Yazarlar

Vitaminler ve cildimiz

Vitaminler ve cildimiz

Günlük yaşam cildi yıpratır. Güneş ışınları, hava kirliliği, stres ve kimyasal içeren gıdalar vücutta çok sayıda serbest radikallerin oluşmasına sebep olur. Bu moleküller sağlıklı hücrelere zarar verir, vücudun şifresi olan DNA'yı karıştırırlar.

Yıllar geçtikçe bu kimyasal kaos sonucu, cilt diriliğini kaybeder; kırışıklık ve çizgilenmeler başlar. Bakım sağlanmadığında ise tahribat zamansız yaşlanma olarak ortaya çıkar. Beslenme bu sürecin sonuçlarını en aza indirmede diğer tüm etmenlerden daha fazla rol oynar. Son çalışmalar; 30 yaşından sonra ağızdan alınan ve cilde ulaşması beklenen vitaminlerin zayıf emilim, yaşlanma ve metabolizmanın yavaşlamasından dolayı cilde yeterli miktarda ulaşmadığını göstermektedir.

Cildin ihtiyacı olan vitaminleri alarak kendini yenileyebilmesi, sorunları giderebilmesi için vitaminlerin direkt cilt yüzeyine uygulanmasının daha etkili olduğu bu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Vitaminler gelişme ve vücut fonksiyonları için gerekli organik moleküllerdir. Gıdalardan elde edilirler, saç, cilt ve tırnaklar için koruma, dengeleme ve yenileme sağlarlar.

Serbest radikalleri nötralize ederler, hasarların bir kısmını düzeltirler. Vitaminlerin farklı özelliklerine göre hasarları giderme etkileri vardır. Cilt bakım ürünlerinde kullanılan vitaminler A;C;E ve Pro Vitamin B5'dir.

A vitamini eksikliğinde, cilt kalınlaşır ve kuruluk gözlemlenir. Klinik çalışmalar A vitaminin cilt elastikiyetini arttırdığı, cilt kalınlığını düzenlediği ve foto yaşlanma etkilerini tersine çevirdiğini kanıtlamıştır. A vitamininin etkinliği, ürün içerisindeki orana bağlıdır. Yüksek oranlarda kullanıldığında ciltte soyucu özelliğe sahiptir. A vitamini sağlıklı ve normal hücre çoğalması için gereklidir.
Yayın tarihi: 08.01.2010
« tüm yazıları
2026
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.