7 birisi 3 yaşında 2 kız çocuğu annesiyim ve neden banyo yaptırdıktan hemen sonra parka gidip kumda oynamak istediklerini ve inatla en güzel en cici kıyafetlerini giymek istemelerini hala anlayabilmiş değilim oysa ben banyodan sonra bebekler gibi uyumak isterim......

ayse 10.08.2011 09:30:27
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.