Yazarlar

Yün ve ipekli giysilerin ömrü nasıl uzar?

Yün ve ipekli giysilerin ömrü nasıl uzar?

Şimdi herkes evinde bahar temizliği yapıyor. Perdeler, halılar temizleniyor. Kışlıklar yıkanıp kaldırılıyor. Yünlü ve ipekliler yıkanırken en dikkatli olunması gereken çamaşırlar. Onlar için toz değil, sıvı deterjan kullanın.

Yün, ipekli ve hassas çamaşırlar için özel olarak formüle edilmiş sıvı deterjanlan dokulara ve renklere daha duyarlıdır. Toz deterjanlar yünlü veya hassas çamaşırlarınızı tahrip edebilir. Toz deterjan yerine sıvı detarjan kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz çevreyi de korumuş olursunuz. Şunu unutmayın, toz deterjanların formülasyonları esas temizleyici maddenin yanı sıra temizliğe etkisi olmayan yüksek oranda dolgu maddeleri içermekte. Yıkama sırasında çamaşırların dokularına nüfus ederek yıpranmasına ve renklerinin solmasına neden olan bu tip dolgu maddelerinin çevreye zararlı olduğu da

Çevreci kadınlar sıvı deterjan kullanmalı

Sıvı çamaşır deterjanı ise su bazlıdır. Atık sulara giden sadece sudur, katkı maddeleri içermez. Su bazlı olduğundan çamaşırlarda tek durulama bile yeterli olur. Toz deterjanlardaki gibi kalıntı bıkakmaz (Hassas ve alerjik ciltli insanlar çamaşırlar durulandığı halde toz deterjanlardaki bu kalıntıdan rahatsız oluyorlar.) Sıvı çamaşır deterjanı suda daha kolay çözündüğünden temizlik etkisi hemen başlar. İçeriğinde bulunan özel hammaddeler çamaşırların dokularına etki ederek yumuşatıcı etkisi verir. Ve giysiniz yeni gibi çıkar makinadan. Sıvı deterjan kullanmanın bir başka olumlu yanı, ayrıca yumuşatıcı kullanmaya gerek bırakmaz. Bütçe harcamalarınızdan bir kalem ürün eksilmiş olur böylece. Bu yüzden birçok ülkede sıvı çamaşır deterjanı kullanımı her geçen gün artmakta. Unutmayın yünlüler ve ipekli çamaşırlar için satılan "yün şampuanı"nın sıvı formatta üretilmesinin tek nedeni de, toz olan deterjanların yüne ve ipeğe vereceği zarardan dolayıdır. Yünlü, ipekli giysilerin ömrünü uzatmak için, kesinlikle böyle bir ürünle yıkanmalı.

Halıların ömrü nasıl uzar?

Yaz boyunca su tasarrufu için yerel belediyelerden sürekli "halıları yıkamayın" anonsunu duyacaksınız. Bu uyarıya bütün kadınlar uyduğunda, ülke çapında ciddi bir su tasarrufu sağlanır. Önce şunun altını çizelim: Geleneksel olarak hep yapılan ve doğru olduğu sanılan halı yıkamanın size bir getirisi yok! Aslında yıkama, saatlerce suya tutma halılarınıza zarar veriyor hanımlar: Bütün gün çocukların üzerinde oynadığı halıların temizliğine elbette bütün kadınlar çok önem veriyor. Ancak tazyikli suyla ve fırçalanarak yıkanan halıların tabanı ve birleşme yerleri çok zarar görüyor, yıpranıyor.
Yayın tarihi: 30.04.2010
« tüm yazıları
2715
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.