Yazarlar

Türk milleti eşcinselleri alkışlıyor!

Türk milleti eşcinselleri alkışlıyor!

Bu haftaki konumuz eşcinsellik... Eşcinsellik neden kabul görmüyor? Tarihimizdeki ünlü eşcinseller kimler? Yazımı okuduktan sonra eşcinsel olmaya karar veren olur mu merak ediyorum!

Türk milleti eşcinselleri alkışlıyor!
Eşcinsellik neden kabul görmüyor? Tarihimizdeki ünlü eşcinseller kimler?

Geçen haftalarda grup seks hakkında konuştuk. Yazıyı eleştirenler oldu, bana hak verenler oldu, hatta ilginçtir, insanların yazımı okuyup grup sekse yönelebileceğini iddia edenler bile oldu aramızda! Bu hafta ise sizinle yine ciddi bir konuyu paylaşmak istiyorum; eşcinsellik... Yazımı okuduktan sonra eşcinsel olmaya karar veren olur mu merak ediyorum!

Her neyse... Şimdi diyeceksiniz ki nereden çıktı bu konu? Grup seks hakkındaki yazımın bir bölümünde grup seksi deneyimleyenlerin belli bir süre sonra kendi cinsine ilgi duyabileceğini yazmıştım, hatırlarsanız. İşte bu konuya oradan geldik. Biliyorum, bazılarınız huzursuz olacak, tepki verecek hatta bana kızacak. Ama artık zamanı geldi diye düşünüyorum, açık açık eşcinselliği konuşmalı, araştırmalı ve cinsel kimlikleriyle insanları ayrıştırmamayı öğrenmeliyiz.

Homofobik bir toplumuz, ilk önce bunu kabul etmeliyiz. Bazılarımız eşcinselliği salgın bir hastalık gibi görüyor ve eşcinsellerden fersah fersah kaçıyor. Oysa iki kelam etse karşısındaki 'insanla' kendisinden, arkadaşından bir farkı olmadığını göreceğini düşünüyorum. Eşcinsellik neden bu kadar kötüleniyor ya da kabul görmüyor bunu konuşmalıyız bence...

İnsanlık, tarih boyunca cinsel kimlik savaşı vermiş bir Truva atı... İçinde milyonlarca farklı karakter ve fanteziler yumağıyla bir köşede kapının açılmasını, içindeki coşkunun, arzunun çıkmasını bekliyor. Ama o kapı ne zaman çalınsa evde kimse olmuyor. Ne yazıktır ki cinsel kimliklerimizi saklayarak, içimizde bastırarak günlük hayatımızda hiç olmadığımız insanlar olarak geziniyoruz.

Kadınlığımızdan/erkekliğimizden utanıyoruz. Cinsel kimliklerini açıklamaktan çekinmeyen ve kimlikleriyle mutlu mesut yaşayan insanları ise garip karşılıyoruz. Dedim ya, homofobik bir toplumuz ve karşılacağımız tepkilerden çekiniyoruz.

Oysa tarihe baktığımızda, Yunan mitolojisin de bile eşcinsel karakterlerle karşılaşırsınız. Ve tarihte kimse dönüp de Platon'a 'Oğlum sen ne ayaksın' demez. Çünkü onun fikrine, düşüncelerine ve felsefesine önem verir. Cinsel kimliğiyle savaşmak bir yana dursun, saygı duyar. Ya da bırakın mitolojiyi kendi tarihimize bakalım. Fatih Sultan Mehmet'in eşcinsel olduğunu neden kabullenemiyoruz? Birçok ünlü tarihçi Fatih Sultan Mehmet'in eşcinsel olduğunu söylüyor ve belgelerle bunu kanıtlıyor. Ama biz, olmaz öyle şey, koskoca padişah, İstanbul'u fethetmiş eşcinsellik ne demek! Sapına kadar erkektir Fatih Sultan Mehmet, cümleleriyle savunmaya geçiyoruz. Yani kısaca diyoruz ki; erkek adam savaşır, erkek adam fetheder, erkek adam padişah olur! Oysa kafamızı biraz yukarı kaldırsak eşcinsel başbakanların koskoca ülkeyi yönettiğini görebiliriz.

