Yazarlar

Sizin cildinizin haritası var mı?

Sizin cildinizin haritası var mı?

Cilt yalan söylemez, deneyimli bir cilt bakım profesyoneli tarafından incelendiğinde her şeyi anlatır: güneşlenme alışkanlıkları, yeme alışkanlıklarındaki bozukluklar, mevcut stres seviyesi, o sabah içilen kahve ile bir gece önce içilen kokteyl sayısı...

Bu sistemin adı Speed Mapping®. Speed Mapping®'de cildin gözle ve dokunarak incelenmesi cilt analizini farklı bir boyuta taşır. Hatta bazen uzman yüksek dereceli mercekler yardımı ile cilt haritasını çıkartır. Haritalamadaki amaç, cilt problemlerinin kaynaklarını tespit etmek ve en kısa zamanda ciltte elde edilmesi hedeflenen sonuçlara ulaşmak üzere ev bakım reçetesini oluşturmaktır. Bu sistemde yüz ve boyun 5 temel bölgeye ayrılır ve her bölge detaylı olarak incelenir.

Birinci bölge alan A olarak adlandırılan alın bölgesidir. Bu bölge genellikle yağlanmanın daha fazla rastlanıldığı bölgedir. Uzman saç diplerinden başlayarak şakaklara kadar tüm alanı incelerken ciltteki sivilceleri, çizgileri, lekeleri kontrol eder. Evde kullanılan şampuan, jöle gibi saç ürünlerinin bu bölgedeki sivilceleri tetikleyip tetiklemediğini kontrol eder. İkinci alan olan alan B göz bölgesidir. Bu alandaki en belirgin şikayet çizgiler, göz altı torbaları ve morluklardır. İçilen su miktarı, alerjiler ve yorgunluk bu bölgedeki şikayetlerde rol oynar. Çizgilerin %80 nedeni güneş ışınlarıdır. Alan B muhakkak gündüzleri güneş ışınlarını filtre eden bir göz bakım ürünü ile korunmalıdır. Ayrıca özellikle yaz aylarında yine daha kalın kenarlı güneş gözlüğü tercih edilebilir. Alan C yanak bölgesidir. Nemsizlik ve hassasiyetin bariz gözlemlendiği bölgedir. Özellikle allığın kullanıldığı yerlerde siyah nokta ya da sivilcelere rastlanabilir, bu durumda kullanılan makyaj malzemeleri kontrol edilmelidir. Elmacık kemikleri üstünde oluşan lekeler güneş kaynaklıdır. Hamilelik ve doğum kontrol hapı gibi bazı ilaç kullanımı ile lekeler tetiklenirler. Eğer sizin haritanızda durum böyleyse muhakkak yaz-kış gündüzleri aynı zamanda güneş ışınlarını filtre eden bir nemlendirici kullanın. Eğer bu bilgiler ilginizi çektiyse ve sizde cilt haritanıza sahip olmak isterseniz bir Dermalogica uzmanına Speed Mapping® haritanız için danışabilirsiniz.

Online olarak da http://www.dermalogica.com.tr/speed_mapping.aspx adresinden basit bir Speed Mapping® yaptırabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.
Yayın tarihi: 18.03.2010
« tüm yazıları
1401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.