Yazarlar

Yüzeyde mi derinde mi: Olgun ilişkiler kurmak

Yüzeyde mi derinde mi: Olgun ilişkiler kurmak

Modern hayatlar yaşamaya başladık: Kentlerde de olsak kırsalda da yaşasak internet, TV ve cep telefonları gibi etkileşim araçları vasıtasıyla diğer insanların neler yaptığını bilmek, tanık olmak, bununla da kalmayıp onlara ulaşabilmek artık oldukça kolay.

İnsanlar arasındaki ilişkiler eskiye nazaran çok daha hızlı bir şekilde oluşabiliyor ve çeşitlenebiliyor.

Ancak hız beraberinde yüzeyselleşmeyi de getirebiliyor. Kendimize de karşımızdakine de yeterince zaman ve şans tanımadan kararlar alabiliyor ve onların sonuçlarını dahi henüz hazmedemeden yeniden başka olasılıklara yönelip benzer durumlarıniçine kendimizi kolaylıkla atabiliyoruz.

Bu aslında bir öğrenmeme durumu. Kendimize, yaşadıklarımızdan bir şeyler öğrenmeme hakkını tanıyabiliyoruz. Yahut bir başka deyişle sanki yaşanmamışcasına ilişkilerimizin üzerine bir örtü serip çok benzer kalıpları yeniden başımıza gelmesi için davet ediyoruz. Ta ki depresyona girene, karşı cinsten bıkana yahut iyiyce yıpranıp ilişkiler için enerjimiz kalmayana kadar...

Bu pek çoğumuzun anne babalarının tecrübe etmediği bir şeydi. Bizlerden önceki kuşaklarda insanların tekrar tekrar aynı hataları yaşamak için şansları olmuyordu. Evliliklerinin bizzat kendisi kocaman bir hata dahi olsa bunu sürdürmeye devam etmek için ellerinden ne gelirse yapıyorlardı. Sevgisiz de olsa, saygısızca da olsa, mutsuz edici de olsa çiftler bir arada kalmaya çalışıyorlardı.

Şimdiki durumda ise bunun tam tersi geçerli: Artık ilişkilerde yapılan ilk hatada tolerans kayboluveriyor ve tüm olasılıklar hayat bulamadan, ilişkiye yahut karşımızdakine hak ettiği kadar şansı dahi tanımıyoruz. Anlaşılan o ki bir uçtan diğerine savruluyoruz.

Her iki durumda da yanlış giden bir şeyler olduğunu var saymak mümkün. Birincisinde hak etmediği kadar sabır, diğerindeyse hak etmediği kadar sabırsızlık. Artık anne babalarımızın yaptığı yanlışı yapmıyor olabiliriz çünkü kendi hatalarımızı tekrar etmekle meşgulüüz!

Son birkaç ayda birden fazla yakın arkadaşım boşandı ve hepsinin çocukları da var. Etrafta evli çift görme olasılığı giderek azalıyor. Aslında meseleyi evlilik olarak da koymak doğru değil. Sadece, çocuklu evliliklerin bile artık taşınması gerekli bir yük olarak görülmemeye başlanmış olduğunu vurgulamak istiyorum.
Yayın tarihi: 10.05.2010
« tüm yazıları
2751
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.