Yazarlar

Yaz tatil çantanızdaki en önemli ürün

Yaz tatil çantanızdaki en önemli ürün

Sıcak günler kendini göstermeye başladı ve birçoğumuz tatil programlarımızı çoktan yaptık. Kendimizi suya ve güneşe teslim etmeye hazırız, akıllarda hep bir gitsem de güneşte denizin kenarında yatsam fikri dolaşıyor.

Bunların hepsi tabii yoğun tempo ve soğuk aylar sonrası çok güzel ama güneşte korumasız geçireceğiniz birkaç günün bedeli sakın ağır olmasın.
İşte bu nedenle bugün tatile giderken çantanız da olmazsa olmaz ürününü hatırlatmak istiyorum.

Bakım çantanızın en önemli ürünü tabiî ki sağlıklı bronzlaşmanıza yardımcı olacak ve güneşin zararlı etkilerini engelleyecek olan güneş koruyucusu. Eğer tatil sonrasında aynaya baktığınız da lekeli ve çizgilenmiş bir cilt görmek istemiyorsanız güneş koruyucunuzu kullanmadan dışarıya adım bile atmamalısınız. Güneş ürünü seçerken sizi zararlı UVB ve UVA ışınlarından koruyan (geniş spektrumlu) blok olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bloklar en az SPF 15'e sahiptir, UVB ışınlarını %93,3 engellerler. Benim önerim seçiminizi yaparken SPF 30'dan daha yüksek koruyucular kullanmamanız. SPF'ler yükseldikçe içerikteki kimyasallar daha fazlalaşır ama UVB ışınlarını engelleme oranı aynı oranda artmaz. Bu yüzden Amerikan FDA (İlaç ve Gıda Daire Başkanlığı) SPF15'leri blok olarak kabul edip SPF30'dan yüksek faktör önermemektedir.


Güneş koruyucunuzla ile ilgili diğer önemli bir konu koruyucunuzu güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürmeniz gerektiğidir. Genellikle yapılan plaja inilir, şezlong aranır, sonrasında yerleşilir ve iş koruyucu kullanmaya gelir, bu arada güneş altında en az 30 dakika ile 45 dakika kadar bir zaman korumasız geçmiştir. Kullanılan güneş ürünün miktarı korumanın sağlanması için çok önemlidir. Yüz için tatlı kaşığı, vücut için dolu dolu bir çorba kaşığı olması gerekir ve düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Size özellikle önereceğim ürünlerden, Dermalogica Super Sensitive FaceBlock SPF30 ile cildinizin yüzeyinde güneşe karşı koruyucu bir kalkan oluşturarak sağlıklı bronzlaşabilirsiniz. Ayrıca hem vücudunuz hem de özellikle işlem görmüş saçlarınızda kullanabileceğiniz Water Block Solar Spray SPF30, yanında çok ürün taşımak istemeyenler için iyi bir seçim olacaktır. Yazın su sporları yapanlar 80 dakika suya dayanıklı olan sprey formundaki bu ürünü rahatlıkla kullanabilirler.

Bir sonraki yazımda tatil çantanızda bulunması gereken diğer olmazsa olmaz ürünlere devam edeceğim.
Yayın tarihi: 18.06.2010
« tüm yazıları
1201
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.