Yazarlar

Yaşamınızın yıldızı mısınız?

Yaşamınızın yıldızı mısınız?

Yeni yıl yaklaşıyor, yeni yıl bilançolar zamanıdır değil mi? Hedefleri ve ulaşılan sonuçları değerlendirme zamanı.

Sadece işte değil elbette yaşamın dilediğiniz her alanına ve geneline bakma zamanı... Aslında bunu her gün yapabiliriz, yastığa başımızı koymadan önce o günün nasıl geçtiğini, o gün yaşamımıza kimlerin ya da neyin mutluluk kattığını fark edebilir, eğer bu bir kişi ile ilgiliyse ertesi gün o kişiye teşekkür edebilir ve onun gününü de güzelleştirebiliriz.

İngiltere'de bir okul müfredatına mutluluk eğitimi koymuş biliyor musunuz? Bu bilginin geldiği mail'de Harvard ve Cambridge gibi okullardan eğitimcilerin de katılığı bir araştırmanın sonucunda varılan noktanın mutluluğun öğrenilebilen bir kavram olduğunu ortaya çıkardığı yazıyordu. Mutlu olmayı unutuyoruz sanırım...

Çevreme baktığımda çoğu asık suratlı, yaşadığı anın ve yaşama hakkına sahip olmanın değerini bilmeyen bireyler görüyorum. Yaşayan ve sağlıklı olan insanlar tercih yapma şansına da sahipler. Nasıl oluyor da önce tercihleri yapıyoruz ve sonra bunların bize getirdiği mutsuzlukları sırtımızdan bırakmadan taşıyoruz dersiniz? Mutlu olmak, önce kendimizi tanımaktan geçiyor da ondan. Neyi neden seçtiğimizi bilmeden seçtiğimizde, yaptığımız şeyler içimizin derinlikleri ile uyuşmadığında, ulaşılan sonuçlar ne kadar parlak olursa olsun bizi mutlu etmeye yetmiyor.

Mutluluğu size öğretilen, hatta dayatılan şekillerde tanımlıyorsanız sizi bu tanımı yeniden yapmaya davet ediyorum. Mutluluk ulaşılan mevkide, kazanılan parada, elde edilen kadın ya da erkek sayısında, pahalı markalarda, lüks mekanlarda, kaç kilo olduğunuzda, size bir şey vermeyen kalabalıklarda değildir. Mutluluk kimin kime üstün olduğunda, kimin daha çok şey elde ettiğinde, kimin daha soğuk ya da daha güçlü olduğunda da değildir.

Neler bir insan için yaşamı daha anlamlı, daha mutlu, daha tatmin edici kılar? Her insanın sadece kendine özel bir değer skalası vardır. En derinde o kişi için en önemli değer; öz değer yatar. Bu skalada öz değeri destekleyen diğer önemli değerler de vardır ve onları da destekleyen diğerleri de. Bu değerlerin hiyerarşik bir yapısı vardır. Hepsi belli kuvvette birbirlerini desteklerler. Çoğu zaman özdeki değerimizi tam olarak bilmediğimiz için onu tatmin edemeyiz. Onu tatmin olacağını zannettiğimiz şeylerle besleriz ama kurgulamada hata olduğu için eforlarımız bizi arzu ettiğimiz sonuca taşımaz. Değerlerimizi araştırmak çok önemlidir. Çünkü kendi öz değerlerimize ters düşen şeyleri yapmaya devam edersek çok geçmeden karmaşa, sorun ve sıkıntılarla yüz yüze geliriz.

Yaşamınız arayışlarla mı geçiyor yoksa yaşadığınız anı değerlendirebiliyor musunuz? Size en yüksek potansiyelinize ulaşmanız konusunda hizmet etmeyen düşüncelerinizin, davranışlarınızın neler olduğunu saptadınız mı?

Yaşamınızın yıldızı kim? Siz misiniz? Evet, gerçekten de öylesiniz. Peki yıldızınızın ışığı ne kadar parlak? Yıldızınızın ışığı siz kendi içinize dokunmayı başarırsanız göz kamaştırıcı bir parlaklığa ulaşır. Sizin ışığınız ne kadar parlak?

Dilediğiniz gibi bir yaşamı oluşturmak inanç gerektirir. Herkesten önce kendinize inanmayı ve başkalarına ve yaşama...

Kendinize ne kadar inanıyorsunuz?

Bir sonraki yazımda size yılı değerlendirmeniz için bazı sorular soracağım. Hazır olun...

Sizlerden her gün çok sayıda mail alıyorum. Yazdığınız her şey benim için çok değerli... Ben de onları sevgiyle okuyor ve sizlere mümkün olduğunca çabuk cevap vermeye çalışıyorum. Bana içinizi açtığınız için mutluluklarınızı, mutsuzluklarınızı, sorularınızı, düşüncelerinizi benimle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederim.

Sevgiyle kalın,

Tülin Kahvecioğlu
İş ve Yaşam Koçu

tulin@tulinkahvecioglu.com
www.tulinkahvecioglu.com
Yayın tarihi: 10.12.2006
« tüm yazıları
1003
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.