Yazarlar

Ve babalar.

Ve babalar.

Sık düşünüyorum. Babasıyla arası iyi olan biri olarak, hayatımda, oluşan karakterimde, komplekslerimde ya da aradığım erkeklerdeki özelliklerde onun ne kadar etkisi var diye.

Sonra düşünürüm tekrar, babamı çocukluğumdan ne kadar hatırlarım diye? Hatta bunu yazarken beraber çalıştığım arkadaşım Şahide'ye de aynı şeyi sordum. O da benim gibi cevap verdi: Çok değil. Ama güzel şeyler."

Ben babamın kızdığı bazı zamanlar hariç, yumuşak, sempatik biri olarak hatırlıyorum. Bir de onunla yemek yemek keyifliydi. Nefis sandviçler hazırlardı. Tevekkeli değil, yemeğe düşkün bir koca aldım!

Bir de en komiği onunla gittiğim iki filmi hatırlarım: Orca ve Omen! Omen'i herkes bilir, sıkı bir korku filmi. Orca da katil balina! Babam ya filmlerden anlamıyormuş, ya da beni hayatın korkutucu gerçeklerine hazırlamak için korku filmlerine götürerek yetiştirmeyi uygun bulmuş.

Burada nereden geldim? Doğrusunu isterseniz kendi babamdan daha çok, şimdiki babaları düşünerek geldim. Çevremde gördüğüm birkaç temel baba tipi var. Bir kimsi evli, bir kısmı da boşanmış ya da karısından ayrı yaşıyor. Her iki konumdaki annelerle konuştuğumda, inanın evliliklerin bitmiş olup olmamasının pek bir etkisi olmadığını görüyorum.
Eğer çocuğuna meraklı, onu yetiştirmeye ilgili, zamanı olan ya da zaman yaratan, enerjisini, gücünü çocuğuna da aktarmaya hazır bir erkekse bu kişi; evli ya da boşanmış olması inanın hiç fark etmiyor. İlgilenecek olan kişi her durumda da ilgileniyor. Ama çocuğuyla zaman geçirmek için hep öncelikle bahaneleri olan, işe gitmeye çok zaman ayıran ya da bunu bahane eden, çocuğuyla iyi zaman geçirmesi için onun belli bir yaşa gelmesi gerektiğini söyleyen bir adamsa karşınızdaki, hep bir bahanesi olmaya da devam edecektir.

Eskisine nazaran çocuk bakımı ve yetiştirmesi konusunda ciddi büyük adımlar attık. Özellikle anneler ve annelik hakkında aldığımız yok da az değil. Artık pek çok kadın bebeğinin beslenmesine, oyununa, hatta giydiklerine bile dikkat ediyor. Babalarda ise farklı bir tavır daha çok göze çarpmakta. Daha çok anneyle zaman geçiren çocuklar için baba daha çok keyif unsuru oluyor. Azarlamaları, disiplin çalışmalarını, hataları düzeltmeyi hep anneler üstleniyor. İşin hoş tarafı da annelerle babalar bu konuda nedense hiç anlaşamıyor. Sakin kafa konuşup pratikte anlaşsalar bile, uygulamalarda olmuyor.

Sahne 1: Bir lokanta ya da misafirlik evinde. Çocuk yemek konusunda bir şımarıklık yapıyor ve anne duruma müdahale etmek istiyor. Ama babadan ses yükseliyor: "Bunun doğru yeri burası mı? Bırak, sokaktayız şimdi. Evde ne istiyorsan yap!"

Ya işte sorun burada ya! Evde olsak neyse, asıl sokakta olduğumuz için sorun var.
Sahne2: Evdeyiz. Çocuk salında oyuncaklar yüzünden ağlamaya, böğürmeye başladı. Babadan ses yükselir yine: "Benim yanımda şu çocuğu ağlatma! İşten gelmişim yorgun argın. İki saat rahat edeyim bari"

İçinizden geçen: GELME!
Dışa vurduğunuz: İyi de baksana, bunun için bile ağlıyor. Ben ne yapıyım?
Bir kısmın dışa vurduğu: O zaman ben şu yemeği hazırlayana kadar kalk da oyna şu çocukla!

Bu tip muhabbetler bitmez. Evde sorun ayrıdır, dışarıda ayrı. Babaları dinlediğinizde onların da haklı olduğu taraflar mutlaka vardır ama biz anneler daha haklıyız sanki.

2 senedir eşinden ayrı yaşayan bir arkadaşım, babanın oğluyla fazla ilgilenmediğinden şikayet ediyordu bana. "Doktora gidecektik, aramadı sonra nooldu diye" dedi bana. Ona şunu hatırlattım: E, bu adam evdeyken de böyleydi. Şu anda ayrı yaşıyor olmanız değil bunun nedeni. O zaman sen eve gelince, o sormadan anlatacaktın ve o şekilde bilecekti. Yine de şanslı olduğu bir taraf var ki belli dönemlerde çocuk babasıyla olduğundan mecburen zaman ayırmak durumunda kalıyorlar. O zaman bir doğum gününe çocuk götürmek, 24 saat sıkılmadan oyalamak, yemek seçimini ayarlamak gibi her gün yaptığımız o küçük şeyler ne anlama geliyor öğrenebilirler.

Acaba bazı hafta sonları boşanıp Pazar akşamları barışsak mı?
Yayın tarihi: 15.10.2009
« tüm yazıları
1292
dahafazlası
YORUMLAR

biz kızlar için babaları çok önemlidir bende babamla birlikte bir çok şey yaptım aldığım kararlarda hep beni desteklemiştir seni seviyorum babacım

saracl 15.10.2009 14:28:23
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.