Yazarlar

Sorun, zayıflayın

Sorun, zayıflayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan beslenme ve diyet konusunda tüm sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Soru: Merhaba ben sürekli rejim yapan birisiyim ne yazik ki ya da dikkat eden diyelim. Size sorum adetten önce birkaç guü delicesine sabahtan başlamak üzere delicesine tatlı şeyler tüketiyorum. Bunları normal hayatımda yemediğim
için aldığım tum bu kilolar, bu birkaç gun içerisinde oluşuyor. Bu anları nasıl geçirmeliyim, ne yapmalıyım, bu durumumu en aza indirgeyecek neler var, neler yemeliyim? Şimdiden teşekkür ederim.


Cevap: Bir uzmandan yardım alarak kilo vermeyi deneyin. Tatlıları aç karına yemeyin. Özellikle sütlü tatlıları tercih edin. Tatlı yerine meyve yemeye çalışın.

Soru: Merhaba ben 13 senelik evli 4 çocuk ve 30 yaşındayım. 95 beş kiloydum çok sıkı rejim ve spor yaparak 30 kilo verdim ve 5 kilo daha vermek istiyorum ama veremiyorum, bünyem her rejime alıştı. Bana yardımcı olursanız sevinirim, bir de bünyem her rejime 1 hafta sonra alışıyor.

Cevap: Bu kiloları bilinçli bir beslenme ile verdiyseniz. Çok başarılı olmuşsunuz. Kalan kilonuz için acele etmeyin. Kilo veriminin durması gayet normal. Düzenli beslenmeye devam edin bir süre sonra tekrar vermeye başlarsınız. Düzenli olarak yürüyüşler yapın.

Soru: 21 yaşında 1.65 boyunda ve maalesef 70 kiloyum. 1.5 senelik evliyim. evlendiğimde 59 kiloydum ama nasıl olduğunu anlayamadan 6 ay içinde bu kiloyu aldım ve bir türlü eski halime dönemiyorum. Şunu belirtmek istiyorum. Bir sene doğum kontrol hapı kullandım acaba bunun kilo almamda bir etkisi olabilir mi? 4 aydır hap kullanmıyorum. Bunalımdayım eşimle bu konuda sıkça tartışır olduk. Eşim kilolarımdan çok rahatsız ve ciddi problemler yaratmaya başladı. Ama ben bir türlü irademe sahip olamıyorum. Lütfen lütfen lütfen yardım edin bana.
Sizi sıktım özür diliyorum. En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum.


Cevap: : Doğum kontrol hapı kilo almaya destek verir- direk kilo almayı sağlar denilemez. Doğum kontrol hapı vucuduzun ödem yapmasına neden olur. Bu da kilo almanıza neden olur. Bu hapları kullandığınızda vücudunuzun yağ oranı artmaya eğilim gösterir onun için hareketli bir yaşam kurmaya çalışın. Eğer yapabiliyorsanız düzenli spor yapın.
· Mutlaka kahvaltı yapın,
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.
· Ara öğünlerde süt veya ayran tüketin,
· Yatmadan önce de süt için,
· Uzun süre hiç aç kalmayın,
· Bol su için günde 2-3 litre,
· Bol salata tüketin (yağsız veya az zeytin yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır.
· Bol bol yürüyüş yapın, Eğer yapabiliyorsanız spor yapın.


Soru: Ben 27 yaşında ve 73 kiloda bir bayanım. İşim gereği sürekli oturuyorum ve son 4-5 ay içerisinde 8 kilo aldım. Birkaç diyet yaptım ama pek sonuç alamadım. Kullandığım doğum kontrol haplarının etkisi oldu bu konuda. Hızla kilo aldım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: Kullanıldığında doğum kontrol hapı kilo almaya destek verir- direk kilo almayı sağlar denilemez. Doğum kontrol hapı vucuduzun ödem yapmasına neden olur. Bu da kilo almanıza neden olur. Bu hapları kullandığınızda vücudunuzun yağ oranı artmaya eğilim gösterir onun için iş yaşamınız dışındaki zamanlarda hareketli bir yaşam kurmaya çalışın. Eğer yapabiliyorsanız düzenli spor
· Mutlaka kahvaltı yapın,
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.
· Ara öğünlerde süt veya ayran tüketin,
· Yatmadan önce de süt için,
· Uzun süre hiç aç kalmayın,
· Bol su için günde 2-3 litre,
· Bol salata tüketin (yağsız veya az zeytin yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır.
· Bol bol yürüyüş yapın, Eğer yapabiliyorsanız spor yapın.

