Yazarlar

Yaşlanan cilt değişen cilttir!

Yaşlanan cilt değişen cilttir!

Zaman ilerledikçe kronolojik yaşlanma ile birlikte, hayat stilimiz ve yaşadıklarımız yüzümüzde belirginleşmeye başlar. İçtiğimiz sigara, yaşadığımız acılar ve güneşte kaldığımız saatler yüzümüzden okunur. Cildimizi korumamız gerekir. Güzel bir cilde sahip olmanın kuralı sağlıklı bir cilttir!

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için cildimize destek olacak maddelerin başında vitaminler gelir. Özellikle Vitamin A,E ve C antioksidan olarak bilinir. UV ışını, çevre kirliliği gibi etkenler; serbest radikaller olarak bilinen molekülleri üretirler. Serbest radikaller; kendilerini kararlı hale getirebilmek üzere lipitlere, hücre zarına ve çekirdek içinde yer alan DNA'ya saldırıp, onlardan birer elektron çalarlar. Sonuçta serbest radikal, kademeli bir şekilde ciltte hassasiyete, kırışıklıklara ve hastalıklara yol açan hücre hasarlarına neden olur. Antioksidanlar serbest radikalleri baskılayarak onları nötralize ederler ve bu serbest radikallerin tekrar kararlı duruma dönmesini sağlarlar.
Ağızdan alınan antioksidanlar, serbest radikalleri tutarlar. Cilt genellikle bu antioksidanların etkisinden pay almakta en sonuncu gelir. Bu olay, lokal uygulanan kozmetik ürünlerinin sektöre girmesinde rol oynamıştır. Bilim adamları lokal kullanımlı antioksidanlarının serbest radikallerle savaşmada ve UVA hasarlarını azaltmakta etkili olduğunu söylemektedirler. Son çalışmalar, özellikle Askorbik Asit (Vitamin C) ve Tokoferol'un (Vitamin E) cildimizi korumada kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.

Cilt Bakımında Kullanılan Vitaminler ve Ciltteki Etkileri;

A vitamini Retinol, çoğunlukla da normalleştirici vitamin diye adlandırılır çünkü cilt hücrelerin normal farklılaşmasını sağlar. A vitamini eksikliğinde, cilt kalınlaşır ve kuruluk gözlemlenir. Klinik çalışmalar A vitamininin cilt elastikiyetini arttırdığını, cilt kalınlığını düzenlediğini ve foto yaşlanma etkilerini tersine çevirdiğini kanıtlamıştır. A vitamininin etkinliği, ürün içerisindeki orana bağlıdır. Yüksek oranlarda kullanıldığında ciltte soyucu özelliğe sahiptir. A vitamini sağlıklı ve normal hücre çoğalması için gereklidir.
Yayın tarihi: 15.03.2010
« tüm yazıları
2197
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.