Yazarlar

Yüz haritanızı takip edin!

Yüz haritanızı takip edin!

Bundan on – on beş sene önce cilt bakımı denildiği zaman belli kalıplar içinde belli ürünler ile yapılan ritüellerden bahsedilirdi. Sizin cildiniz yağlı şu seriyi kullanmanız lazım, sizin cildiniz kuru bu tip ürünleri kullanmalısınız gibi katı kurallar vardı.

Zaman içinde ise cildimizin sadece genetik yapımızdan ibaret olmadığı gördük. Genetik yapımıza bağlı olarak yağlı, normal, karma veya kuru olan cildimizin aynı zamanda nemsiz, hassas, sivilceli ve lekeli olabildiğine de şahit olduk. Bu bizi cilt bakımında daha farklı yenilikçi yaklaşımlara ve cildi başka bir yönden değerlendirmeye götürdü.

Sizlerle cildimizi nelerin etkilediğini, cildimizin içsel ve dışsal etkenler ile nasıl değiştiğini paylaşmak istiyorum.

Cilt dış etkenler ile temas ederken aynı zamanda bedenimizdeki diğer bütün organlar ile ilişki içindedir. Bu da cildimizin sürekli değişmesine ve farklı bölgelerde farklı ihtiyaçlar göstermesine sebep olur. Cildimizin alt tabakaları su ile doludur ama cilt yüzeyine yaklaştıkça nem miktarı azalır. Bulunduğumuz ortamda nem oranı cildimizin sürekli alışık olduğu orandan aşağıya düştüğünde cilt nemsizleşir. Ciltteki nem kaybı tükettiğimiz su ve kafeinli içecek miktarı ile de ilgilidir. Eğer çok kahve çay içiyor ve az su tüketiyorsanız cildiniz nemsizleşir. Yine ciltte kullanılan su, aşırı sıcak veya aşırı soğuksa nemsizliğe sebep olur. İdeal su ısısı ılık olmalıdır.

Sigara içmenin tüm bedendeki olumsuz etkilerini biliyoruz. Ciltte oksijeni azalttığı için aşırı nemsizlik yaratır. Cilt sarı gri bir ton alır, zamansız yaşlanma sonucu elastikiyet kaybı ve çizgiler gözlemlenir. Ciltte siyah noktalar oluşur, zaman ile özellikle burun kenarları ve yanaklarda kırmızılık ve kılcal damar çatlamaları olarak gözlemlenen hassasiyete rastlanır.

Özellikle hanımlarda çok rastladığımız bir sorun da diyet sonucu ciltte oluşan kuruluk veya diyete bağlı sivilcelenme sorunlarıdır. Genelde birçok kadın her ay sivilce sorununu yaşar. Bu tamamen hormonlar ile ilgilidir. Adet döneminde cilt daha fazla yağ salgılar ve aşırı yağlanma sivilcelenme ile sonuçlanabilir.

Peki, cildimizdeki bu değişkenliklerin nedenlerini nasıl anlayacağız?

Cilt bakım markası Dermalogica cildin bu değişken durumunu tahlil etmek ve cildin gerçek ihtiyaçlarını belirlemek için yeni bir sistem geliştirdi, Face Mapping TM !

Face Mapping TM nedir?

Batı ve Doğu tekniklerini birleştirerek ortaya çıkan Face MappingTM, Dermalogica'nın geliştirdiği ve uyguladığı bir cilt analiz tekniğidir. Face MappingTM ile cilt bakım uzmanınız cildinizin ihtiyaçları ve problemlerinin sebeplerini inceleyerek cildiniz ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olur. Bu teknikte 14 zona ayrılan yüz ve boyun, hem gözle hem de dokunularak ve yaşam enerjimiz Qi'nin izlenmesi ile analiz edilir.

Kulaklar dâhil her zon incelenir, her zonda rastlanan bulgular sizin yüz haritanıza kaydedilir. Görsel inceleme ile kızarıklık, sivilcelenme, siyah nokta, kılcal damar çatlamaları ve ton farklılıkları; dokunarak yapılan inceleme ile de stres, yağlı veya kuru bölgeler, sertlik, cilt altında meydana gelen birikimler ve diğer gizli göstergeler açığa çıkarılır. Artık yapmanız gereken size en yakın cilt bakım uzmanına danışıp yüz haritanızı çıkarttırmak ve önerilerini takip etmektir.
Bundan sonra içtiğiniz her sigarada, güneş altında korumasız geçirdiğiniz her dakikada cildinize neler yaptığınızı durup bir düşünün.

Yayın tarihi: 25.09.2009
« tüm yazıları
1719
dahafazlası
YORUMLAR

arkadaşlar blue anemon çiçeği bir mucize bunu içeren kremler kırışıklığı başlamadan bitiriyo aklınızda bulunsun

saracl 08.10.2009 23:58:24
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.