Yazarlar

Yaza girerken selülitlerden kurtulmak

Yaza girerken selülitlerden kurtulmak

Kış aylarında sarılıp sarmalanan beden sıcaklar ile tek tek katlarından kurtuldukça bu selülitlerden nasıl kurtulacağım diye bir sıkıntı, bir endişe sarar bayanları. Gerçekten selülitlerden kurtulmak mümkün müdür? Bunu anlayabilmek için selülitin ne olduğunu anlamak gerekir.

Selülit vücutta bulunan yağ hücreleri içindeki yağ miktarının artması ve yağ hücrelerini sıkı bir korse gibi baskılayan cildin zaman ile esnekliğini ve gerginliğini kaybetmesi ile başlayan bir durumdur. Cilt pürüzlü bir görünüm alır. Özellikle bacaklarda ve kalçalarda bu durum daha bariz gözlemlenir.

Selülit'ten kurtulmak için ne yapmak gerekir?

Selülitsiz bir beden için sadece bahar aylarında uğraş vermek sorunu ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Neredeyse tüm yaşam boyunca belli bir alışkanlık edinilmesi ve prensiplerden vazgeçilmemesi gerekir.

Beslenme alışkanlıkları selülitte en önemli rolü oynar. Daha az yağlı ve şekerli yiyecekler tüketilmelidir. Besinlerin içindeki yağların %20'nin altında olması ve hayvansal ya da işlenmiş yağlardan da kaçınılması gerekmektedir.

Egzersiz ikinci önemli konudur; sağlıklı bir beden için sporun yaşam tarzı olması gerekir. Düzenli egzersiz lenf akışını hızlandırır yağların daha kolay yakılmasını ve bedenden toksinlerin atılması sağlanır.

Özellikle masa başında çalışan kişiler selülitten daha fazla şikayetçidirler. Bu kişilerde selilüt genellikle kalça ve diz arasında gözlemlenir. Bunun nedeni otururken lenf akışının kasıklar ve diz arkasında kısıtlanmasıdır. Buna ilave bir de bacak bacak üstüne atmak bu durumu daha da kötüleştirir.

Masaj selülit için çözüm sağlar mı?

Lenf drenaj masajı beslenme ve düzenli egzersiz ile birlikte çok etkilidir. Lenf ödemini azaltır ve bedenden toksinlerin daha rahat atılmasını sağlar. Baskılı yoğurma kırma diye adlandırılan masajdan kaçınılmalıdır. Masajın yanı sıra profesyonel vücut bakımları, bitkisel sargılar, aromaterapi kürleri, hidroterapi bakımları öneriler.

Evde kullanılan kremler selülit için ne kadar etkilidir?

Selülit kremleri portakal kabuğu görünümü yumuşatmak, cildi nemlendirmek ve lenf akışını hızlandırmaya destek olmayı amaçlar. Tek başına krem kullanmak duruma çözüm getirmez. Daha etkili sonuçlar için doktora danışmanızı öneririm. Diyet, düzenli egzersiz ve profesyonel vücut bakımları ile birlikte çözümler çok daha etkili olacaktır.
Yayın tarihi: 24.05.2010
« tüm yazıları
1271
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.