Yazarlar

"Anne Dostu" bir Toplum olma yolunda...

"Anne Dostu" bir Toplum olma yolunda...

Türkiye'de anne sütü ve emzirmenin önemi hakkındaki farkındalığı arttırmayı amaçlayarak 2010 Haziran ortaya çıkan ve kısa sürede geniş çaplı bir sosyal farkındalık kampanyasına dönüşen Emzirme Reformu emzirme denilince akla gelen ilk oluşum olmayı başardı.

"Anne Dostu" bir Toplum olma yolunda...
Bundan yaklaşık 17 ay önce, gazetede okuduğum bir haberi takiben "Süt İzni Reformu Gerekli, Derhal!" http://blogcuanne.com/2010/04/08/sut-izni-reformu-gerekli-derhal/ diye yazdığım zaman bu işin buralara geleceğini tahmin etmemiştim.

Türkiye'de anne sütü ve emzirmenin önemi hakkındaki farkındalığı arttırmayı amaçlayarak 2010 Haziran ortaya çıkan ve kısa sürede geniş çaplı bir sosyal farkındalık kampanyasına dönüşen Emzirme Reformu (www.emzirmereformu.com), geçtiğimiz 17 ayda düzenlediği etkinlikleriyle, yetiştirdiği gönüllü emzirme rehberleriyle, internet üzerinden yaptığı bilgi ve tecrübe paylaşımlarıyla anne sütü ve emzirme denilince akla gelen ilk oluşum olmayı başardı.

Yaklaşık 20 kişilik bir ekipten oluşan Emzirme Reformu gönüllüleri olarak gördük ki emzirme konusu annelerin toplumsal hayatta yaşadıkları sorunların sadece bir kısmını oluşturuyor. Gördük ki, anne emzir(e)mese bile iş yerinde sıkıntılar yaşıyor, emzirme dönemi bittikten sonra da psikolojik olarak baskı görüyor. Çocuğunun yaşı büyüdükçe de yaşadığı sıkıntılar azalmıyor; nitekim birçok çalışan anne hasta olan çocuğuna bakmak için işe gelemediği zamanlar sorun yaşıyor.

Fark ettik ki çocuk sahibi olan kadınlar çoğu zaman annelikleriyle kariyerleri arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılıyor, birinden birini -ve çoğunlukla da kariyerlerini- ötelemek zorunda kalabiliyorlar.

Anne çalışsa da, çalışmasa da toplum içinde yaşadığı sorunlar var. En başta doğum konusu... Özel hastanelerdeki sezaryen oranlarının yüzde 80'i bulduğu günümüz Türkiye'sinde birçok kadın doğumla ilgili tercihlerini istediği yönde kullanamıyor. Doğuma hazırlık konusunda yeterince bilgilendirilmiyor; doğum sonrası döneme ise hazırlıksız giriyor.

Doğumdan sonra çalışma hayatına eski düzeninde dönmektense bebeğinden ayrılmadan para kazanmayı hedefleyen, girişimciliği yeğleyen kadınlar aradıkları desteği yeterince bulamıyorlar.

Emzirme Reformu'nu ortaya çıkardığımız günden bu yana edindiğimiz bilgi ve tecrübeler ışığında, sağlıklı nesiller yetiştirmenin yolunun mutlu annelerden geçtiğini, bunun için de "Anne Dostu bir Toplum"a erişmemiz gerektiğini fark ettik.

Geçtiğimiz sene boyunca emzirme ve anne sütünün önemi hakkında Türkiye'deki farkındalık seviyesine ciddi katkılarda bulunan Emzirme Reformu gönüllüleri olarak bu seneki 1-7 Ekim Emzirme Haftası'nda bir adım daha ileri gidiyor, ve hareketimizi bir "Anne Dostu Toplum Platformu"na dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Bu işe ilk olarak bir Anne Dostu Toplum Manifestosu yazarak başlamak istiyor ve
"Anne Dostu" bir toplumda yaşamak, dolayısıyla sağlıklı nesiller, mutlu bireyler yetiştiren bir toplumun temelini atmak isteyen herkesi bu manifestonun yazılımına davet ediyoruz.

Lütfen aşağıdaki soruları gerek buradaki yorum kısmında, gerekse cevaplarınızı AnneDostuToplumPlatformu@gmail.com adresine göndererek yanıtlayın.

Katkılarınız için şimdiden teşekkürler...

1. "Anne Dostu Toplum"dan ne anlıyorsunuz? Birkaç cümle ile tanımlar mısınız?
2. Türk toplumunun "Anne Dostu" bir toplum olduğunu düşünüyor musunuz?
3. Toplumsal hayatta annelerin karşılaştığı en büyük üç zorluk sizce nedir?
4. "Anne Dostu İş Yeri" deyince aklınıza gelen ilk üç kriteri paylaşır mısınız?
5. Çalışan annelerin yaşadığı en önemli üç sorun size göre nedir?
6. Elinize bir sihirli değnek verilse, iş ya da günlük hayatınızda yaşadığınız hangi sorunu/engeli değiştirmek isterdiniz?
Yayın tarihi: 07.10.2011
« tüm yazıları
1694
dahafazlası
YORUMLAR

Bir de süt izni konusu var. ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekiyor bebeklerin. 3 aylıkken bırakacağım bebeğimi İstanbul gibi bir yerde günde 1,5 saatlik bir süt izniyle nasıl emzirebilirim? devlet memuru olanlara bu izin ilk 6 ay 3 saat, sonraki 6 ay 1,5 saat olarak iyileştirilmiş. peki ya özel sektörede çalışanlar ne olacak?

Derya Güngör 10.10.2011 17:36:24

Merhaba, Ben de birkaç ay sonra anne olacağım ve doğum iznimi tamamladıktan sonra çalışmaya devam edeceğim. Öncelikle doğum izninin ne kadar kısa olduğunu hepimiz biliyoruz. bebeğimizle daha fazla ilgilenmek adına doğuma minimum 3 hafta kalan hatta kabul eden şirketlerde daha da yakın bir süreye kadar çalışmaya devam etmek durumunda kalıyoruz. bu fedakarlıkla bile bebeğimizi 3 aylık+1 haftalıkken bırakıp çalışmaya dönmek zorundayız. Birçok konuda olduğu gibi doğum izni konusunda da en geride kalmış ülkelerden biriyiz.

Derya Güngör 10.10.2011 17:33:54
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.