Yazarlar

Yaz düğünlerinde ne giymeli?

Yaz düğünlerinde ne giymeli?

Mevsim yaz olunca düğünler de sıcağa ayak uyduruyor, yazlık mekanlara taşınıyor.

Kır düğünleri, havuz başı düğünler, tekne davetleri... Ben de bu yaz hem davetli hem ev sahibi olarak düğünlerden nasibimi aldım. Çok güzel gelinlikler gördüm, çok mutlu gelinler... Aslında gelinle damada değil bu yazım. Bu aylarda düğüne katılacak olan okurlardan o kadar çok soru aldım, gittiğim düğünlerde o kadar sık beyaz elbiseleriyle gelinle yarışan davetliler gördüm ki bu yazı yakınlarda düğüne katılacak okurlara yazdım.

Evet ilk kural beyaz. Siz siz olun davetli olduğunuz bir düğüne gelinle yakınlık dereceniz ne olursa olsun, beyaz giymeyin! Düğün gelinin günüdür, beyaz da gelinin rengi. Sizi bekleyen pek çok renk varken neden beyaz? Geçenlerde bir ünlünün düğün töreninden resimler gördüm gazetede. Gelinin teyzesi bembeyaz giysiler içinde arzı endam etmiş. Sadece bu kadar mı, bir de saçında beyaz çiçekler. Fotoğraf karesinde damat, gelin, teyze ve anne var. Hangisi gelin hangisi teyze diye bir an için bakakaldım. Elbisesinin rengi, modeli, bir de üstüne saçındaki çiçekler affedilir değil. Ben gittiğim düğünlerde bu kadarını görmedim ama emin olun gelin de hiç hoşlanmıyor başkalarının beyazlar içinde dolaşmasından. Hele kır düğünlerinde uçuş uçuş şifonlar, cıvıl cıvıl çiçekli desenler, ebruli kumaşlar o kadar güzel yakışıyor ki hem ortama hem de giysiyi taşıyana.

Bir diğer konu da uzun mu kısa mı konusu... Aslında mekan seçimi de size bu konuda fikir verebilir, geline ya da damada sormak da bir cevap olabilir. Davet sahiplerine o kadar yakın değilseniz, gece davetleri için pastel tonlarda ceketli bir takım ya da daha sıcak yaz geceleri için cıvıl cıvıl floral diz boyu bir kokteyl elbisesi sizi rahat ettirecek seçimlerdir. Unutmayın önemli olan içinde rahat hissetmeniz, gecenin keyfini çıkarabilmeniz. Ya da dolapların değişmez demirbaşı küçük siyah elbise de ani bir davet için sizin kurtarıcınız olabilir. Işıl ışıl aksesuarlarla kendinize pırıltı katabilirsiniz. Tabi eğer davet akşam saatlerinde olacaksa bu pırıltılar daha uygun olur. Bu yaz altın saltanatını sürdürürken ışıltılı altın tonlarda bir elbise de hoş bir alternatif olabilir. Düğün davetleri abartılı dekolteler ve transparanlar için de uygun ortamlar değildir. Gece rahat dans edebileceğiniz, herhangi bir kazaya kurban gitmeyeceğiniz yaka ve etek seçimleri de daha sonra utanmamanız için dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı.

Gündüz yapılan nikah ya da düğün törenlerine ise tuvalet yada beyler için smokin giymek uygun olmaz. Yine diz boylarında bir elbise ve beyler için yazlık açık renk bir takım uygun olacaktır. Gece hanımların renkli elbiselerinden farklı olarak beylerin koyu renk takım elbise giymesi daha uygun bir seçim olacaktır kuşkusuz. Artık gece klüplerinde, eğlencelerde sık sık gördüğümüz bluejean üzerine giyilen her renk ve kumaştan üst çeşitlerinden biri varsa en sevdiğiniz arkadaşınızın düğünü için, onu aklınızdan çıkarın. Daha özel bir seçimi hak ediyor öyle değil mi?

Düğünlerde mutluluğa ortak oluruz, gelinle damada pistte kısa bir süre için bile olsa eşlik etmeyi unutmayın derim. Hazır sırası gelmişken ayakkabılara da değinelim... Özellikle kır düğünlerinde stilettolar içinde yürümek siz hanımlar için zor olacaktır, çimler üstünde rahat dolaşabilmek gelinle rahat dans edebilmek için dolgu topuklu ayakkabılardan seçebilirsiniz. Beyler de siyah ya da koyu kahverengi zarif ayakkabılarla takımlarını kombinleyebilirler. Beyler ısrar ediyor ama makosen tarzı ayakkabılar rahat giyilseler de takımlarla pek şık durmuyor, benden hatırlatması.

Gelecek yazımda sonbahar modasına değineceğiz. Kışlıklarınızı çıkarmadan bu yazın şatafatlı, albenili, ışıltılı giysilerinin keyfini çıkarın derim size. Çünkü sonbaharda moda yönünü tamamen değiştiriyor. Abartı ve detaylardan uzak minimalist bir sezon kapıda bizi bekliyor. Süslemelerin, nakışların ve her yerde kullanılan mücevherlerin yerini kıyafetlerde net çizgiler, sade kesimler, geometrik baskılar alıyor. Devamı önümüzdeki günlerde...

Bu yakıcı sıcaklarda açık renkli bol giysiler giyin, bol su içmeyi unutmayın.

Sevgiyle kalın,

Suna Aslan
İmaj Danışmanı
Sekizinci Renk

Yayın tarihi: 23.08.2006
« tüm yazıları
3477
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.