Yazarlar

Yaşamaya değer bir hayat yaratmak

Yaşamaya değer bir hayat yaratmak

Size bir soru sorulduğunu düşünün... Bu öyle bir soru olmalı ki, cevabı hayatınızda fark yaratsın! Hayal edebildiniz mi? Bazen tek bir soru bir olaya, bir duruma, bir kişiye hatta hayata bakışı değiştirir.

Koçluk sürecini, mevcut durumunuzla ulaşmak istediğiniz durum arasındaki köprü olarak düşünebilirsiniz. Süreç noktanın nereye konulacağının belirlenmesi ile başlar. Bu noktaya nasıl varacağınızı saptama, kullanılacağınız kaynakları keşfetme, planlama yapma ve aksiyona geçme ile devam eder. Koçluk çalışmalarında perspektifinizi genişletmek, seçeneklerinizi artırmak, kendiniz için en doğru, en mutluluk verici duruma ulaşmanızı sağlamak hedeflenir...

Gün içinde kendinize sorular soruyor ve bazı yanıtlar alıyorsunuzdur. Yorumlarınız, öngörüleriniz, bildikleriniz, bilmedikleriniz, beklentileriniz vardır. Koçluk çalışmalarının temelinde de soru sormak yer alır. Ancak bir koçun soruları doğal olarak iç konuşmalardan farklıdır. Bu sorular hareket alanınızı genişletecek ve bakışınızı netleştirecek türde güçlü sorulardır. Tüm cevaplar sizdedir ve doğru sorularla ortaya çıkar. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlarla yol haritanızı belirlemiş olursunuz.

Yaşam koçluğu hayatınızın her alanı ile ilgilenir. İşiniz, duygusal yaşamınız, sağlığınız, sosyal yaşantınız, eğitiminiz, kişisel gelişiminiz ya da finansal durumunuz çalışmanın başlangıç noktası olabilir. Tüm bu alanlarda beklentilerinize uyan ya da uymayan gelişmeler yaşam kalitenizi etkiler. Yaşam Koçluğu ile mevcut durumunuzu değerlendirir, ne yapmak istediğinize karar verir, kendi yönteminizi bulur ve harekete geçersiniz. Bu heyecan verici, fark yaratan, sonuç üreten bir süreçtir.

Yaşamınızda kaliteyi nasıl yaratırsınız sorusunun cevabı sizdedir. Koçunuzla bu cevabı bulacağınız çalışmalar yaparsınız. Amaç ihtiyaçlarınızı saptamak, sizin için sizin değerleriniz çerçevesinde yaşanmaya değer bir hayat yaratmaktır.

Yaşam koçluğu çalışmalarında "yaşamaya değer hayatı"nızın hangi renklerden, hangi çizgilerden oluştuğuna bakarsınız. Bu iki kişilik bir çalışmadır. Bu süreç koçunuzla güven dolu bir ilişki kurmanızı, konsantre olmanızı, samimiyetinizi, inancınızı, isteğinizi gerektirir.

Hayat değişkendir. Akışta hayatın getirdiklerine uymak, kabullenmek, yönetmek, kendinizce değiştirmek, hatta gerektiğinde direnmek ve sonuçta gönlünüzce bir hayat yaşamak vardır... Bunları yaparken negatiflerle değil pozitiflerle hareket etmenizi sağlamak koçluk çalışmalarının bir başka misyonudur.

Koçunuzun bilgisi ve kullandığı yöntemlerle sınırlarınızı genişletme, farklı bakış açıları geliştirme, kapasitenizi artırma şansınız olur.

Zor bir soru ile başlamıştık başka sorularla bitirelim. Hayatın tekrarı yok deniyor. Nasıl bir hayat yaşıyorsunuz? Bir film olsaydı, onu nasıl kurgulardınız? Şu an yaşadığınızdan farklı mı? Tekrar seyretmek isteyeceğiniz kadar güzel ve kaliteli bir film yaratmak için başka ne yapmak isterdiniz? Filminizin yönetmeni kim ? Peki ya senaristi? Filmin dilini seviyor musunuz? Ya akışını?

Yaşamaya değer bir hayat için neler yapıyorsunuz?

Tülin Kahvecioğlu
İş ve Yaşam Koçu

tulin@tulinkahvecioglu.com
www.tulinkahvecioglu.com
Yayın tarihi: 11.01.2007
« tüm yazıları
1308
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.