Soru: Merhaba. Ben 21 yaşındayım ve benim çok büyük bir problemim var: Blumia. Yani yediğimi kusuyorum ve öylelikle 15 kilo verdim. Ama artık hep kusmak ihtiyacı duyuyorum çünkü rahat edemiyorum sanırım psikolojik. Ne yapmamı önerirsiniz? Lütfen bana yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.

Cevap :Mutlaka bir diyetisyen-psikolog işbirliğinde tedavinize başlanmalı. Sürekli kustuğunuz için başta diyet tedaviniz hafif yiyeceklerle az enerji-vitamin-mineral kalitesi yüksek şekilde oluşturulmalı. Ancak her şeyden önce tedaviyi istemelisiniz.

Soru: Ben 17 yaşında, 1.68 boyundayım ve 61 kiloyum sizce kaç kilo fazlam var ve benim kilom sadece basenlerim. Onları eritmek için ne yapmalıyım?

Cevap: Olmanız gereken kilo aralığı 52-56. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Ancak bunu uzun süre yapmalısınız. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık (yağ birikimi) varsa oradan olur.

Soru: 4 aylık anneyim. 1.75 boyunda 74 kg ağırlığındayım. Sadece 2 kg verebildim. Bir an önce kilo vermek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap: Hamilelik döneminde alınan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlere çok dikkat edilmesi gereklidir. Yaptığınız diyet sizi halsiz bırakmayacağı gibi süt verimizi de artıracak şekilde olmalıdır. Sık sık az az ve çok çeşitli beslenmeye çalışın. Ağır, yağlı, salçalı yiyeceklerden, gaz yapıcı yiyeceklerden ve ağır tatlılardan kaçının. Sütlü tatlıları tercih edin. Her gün bir yemek kaşığı helva da sütünüzü artırabilir. Bol bol su için. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş yapın, 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere altı öğün beslenin öğün atlamayın. Bol yağsız mevsim salatası ve meyve tüketin. Önceliğin bebeğinizin beslenmesi olduğunu unutmayalım. Bebeğin 6 ay olana kadar diyet yapmak son derece hassas onun için mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanın yakın takibinde kilo vermenizi öneririm. Bebeğiniz altı aylık olana kadar sıkı diyet programı uygulamayın. Bebeğiniz altı ay olduktan sonra ona ek gıdalar vermeye başladıktan sonra diyete ağırlık vermenizi tavsiye ederim. Ancak uyguladığınız diyet bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için gerekli besin öğelerini içermelidir.

Soru: Merhaba, ben 18 yaşındayım ve sık aralıklarla sağlıklı olmak şartıyla rejimler yapıyordum ancak geçen yıl 61 kilodan 51 kilo'ya rejim yapmadan ve tam aksine çok yiyerek düştüm. Gerçi o dönem üniversiteye hazırlandığım dönemdi. Fakat şu anda kilo alma korkusuyla sağlıklı beslenemiyorum, diğer bir yandan psikolojik olarak sürekli yemek düşünüyorum. Sizce nasıl bir beslenme düzeni oluşturmalıyım? Teşekkürler.

Cevap: Bir uzmanadan yardım alabilirsiniz. Eğer imkanınız yoksa e-kolay-kadın com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeye çalışın.
· Bol su için günde 2-3 litre
· Bol salata tüketin (yağsız veya az zeytin yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin. Bu içecekler su kaybını hızlandırır.
· Bol bol yürüyüş yapın, Eğer yapabiliyorsanız spor yapın.


Soru: Kişiye özel diyetinizi aldım. Bu diyeti uyguladığımda ne kadar sürede ne kadar kilo verebilirim? Bir de benim peynir ve yoğurt yememe gibi bir problemim var, yerine ne önerirsiniz? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Diyetle birlikte haftada 0.5-1 saat yürüyüş de yaparsınz. Alternatif listeleri alın – peynir protein (et) listesinden yiyebileceğiniz yiyecekleri değiştirebilirsiniz. Yoğurt yerine de süt içmenizi öneririm. Haftada 1 kg vermenizi en uygunudur. Diyetinizi spor ile destekleyin.

