Yazarlar

Siyah noktalara son

Siyah noktalara son

Ergenlik ile ortaya çıkan siyah noktalar hemen hemen herkesin problemidir. Genellikle ilk olarak burunda görülüp daha sonra burnun iki yanına doğru yayılırlar. Siyah noktaların alın ve burun bölgesinde görülmesinin nedeni yüzün bu bölgelerinde yağ bezlerinin daha aktif çalışmasıdır.

Siyah noktalar neden oluşur?

Siyah nokta cilt folikülünü birikimlerin tıkaması ile oluşur. Tıkanıklıklar cildin salgıladığı yağ, ölü deri hücreleri, ince kıllar, bazen de bakterilerdir. Tıkanıklık hava ile temas ederek oksitlenir ve rengi siyahlaşır. Zaman içinde cilt temiz tutulmazsa bu siyah noktalar sivilceye dönüşebilir.

Bunlardan nasıl kurtuluruz?

Siyah noktalardan kurtulmanın birinci yolu cildi kirlerden ve yağ fazlasından arındırmaktır. Cilt sabah akşam muhakkak pH dengeli bir temizleyici ile temizlenmelidir. Bu durumda aşırı yağ fazlasını ciltten temizlemek için kil bazlı bir temizleyici tercih edilebilir. Temizleme işlemini yaparken ciltte siyah noktaların olduğu bölgelerde hareketleri yoğunlaştırmak gerekir. Saç dipleri kulak arkası unutulmamalıdır.

Sakın siyah noktalarınızı sıkmayın!

Siyah noktaları sıkmak çok cezbedicidir. Siyah noktaların uzman olmayan kişiler tarafından sıkılması ciltte kalıcı izlerin oluşmasına ve kılcal damar çatlamalarına sebep olur. Yine özellikle burunda siyah noktalar sıkılmaya çalışıldığında sivilce oluşmasına neden olabilir. Önerilen diğer ürünler peelingler, maskeler ve kurutucu jellerdir.
Peelingler siyah noktaların azalmasında etkili ürünlerdir. Ciltte birikerek fölikül ağzını tıkayan ölü deri hücrelerin ciltten atılmasını sağlar. Cilt hassas değilse ve iltihaplı sivilceler yoksa granüllü bir peeling tercih edilirken, sivilceli ciltler hidroksi asitli exfoliantlar tercih etmelidir. Peeling sonrasında haftada en az bir iki kez kil bazlı bir maske kullanılmalıdır. Maske birikimleri temizlenmesini ve aşırı yağın dengelenmesini sağlayacaktır. Siz uyurken siyah noktaları temizleyen jeller siyah noktalardan kurtulmanın ideal yoludur.

Ve son olarak kullandığınız makyaj ve cilt bakım ürünlerinin komedojenik (siyah nokta ve akne oluşumunu tetikleyici) madde içermemesine dikkat edin. Temiz bir cilt için etiket okumayı ihmal etmeyin.
Yayın tarihi: 22.01.2010
« tüm yazıları
2824
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.