Yine kendi tarihimize bakalım. En ünlü yazarlarımız, düşünürlerimiz eşcinsel değil midir? Hüseyin Rahmi Gürpınar, Sait Faik, Nahid Sırrı Örik, Abdülhak Şinasi Hisar... Tabii bu kadar ünlü düşünürün, yönetmenin, yazarın, modacının ardından da şu soru gün yüzüne çıkıyor. Eşcinseller daha mı yaratıcı oluyor? Bu sorunun cevabı da aslında içinde gizli... Hem erkek, hem de kadın gibi düşünen bir insanın sadece karşı cinsine ilgi duyan bir insandan daha yaratıcı olacağı çok açık değil mi? Tabii şunu söylemeden de geçemeyeceğim; eşcinseller sadece bahsettiğimiz meslek dallarında olmamalı. Bu vizyona sahip insanların her sektörde yer alması gerekir. Ha, şimdi diyeceksiniz ki, yok mu? Olmaz mı, aramadığınız kadar...

Ama ne yazıktır ki eşcinselliği hastalık gibi gören nice insan yüzünden cinsel kimliklerini saklayarak yaşıyorlar. Hatta toplumun ve aile baskısının yüzünden evlenip, hiç mutlu olmadıkları bir hayatı yaşamak, sahip oldukları çeşitliliği ve geniş bakış açılarını kendilerine saklamak zorunda kalıyorlar.

Günümüzde ise eşcinsellik tam bir çıkmaza girmiş durumda. Sanki tarih ilerledikçe, görüşlerimiz ve vizyonumuz daralıyor. İnternet gibi bir derya varken, sevdiklerimizle görüntülü konuşabilecek teknolojiye, hatta uzaya gidecek donanıma dahi sahip olmuşken kafatasımıza sıkışmış loblarımız neden eskisi gibi çalışmıyor? Pencereleri kim kapattı?

Bakın her şeyi geçtim, evde çekirdek çitlerken televizyonda Bülent Ersoy'u izleyip eğlenen ebeveynler, kendi çocuklarının eşcinsel yaklaşımlarını görmezden geliyor. Olmaz öyle şey diyor. Oysa Bülent Ersoy'u, Zeki Müren'i ayakta alkışlamayı biliyor! Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu... Yani başkasının başına gelirse olabilir, ama bizim başımıza sakın ha gelmesin. Sanki bu bir hastalık! Bu bir tercih değildir, önce bunu kabullenmemiz gerekiyor.

Gelelim asıl can alıcı noktaya! Bazı kişiler de sırf marjinal görünmek, yaptığı işte kabul görmek için eşcinselmiş gibi davranıyor. Bu daha büyük bir sorun değil mi? Eşcinsellik ne zaman marjinallik oldu, önce bunu tartışmaya açmak gerekir sanırım...

Konuşulacak, eteklerimizdeki taşları dökecek daha çok zamanımız var, biliyorum ve bu konu hakkında yine yazacağımı düşünerek yazıma 'şimdilik' son veriyorum. Eleştirmeden, düşünmeden konuşmamak adına da Sait Faik'in şiirinden bir kesitle size bir hatırlatma yapmak istiyorum; bir insanı sevmekle başlar her şey...


Mahmure.com yazarı
Tuğçe Özel
Yayın tarihi: 21.12.2009
« tüm yazıları
9528
YORUMLAR

Yorumlar gerçekten içler acısı.. Hayır şaşırmıyorum, çünkü toplumumuzun eşcinsellik olayını nasıl bir mantıkla ele aldığını biliyorum. Hayır Fatih Sultan Mehmed eşcinsel olsa, bu onun Türk tarihinde sağladığı gelişmelere gölge eder mi? Fethettiği yerlerin değerini azaltır mı? Toplum olarak "evet eşcinseldir ve çok büyük işler başarmıştır," demeyi beceremiyoruz.. Fatih Sultan Mehmed eşcinsel midir değil midir bilmiyorum, tarihi bir belge görmedim şu ana kadar. Ama şu da bir gerçek halkımız bu sığ mantıktan kurtulamazsa sonumuz pek hayırlı görünmüyor.