Soru: Merhaba, 1.68 m boyunda ve 58 kg ağırlığında 22 yaşında çalışan bayanım. Genel olarak kilom ile ilgili bir problemim olmamasına karşılık basen bölgem diğer bölgelerime oranla geniş. Basen bölgemdeki yağları eritmek istiyorum.
Bölgesel incelme için öneride bulunabilirseniz sevinirim. İyi günler dilerim.


Cevap: Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Ancak bunu uzun süre yapmalısınız. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan olur.

Soru: Bayanlar için hazırlanmış bi sitede ne işim var bilmiyorum ama doktor hanımefendileri görünce bir bakayım dedim. Benim sorunum kilom ile; ama fazla değil eksik kilolarla. 1.75 boyunda ve 59 kiloyum. Orantısız değil ama birşeyi giydim mi üzerime otursun istiyorum artık. Ne yiyeyim de kilo alayım?. İyi çalışmalar.

Cevap: Olmanız gereken kilo aralığı 61-67, olmanız gereken minumum kilo 61. Genel olarak uymanız gereken önerilerim
· Kilo almanız için mutlaka düzenli beslenmeniz gereklidir.
· 3 ana 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün beslenmeniz gereklidir.
· Bol su için günde 2-3 litre
· Bol salata tüketin (az yağlı)
· Çeşitli meyvelerden tüketmeye çalışın.
· Ekmeği ana öğünlerde 2 ince dilim mutlaka tüketin.
· Çay, kahve ve kolalı içecekleri en aza indirin.
· Bol bol yürüyüş yapın, Spor iştahınızı açar. Ayrıca vücudun kendini toparlaması ve kasların güçlenmesini sağlar.
· Yemeklerin üzerine tatlı almanızı veya meyve tüketin , özellikle sütlü tatlılardan tercih etmenizi tavsiye ederim.
· Kalorisi yüksek bol yağlı, salçalı, kızartmalardan, soslu vb. ağır yiyeceklerden kaçının. Bu tür yiyecekler mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi verir. Ondan sonraki öğünlerde yetersiz (az) yemenize neden olur. Bu tür yiyeceklerin sindirimi zor ve aynı zamanda mideyi de yorar.

Soru: Merhaba, ben 27 yasındayım, 161 boy kılo 60. 1,5 aydır spor yapıyorum hafta 2 veya 3 kes cardıo, aerobıc ve fıtnes calısıyorum. Ve maalesef kılo veremıyorum. Bu zamanda 2 kılo aldım. Sizce bu neden olabilir? Fitnessdan olabılır mı? Bana hangi diyeti önerirsiniz? Teşekkürler.

Cevap: Beslenme şekliniz düzenlediğiniz takdirde kilo verebilirsiniz. Sporunuza devam edin. e-kolay-kadın com'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Soru: Diyet yapıp zayıflamak için bir türlü motive olamıyorum. Hap kullanmak istiyorum. Boyum 175, kilom 90, yaşım 30, erkeğim.

Cevap: İlaç ile zayıflamayı tavsiye etmiyorum. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanından yardım alın. Bu uzmanın yakın kontrolünde kilo vermeyi deneyin.

Soru: İyi günler ben 21 yaşında ve 55kg'yim. Sürekli diyet yapmaktan dengesiz beslenir oldum midem acayip kötü oldu. Şimdi de diyet yapmak istediğimde yediğim şeyler fazla geliyor ve kilo alıyorum, çünkü ben hiç yemiyordum diyet menülerini yiyince de kilo alıyoru. Ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden ilginize teşekkürler.

Cevap: Bilinçsizce yapılan diyetler sonucu bu tür rahatsızlıklar oluşmaktadır. Bir Beslenme ve Diyet Uzmanından yardım almalısınız. Her insanın anatomik yapısından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Sizin de yapısal olarak kalça ve bacak bölgelerinizde yağ hücreleriniz sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Evde bir takım spor hareketleri yapabilirsiniz.Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz. e-kolay Kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Soru: Merhabalar, ben yaklaşık 72 kilodayim ve 29 yaşındayım. Boyum da 1.60, iki çocuğum var. Biri henüz 5 aylık, ama bu kilo işi beni çok rahatsız ediyor yani kendimi huzursuz hissediyorum. Kanada'da yaşıyorum ve gecen hafta akupunktur yontemini denemeye karar verdim, 3 seansa gittim şimdiye kadar ama pek netice aldığım söylenemez. Doktorum diyete gerek yok dedi ama sadece
Akupunkturla da olmuyor galiba. Bebegimi de emziriyorum o yuzden sıkı diyet yapamam bana hem bebeğimi emzirirken, hem de uygulayabileceğim bir diyet önerir misiniz, şimdiden teşekkürler.


