Yazarlar

Yeniden başlasanız hayata...

Yeniden başlasanız hayata...

Second Life (İkinci Yaşam) isimli bir oyun var biliyor musunuz bilmem. Bir site üzerinden oynanıyor. Siteye üye olurken kendinize bir karakter yaratıyorsunuz. Hem de her türlü detayına kadar. Cinsiyetinizi seçiyorsunuz, adınızı, yaşınızı, medeni durumunuzu, ne iş yaptığınızı nerede yaşadığınızı, kimlerle ilişkide olduğunuzu... Sisteme giriş belli bir miktar para ödeyerek oluyor. Giriş yaptıktan sonra dilediğiniz yaşamı kurgulamanız mümkün. Ne kadar fantastik değil mi?

Second Life'ta bir işletme kurabiliyor ve bu işletme üzerinde gerçekleştirdiğiniz hayali işler için ciddi paralar kazanabiliyorsunuz. Bir emlakçı açabiliyor ve bu hayali ortamdaki arsaları satarak zengin oluyorsunuz. Ortamın aksine para gerçek. Çünkü üyelikten başlayarak attığınız her adımın bir bedeli var. Tıpkı gerçek yaşamdaki gibi...

Second Life tüm dünyada çılgınlar gibi oynanıyor. Bunu ilk duyduğumda insanların yaşamlarını değiştirme ve yaptıkları şeyi farklılaştırma isteklerinin sanal ortamda hayat bulduğunu düşündüm. Beni şaşırtan insanların kendi potansiyellerini yaşamın kendisinde değil sanal olanında gerçekleştirmekte bu kadar hevesle çalışmalarıydı. Normal hayatında "sıradan" bir yaşam süren birinin Second Life'ta bir "yıldız" gibi parladığını görüyorsunuz. İşte böyle şeyleri okuduğumda neden sorusu geliyor aklıma, ne oluyor da kendi yolumuza bir engel olarak dikiliyoruz? Çok daha fazlasına aklımız, becerimiz yeterken yüreğimiz bizi neden yarı yolda bırakıyor bazen?

Bir düşünün, şu anda yaşamınızda bazı şeyleri farklılaştırmak isteseniz, hadi sizi sınırlamayayım yaşamınızı yeniden kurgulamak isteseniz, ikinci bir yaşamınız olsa ne yapıyor olmak isterdiniz? Kim olmak isterdiniz? Nasıl bir yaşam sizi tatmin ederdi? Neleri farklı yapardınız? Second Life'a davet edeyim sizi, bu sizin ikinci yaşamınız olsun, bunu yapmak için bir ücret ödemenize gerek yok. Alın elinize kağıt kalemi, güzel düşüncelere dalabileceğiniz bir ortama geçin ve başlayın kurgulamaya.
Yayın tarihi: 13.04.2007
« tüm yazıları
2323
dahafazlası
YORUMLAR

Hayatan okadar sıkıldım ki bu tür yazıların işe yaradını düşün dügüm için sıkça okurum çönki okumak yorum yazmak en azından düşüncelerimi paylaşmak bir nebzede olsa insanı rahatlatıyo.....ve keşke okuduklarımın bir kaçını yapabilsem belkide bukadar karamsar olmazdım.,

... 15.01.2008 19:23:16
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.