Yazarlar

Temel cilt bakımı

Temel cilt bakımı

Cilt vücudun en büyük organıdır. 2 mm kalınlığındaki cilt ortalama 3 kag ağırlığındadır.

Kendisine özgü güçlü çalışmalarla dolu bir yaşayışı vardır. Cilt koruyucu bir örtü sayılabilir. Vücudu bakterilerden, kimyasal maddelerden, yabancı cisimlerden korur. Soluk alır; kan damarları, yağ bezi kanalları, sinirleri, kıl kesecikleri vardır. Vücuda inen darbeleri engelleyen bir tampondur. Dış etkenlerden yıpranan cildin her zaman bakıma ihtiyacı vardır.

Cildin bakımı için gerekli malzemeler cildin türüne bağlıdır. Cildin türü de, dokusundan, renginden, durumundan meydana gelir. Beş tip cilt vardır: Yağlı cilt, Kuru cilt, Normal cilt, Karma Cilt ve Hassas cilt.

Cildin bakımı için iyi beslenme, bol su, temiz hava, egzersiz, uyku, stresten uzak durmak gerekir.

Cildinizi güneşten koruyun

Cildin yaşlanmasının en büyük sebebi güneştir. Aslında güneşten korunmak için her gün bir koruycu kullanılmalıdır.

Cildinizi aşırı sıcak ve aşırı soğuktan koruyun

Aşırı sıcak ve soğuk havalarda cildiniz çok gerekli olan nemini kaybedip kuruyacaktır. Özellikle kış ve yaz aylarında, cilt tipiniz için uygun nemlendiricileri mutlaka uygulayın.

Sigara içmeyin

Sigara cildin ihtiyacı olan oksijeni azalttığı gibi, cildin kendini yenilemesini de engeller. Cildin solgun ve istenmeyen bir gönünüm almasına neden olur.

Cildinizi derin temizleyin

Bazı yaşı ilerlemiş bayanlar, cildi kuruyacağı ve kırışıkları artıracağı düşüncesi ile cilt temizliği yapmaktan kaçınırlar. Bu yanlıştır. Cildinize pamukla uygulayacağınız bir temizleyici krem, eğer cildiniz kuru ise yağlı bir kremle cilde masaj yapılması ve birkaç dakika cildin üstünde kaldıktan sonra bol suyla yıkanması yeterli olacaktır.

Cildinizi derin nemlendirin

Günlük bakımının yanı sıra hiç değilse, haftada bir maske veya nemlendiricinizi bol miktarda kullanarak cildinizi beş-on dakika nemlendirmeye bırakın. Kremin fazlasını bir kağıt yardımıyla alın.

Cildinizde kan dolaşımını hızlandırın

Uygun kremlerle cildinize masaj yaparak, ciltteki ölü derinin atılmasını sağlayabilir ve kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bu, cildinizin yenilenmesine ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenin

Vücudunuz için uygulayacağınız sağlıklı beslenme programı, cildiniz için de uygundur. Bol sebze ve meyve, bol lifli tahıllar, az yağlı az şekerli ve az tuzlu besinler tercih edilmelidir.

Bol su için

Cildiniz sürekli nemli kalmalıdır. Bunu da ancak su içerek sağlayabilirsiniz.
Yayın tarihi: 08.09.2003
« tüm yazıları
977
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.