Cevap: Hamilelik döneminde alınan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlere çok dikkat edilmesi gereklidir. Yaptığınız diyet sizi halsiz bırakmayacağı gibi eğer emzirmeye devam ediyorsanız (emzirmeye devam etmenizi öneririm) süt verimizi de artıracak şekilde olmalıdır. Sık sık az az ve çok çeşitli beslenmeye çalışın. Ağır, yağlı, salçalı yiyeceklerden, gaz yapıcı yiyeceklerden ve ağır tatlılardan kaçının. Sütlü tatlıları tercih edin. Her gün bir yemek kaşığı helva da sütünüzü artırabilir. Bol bol su için. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş yapın, 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere altı öğün beslenin öğün atlamayın. Bol yağsız mevsim salatası ve meyve tüketin. Önceliğin bebeğinizin beslenmesi olduğunu unutmayalım. Bebeğin 6 ay olana kadar diyet yapmak son derece hassas onun için mutlaka bir beslenme ve diyet uzmanın yakın takibinde kilo vermenizi öneririm. Bebeğiniz altı aylık olana kadar sıkı diyet programı uygulamayın. Bebeğiniz altı ay olduktan sonra ona ek gıdalar vermeye başladıktan sonra diyete ağırlık vermenizi tavsiye ederim. Ancak uyguladığınız diyet bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için gerekli besin öğelerini içermelidir. e-kolay-Kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet rogramı alın ve uygulamaya çalışın. Sabırlı olun acele etmeyin.

Soru: Selam, benim boyum 170 kilom 78-90 civarı ve zayıflamak istiyorum. Bana kolay ve en mükemmel fikri verebilir misiniz? Bye.

Cevap:e-kolay Kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın.

Soru: Merhaba ben 1,67 boyunda, 67-68 kg. ağırlığında ve 37 yaşında bir bayanım. Yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmama ve haftada beş gün bir saat boyunca aşağı yukarı beş kilometre yürümeme rağmen kilo veremiyorum. Aşağı yukarı bu tempoyu beş aydır düzenli olarak sürdürüyorum. Bana özel bir diyet programı verebilir misiniz lütfen. Saygılarımla.

Cevap: e-kolay Kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi girerek kendinize özel bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Yürüşlerinizi aksatmayın. Öğün atlamayın verilenden az yemeyin. Az yiyerek değil düzenli beslenerek ideal kiloya ulaşılabilir.

Soru: Ben kişiye özel diyeti inceledim 1.82 boyunda 79 kiloda 25 yaşında 1,5yıl önce doğum yapmış bir bayanım. Çalışıyorum ve işim hep bilgisayar başında olduğu için devamlı oturuyorum. Yani egzersiz yapamıyorum. Ben doğum yaptığım zaman 98 kilo idim. Diyetlerle ve Clarins sıkılaştırıcı kremini kullanarak ve makineye bağlanarak bu kiloya düştüm benim size sormak istediğim ben bu diyeti ne kadar zaman yapmalıyım? Öğünleri biraz daha azaltsam daha hızlı kilo verir miyim? Ben zayıflama merkezine giderken oradaki diyetisyen bayan bana 800 kalorilik bir diyet vermişti ve ben ayda 6 kilo vermiştim. Şu an kalan kilolarımı da vermek istiyorum. Ama ne kadar zamanda bunu öğrenmek
istiyorum. Bana bilgi verirseniz çok memnun olrum. Şimdiden teşekkür.

ederim.

Cevap: e-kolay-Kadın'daki kişiye özel diyet programından kişisel bilgilerinizi tekrar girerek kendinize özel yeni bir diyet programı alın ve uygulamaya çalışın. Günde en az 1 saat tempolu yürüyüşler yapın, eger yapabiliyorsanız düzenli spor yapın. Öğün atlamayın verilenden az yemeyin. Az yiyerek değil düzenli beslenerek ideal kiloya ulaşılabilir. Sabırlı olun.
Yayın tarihi: 18.02.2004
« tüm yazıları
2246
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.