Salih 13.12.2010 15:27:35

Gerçekten bazı yorumlar karşısında gülsem mi ağlasam mı bilemedim... Tuğçe hanım bence bu insanlara birşey anlatmakla boşuna uğraşıyorsunuz çünkü sanırım onlar yazınızın sadece koyu kısımlarını okumuş. Bu insanlar eşcinselliği kendilerine göre şekillendirmişler ki malesef bunu düzeltmek bizlerin değil kendilerinin görevi. Ne kadar anlatmaya çalışsak da bir şekilde kulaklarını tıkıyorlar. Amacımızın hala eşcinsellerin de birer insan olduğunu onlarında büyük işler başarabileceğini anlatmak değil de büyük işler başarmış insanları kötülemek olduğunu düşünüyorlar. Anafikir yazıda, anlayan anlar...

emre 21.08.2010 13:34:47

Yazınızda bazı konularda haklı oluşunuza diyecek birşeyim yok ama Fatih Sultan Mehmet hakkındaki düşüncenizi kendi toplum ve değerlerimize yapılmış bir hakaret olarak algıladım Hz. Muhammet İstanbulu fet eden komutan ne güzel komutan dır o askerler ne güzel askerlerdir demiştir. Bilindiği gibi İslamiyet eşcinselliği tamammen red eder ve eşcinsellere İslami değer içerinde hiç yer vermez yazılarınız da adı geçen isimler hakkında iyi bir araştırma yapmaya ve insanlara saygılı olmaya davet ediyorum, medeniyeti her fırsatta savunup ama asla medeni bir insan olmadığınız konusunda eminim.

emrah 18.08.2010 10:58:10

"Türklüğü, cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni alenen aşağılayan kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini, devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları su

Bu yaptiğiniz Suçdur 13.01.2010 14:06:27

koskoca padişah devir bitirip devir açtı nasıl olur yalan

oğuzhan bulut 07.01.2010 19:47:04

ya hadi bülent ersoy neysede :) fatih sultan mehmet değildir bu düşünceyi söyleyen tarihçi gerçek tarihçi değildir

oğuzhan bulut 07.01.2010 19:45:37

bu ünlü yazarları eşcinsel yaptınız ya bravo.bunları geçtim Fatih Sultan Mehmet e ne ağır bi ithamdır. ayıp ediyonuz.

fatihin nesli 07.01.2010 18:37:08

İnanamıyorum koskoca bir cihan padişahını elinizde kesin belgeler olmadan eşcinsellik gibi bir sapkınlıkla itham ediyorsunuz.Kaldı ki böyle birşeyin gerçek dışı olduğu büyük tarih profesörlerimiz tarafından da desteklenmektedir.(Örnek Prof. Halil İnalcık.)Bu tür yazılarla daha çok okunmayı ve ilgi çekmeyi hedeflediğiniz ortada.Umarım hatanızdan en kısa zamanda dönersiniz.

an 07.01.2010 10:33:43

Bende bir lezbiyenim ve yazılanlara hak veriyorum, sadece yazıya dökülmemeli diye düşünüyorum. Toplum henüz buna hazır değil ama baskı altında olmakta istemiyoruz..

... 05.01.2010 00:47:05

Eş cinsellikle sapıklığınızı karıştırmayın tepkimiz; bu işin reklamını ve ticaretini yaparak toplumu dejenere eden senin gibi sapıklaradır Yok milletimiz öyle yok böyle diyerek küçük düşürmeye çalışma.Hem senin bizim milletten olduğun ne malum cibilliyetsiz tuğçe ismini almakla Türk olunmaz .. Bırak yunan masalları okumayıda biraz gerçek tarih oku İftira atmadığın adam kalmadı be Seninki yaratıcılık değil bi tarafından uydurma kabiliyetidir Sen önce kendi cinsel ve psikolojik hastalığına çare bul sonra ahkam kes.Böy

Anti-sapık 03.01.2010 22:26:27
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.