Yazarlar

Yenidoğan döneminde baba olmak

Yenidoğan döneminde baba olmak

Genel kanının aksine, babalık rolü doğumdan itibaren değil, annelik gibi çocuğa sahip olmayı istemekle başlar. Baba adayının çocuğuyla olan iletişimi de, eşinin hamilelik döneminde ona yardımcı olmasıyla başlar. Bebeğin doğumuyla birlikte baba için de zorlayıcı bir dönem başlar.

Yenidoğan döneminde baba olmak
Hamilelik döneminde anne, kendi içsel süreçlerini gözden geçirmeye başlar, kendi çocukluğu ve kendi annesiyle olan geçmiş sorunlarıyla halleşmeye çalışır. Bu dönemde annenin yaşadığı fiziksel değişimlerin yanı sıra, duygusal değişimler de göz ardı edilemez. Dolayısıyla, hamilelikteki fiziksel sorunlar ve duygusal süreçler ile başa çıkarken, babanın eşine verdiği duygusal destek çok önemlidir.

Anne ve baba olmak, kadın ve erkekte birbirinden farklı tepkilerin oluşmasına neden olur. Kadın anne olmuştur ve bu değişim, duygusal ve fiziksel olarak hamilelik ve öncesinde annenin zihninde başlar. Anne doğum sonrası, hamilelik döneminin bitişinin yasını tutmaya başalayabilir. Aynı zamanda, fiziksel rahatsızlıklar ve başkalarının -bebek, eş ve ailesinin- beklentilerini karşılama telaşı ile başa çıkmak durumda kalır. Fiziksel ve duygusal olarak oldukça yüklü olan bu yoğun tempo içinde kendini şaşkın ve bezgin hissedebilir. Bu dönemde anne, her zamankinden çok eşinin anlayışına ihtiyaç duyar. Dolayısıyla, babanın bu geçiş döneminde eşinin yorgunluğunu ve isteksizliğini kişisel olarak algılamaması, duyarlı olmaya gayret edip, bu dönemdeki gelişmelere onun gözlüklerinden bakmaya çalışması bu döneminin rahat ve sağlıklı atlatılıp, eşler arası ilişkinin normale dönmesini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Bebeğin Doğumu

Bebeğin doğumuyla birlikte baba için de zorlayıcı bir dönem başlar. "Annelik" hamilelik döneminde kadının zihninde şekillenmeye başlamış olsa da babanın, bebeğin doğumundan önce "babalık" ile ilgili tek referansı kendi babasının çocuğu olduğudur. Bunun dışında babalığı bebekle birlikte yavaş yavaş öğrenecektir. Yeni baba olmuş bir erkek için babalık yapmak; iş hayatına devam etmek, ev içi düzeni sağlamak, eşiyle ilişkileri korumak, bebek-bakımında kısmi de olsa sorumluluk sahibi olmak ve varsa daha büyük çocuklarla ilgilenmek gibi birden fazla sorumluluğun üstlenildiği yorucu bir dönemdir. Anneler gibi babalar da tüm bu sorumlulukların gereklerini yerine getirebilmek adına kendi istek ve ihtiyaçlarından ödün vermek durumunda kalırlar.

İlk Aylar

Bebekliğin ilk aylarında, anne-bebek ilişkisi baba-bebek ilişkisinden oldukça farklıdır. Annenin bebekle olan ilk dönem ilişkisinin bebeğin daha sonraki kişiliğini ve sosyal ilişkilerini büyük ölçüde biçimlendirir. Anne bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayan ve onunla devamlı birebir ilişki kuran ebeveyn olduğundan, ilk aylarda bebeğin anneye çok ihtiyacı vardır. Baba için ise durum farklıdır. İlk zamanlarda, bebeğin babaya özel bir tepki vermemesi, babayı hayalkırıklığına uğratabilir, kendisini beceriksiz hissetmesine ya da bebekle iletişim kurma çabasını karşılıksız bir ilişki olarak değerlendirmesine neden olabilir. Babanın doğumdan hemen sonra bu sürece aktif katılımı öncelikle kendisini baba gibi hissetmesi için kaçınılmazdır. Dolayısıyla, temel bebek bakımına katkı sağlamak babanın uyum sürecini hızlandırır. İlk başta, karşılıksız gibi görünen sevgi gösterileri, babanın bebeğin bakımına katılması, onunla sözel (bebekle konuşmak) ve fiziksel (sevip okşamak) iletişim kurmasıyla karşılık bulacaktır. Zamanla bebek babasının yüzünü ve sesini ayırt edecek, dokunuşuna rahatlama ve memnuniyet belirten tepkiler verecektir.

Yayın tarihi: 20.11.2009
« tüm yazıları
2770
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.