Yazarlar

Sırt ve Bel ağrılarından kurtulmak

Sırt ve Bel ağrılarından kurtulmak

Sırt ve Bel Ağrıları günümüz koşullarında çok şikayetçi olunan bir durumdur.

Özellikle masa başında uzun saatler geçirmek zorunda olan kişilerin ortak yakınmasıdır.Bu ağrılardan bir türlü kurtulamamak yaşam koşulları ile ilişkilendirilse de günlük rutinlerimize katacağımız haftada 2 veya 3 gün 1'er saatlik Pilates çalışmasıyla bu ağrılardan sonsuza kadar kurtulmak ve tüm yaşamımıza etki edecek beden, ruh zindeliğini kazanmamızı sağlayacaktır.

Gebelik geçiren hanımların da sırt ve bel ağrılarından yakınmalarının nedeni gevşemiş karın ve sırt kaslarıdır. Bedene binen ekstra yük ve maalesef gebeliğin sonucu olan gevşemiş karın ve sırt kasları belinizin ve dolayısıyla omurganızın büyük bir destekten yoksun kalmasına neden olmaktadır. Gebelik nedeniyle vücudunuz da yaşanan deformasyonun nedeni tamamıyla vücudu gebeliğin devamı için hazırlayan hormonlardır. Gebelik sonrası da yine hormonların desteğiyle ve sizin göstereceğiniz biraz çabayla vücudunuzu eskisinden de mükemmel bir hale getirebilmek mümkündür.Yapacağınız egzersizlerle sırt ve bel ağrılarından kurtulmanın yanı sıra mükemmel bir karına da sahip olmak,daha ince ve fit görünmek Pilates'in önemli kazançlarından biri olacaktır.

Sağlıklı ve güçlü bir bel için doğru ve düzenli egzersiz yapmak gerekmektedir.

Bel fıtığı ve boyun fıtığı olan kişilere özellikle önerilen Pilates ile vücudumuzun eğilip kalkmak gibi temel hareketlerini destekleyen kas guruplarının güçlendirilmesi sağlanmakta ve kişiler meydana gelmiş tüm sinir sıkışmalarının yarattığı ağrılardan sırt,bel ve karın kaslarını kuvvetlendirebildikleri derecede kurtulabilirler.

Ancak gelişi güzel yapılan yanlış ve ağır egzersizler yarardan çok zarar verebilir, hatalı ve ağır programlarla çalıştırılan kişilerin sırt ve bel ağrılarından kurtulmaları bir yana gelecekte bilgisizliğin yarattığı olumsuzluklarla da uğraşmak zorunda kaldıklarını görmekteyiz. Egzersizin doğru uygulatılması Eğitmeninizin Anatomi bilgisi ile Pilates prensiplerini doğru birleştirilerek tamamen sizin beden ihtiyaçlarınıza göre belirlediği programı size doğru ve kontrollü uygulatması ile mümkün olur. Pilates metodu ile kişiler var olan ya da gelecekte oluşabilecek ağrı ve, veya hassasiyeti, duruş ve kullanım bozukluklarına bağlı sakatlanmaları önleyebilirler.

Pilates Omurga çevresindeki durağan kasları çalıştırması nedeniyle kas kazanımını ve kuvvetlenmeyi içten dışa doğru sağlar, vücudun anatomisine en uygun vücut şekillenmesi ve daralma elde edilir.

Tüm ağrılardan arınmış ve tamamıyla farklı sağlıklı bir vücut yaratmak için Pilates en etkili egzersiz metodudur.

Murat Erdem
Studio Pilates Kişisel Eğitmeni
www.studiopilates.com.tr

Yayın tarihi: 24.11.2009
« tüm yazıları
1186
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.